Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Агресивност кон детето

Дискусија во 'Дете' започната од pavlinka-daniela, 7 мај 2016.

 1. pavlinka-daniela

  pavlinka-daniela Активен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2016
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Вака значи не најдов соодветна тема за оваа па затоа отворив нова.Имам дете 13 месеци е значи навечер не спие никако мирно по цела вечер се мрда се прета неможам да ја оставам сама штом легне таа морам и јас сум пробала ке ја оставам право плаче значи немам време за ништо ни за мене а не пак да седнам со маж ми..почнав да станувам агресивнаа неможам да ја поднесам а исто и таа е мн нервозна нешто ако не и дадам право плаче главата или во ѕид или ке легне од земја ја удира а јас на тоа уште повеке се нервирам во последно време немам контрола па можам и да ја удрам а не сакам плачам не сакам дав биде така но неможам да се контролирам.маж ми ми вели дека сум била болна куче и незнсм уште што друго а му велам дека не сакам но неможам..ве молам помагајте незнсм навистина што да правам..
   
 2. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.382
  Пол:
  Женски
  Ти нервозна си за нешто друго и му се истураш на детето. Тоа е мало дете бара внимание и норманло не може само ко здрвено да седи. Пробај да се смириш со апчиња, или пробај да ја трошиш некако негативната енергија со повеќе активности. Изморувај го и детето повеќе, па може помирно ќе биде и помирно ќе спие. АКо не бива тогаш појди на психолог нема ништо срамно и страшно. Ќе зборнеш таму и ќе кажеш што е проблемот, па ќе ти помогне.
   
  На rose60, realGirl, ku4ence и 9 други им се допаѓа ова.
 3. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  2.092
  Допаѓања:
  62.975
  Пол:
  Женски
  Нервозна мајка- нервозно дете.

  Како бре немате нерви за бебе, како сакаш да се однесува, да се контролира при спиење, да не мрда?

  Без увреда ама пак увредата е тука ама маж ти е во право со тоа што те нарекува, кој нормален родител си ја истура агресивноста врз бебето.

  Не можела да спие........cry me a river, три години не сум спиена па глас не сум повишила на децата а не пак да ги удрам, не се вади со детето дека те прави агресивна, ти си таква само сега си нашла жртва каде да си го истураш бесот, се надевам дека мажот ти ќе собере храброст да превземе нешто со време, греота детето со таква мајка.
   
  На stranger2, Ingvild, cresa-jagoda и 14 други им се допаѓа ова.
 4. Gerbera

  Gerbera Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2016
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  770
  Обично (или барем понекогаш) по породувањето треба долго време самите хормони да дојдат до нормала, да не имаат и тие удел во нервозата. Мене не ми се допаѓа што маж ти наместо да ти биде потпора колку може во овој период, се служи со навреди. Фраер. Можеби неговиот однос кон тебе предизвикува незадоволство. Наместо него да го регистрираш и неговите навреди, фокусирај го цело твое трпение кон бепчето, а нему не му се доверувај за ништо што те мачи, пошто само може да те бомбардира со навреди, да ти ја скрши самодовербата и да злоупотреби тоа што си му се доверила, како што прави откако си се породила. Куче ќе те викал. :swear: Односот меѓу партнерите во ваква состојба многу значи и е основа за понатамошно градење.

  Ориентирај си се максимално на детето и ќе видиш, ќе најде начин да ти “заблагодари“ за твоето внимание и трпение. Не го гледај само како обврска, туку како љубов на твојот живот, кога ќе сакаш да го удриш, помисли како си се чувствувала кога првпат си му ги видела очињата, кога тоа почнало да те бара, првпат ти рекло „мамо“. На крајот, напиши си листа од сите моменти кои те израдувале, од позитивниот тест натаму и читај си ја. Не патетизирам, ниту пак го правам со муабет полесно него што е, бара многу труд, по некоја жртва и стегање вилици, но тоа парче од твоја душа вреди за целиот труд на овој свет.
   
  На ku4ence, eutixismena, Ingvild и 14 други им се допаѓа ова.
 5. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.898
  Допаѓања:
  308.259
  Ako si po celi denovi so deteto normalno e da ti dojde nervoza,pa i ako e nemirno i ako nespie navecer e dopolnuvanje na nervoza.
  Koga osekas deka nemozes veke da ostanes prisebna,ostavi go na tatko/baba 20 minuti i izlezi od doma.
  Odi do komsivka,do prodavnica..
  Te citav vo druga tema deka imas bracni problemi.Mislam deka agresijata poteknuva odvtamu.
  Ke si go upropastis deteto ako si agresivna.
   
  На rose60, Esmeralda-MD, ku4ence и 10 други им се допаѓа ова.
 6. MiloMalo

  MiloMalo Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  890
  Допаѓања:
  2.915
  Пол:
  Женски
  Гледај да се смириш, поработи на проблемот обавезно. Во меѓувреме сопругот нека те заменува кај детето колку што може повеќe. Штом си свесна за проблемот и бараш помош, веќе си на добар пат си да го решиш, верувај. Тоа е добро, во случајов одлично. Има некои кои поима немаат дека имаат anger issues или во најмала рака имаат краток фитиљ, а кај тебе е обратно, свесна си, не кривиш никој друг и браво за храброста. Но избегнувај кога си во такви моменти тоа да го гледа детето, знаеш на што мислам... Обавезно посети си стручно лице психолог, прво муабет па ако треба и по некое апченце и ќе се среди :)
   
  На Outlook му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.204
  Допаѓања:
  4.388
  Пол:
  Женски
  Децa не се рaзбирaaт сaмo сo викaње нa нив или aкo пoстoјaнo зa све нештo им викaш НЕ ТOА , НЕ OВА , сo дете требa дa си смирен дури и нештo пoгрешнo aкo нaпрaви , ти aкo зa грешкaтa гo кaзнувaш тoa пoдoцнa сaмo или другaрчињaтa ќе се/ги кaзнувa , кaкo рaсте се пoдмуклo бељи ќе прaви , ќе ти иде кoнтрa збoрoвите , хиперaктивнo и хистеричнo ќе биде a уште пoлoшo и љубoмoрнo нa све , прoбaј дa игрaш сo негo (нa негoвo нивo) , гoтвете зaеднo , трчaјте зaеднo , све прaвете зaеднo , зa грешкaтa пoгaли гo и oбјaсни му и пoкaжи му штo би мoжелo дa биде .
  Дете aкo не гo види или дoпре тoa штo гo интересирa се пoвеќе и пoвеќе ќе биде љубoпитнo , сo викaње или кaзнувaње искренo дa ти кaжaм пoлoшo ќе му нaпрaвиш нa дететo , сo другa сликa ќе те гледa , вo oчите негoви требa дa му бидеш пред се мaјкa пoлнa сo љубoв и рaзбирaње пoтoa , другaрче зa игрa , дoктoркa , психoлoг дa гo сoветувaш прaвилнo , нaстaвник дa гo учиш и ред другo .
   
  На Ingvild, ♡BuBaLe♡, Arthur и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.660
  Допаѓања:
  4.266
  Пол:
  Женски
  Истата жена со проблем со мажот хммм прво тоа е дете од 13 месеци и немој да мислш не разбира ништо, се лажеш. Второ тврдоглаво детенце имаш, не страшно тоа, ќе седнеш и ќе зборуваш со детето како со возрасен, ќе се договараш и ќе објаснуваш со ДОБРО и услов, заслужи па, ќе добиеш. Апчиња не ти требаат посебно ако уште доиш, ти треба внимание, а детето безрезервно те сака ама и си бара од тебе. НИКАКО ТЕПАЊЕ! Сабота е денес, земи детенцето и измори го од играње, тоа после ќе спие, а ти ќе поминеш некое време со маж ти. Фаза ти е некоја, гледај да помине безболно.
   
  На joy1, Arthur, galapce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.301
  Ke si otides fino lepo kaj strucno lice i ke si ja otvoris dusata.
  Ke si kazes se sto te maci od A do S za da moze da ti pomogne, a ne ovde na forumov da ja koristat nekoj luge nivnata negativnost i nestrucnost, masti vakov, ti takva, deteto onakvo.
  Ovoj kalibar na problemi se resavaat kaj doktor so soodvetna expertiza.
  Ne e nisto strasno da se pobara soodvetna pomos, samo tie go znaat odgovorot, a nie od forumov barame nacin kade negativnata energija da ja isturime.

  Zatvori ja temava dodeka site ne te isplukale i odi na prav pat da baras pomos.
  Nisto ne e stramota. Tie doktori ucele da pomognat na luge so ovoj tip na problemi i SAMO TIE GO ZNAAT ODGOVOROT.
   
  На fairy88, MilaP, tina-63 и 2 други им се допаѓа ова.
 10. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.316
  Допаѓања:
  22.320
  Пол:
  Женски
  Sin mi ima dve godini , i ne spie mirno , ne samo sto se vrti i preta tuku pagja od krevetot ( spie so nas a nemame od stranicnite ogradi na krevetot koi bi dosle nad glava i pod nozete ) , probav u krevetce da si spie , nesaka ni da pogledne tamu a ne pak da spie . Ama nesakam da mu vikam i da go tepam . Go ostavam da pravi sto ke posaka . Samo vnimavam da ne se povredi sam ili sestrickata da ne ja povredi . Navecer otkako ke zaspie go presoblekuvam i brisam so vlazni maramcinja za da bide cist za vo krevet . Nekogas go zema mm i go seta peski u maalo i potoa spie trupce :D probaj da go prosetas maloto peski vo park ili bilo kade okolu eden cas izlezi i pusti go neka istrca ( ako e proodeno ) ili vo igroteka so mt odnesete go vie ke sednete na kafe/desert a maloto ke pouziva malku i ke se izmori , pa ke imas malku vreme za sebe i mt
   
  На MilaP му/ѝ се допаѓа ова.
 11. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.308
  Допаѓања:
  106.778
  Пол:
  Женски
  И јас сум скоро со иста возраст дете скоро 24 саати сами,само за викенд имам да речеме помош од татко му.
  Точно дека ми доага преку глава некогаш,претежно кога не јаде. Но само стегам заби и вриштам во себе што се вика.
  Викам и по татко му,но по малото душата не ми дава.
  Исто сме со спиењето и јас причината за тоа ја ставам кај тоа што е гладно. Може и не е.

  Осрави обврските околу дома,посвети се само на малото. Тој спиеи ти спиј.
  А тој што те нарекува со погрдни зборови нека ја увиди тогаш разликата и кај тебе и кај детенцето.
  Јас не верувам дека постои апсолутно смирен родител ама границите како што пишуваш ти се надминати.
   
  На Ingvild, ♡BuBaLe♡, Gerbera и 2 други им се допаѓа ова.
 12. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.806
  Допаѓања:
  17.482
  Пол:
  Женски
  Ех мајκа,не ρеκле стаρи за џабе,κоса ќе побледи од децата. Значи,тρеба да се ,,κρене ρачна,, до κаде тρеба да се оди и со неρви и со тρпение и со живци.
  Сите имаме лоши денови,но последно нешто што би напρавила е да се "истуρам" на детето.
  И јас сум 24/7 сама,и сопρугот не успева да ми помогне неκогаш,дома хаос се случува понеκогаш,но јас затвоρам вρата,синκо за ρаκа и ПΡОШЕТΚА.
  Но,иаκо не успева да помогне,мм ми е најголема поддρшκа,и поκρај напоρен ден,κуќа отпρевρтена однопаκу,пали κола и заминуваме сите заедно.
  Поголема опуштеност и ρелаκсиρаност од ова,немам јас.
  Ρаботата ќе се сρаботи ваκа или таκа,миговите поминати со децата бρзо поминуваат и ќе κопнееме по нив. Затоа тρеба да уживаме во нив!
   
  На Esmeralda-MD, Viki693, mami blue и 5 други им се допаѓа ова.
 13. Херкул

  Херкул Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2015
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  1.281
  Пол:
  Машки
  Погледни ја статијава: http://tvoebebe.com/BEBE/placenje.php
  На сајтот имаш и други корисни работи за бебето.

  Јас мислам дека е добро да си посетиш психолог (бидејќи плус ова имаш и проблеми во бракот), а матичниот лекар да го прашаш каде би можел да те упати за некој специјалист да те посоветува како да постапуваш со бебето.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mariatim

  mariatim Популарен член

  Се зачлени на:
  29 април 2010
  Пораки:
  1.137
  Допаѓања:
  12.523
  Пол:
  Женски
  Немoј мaјкa греoтa дa се истурaш нa дететo,дa гo удирaш дa плaче,и јaс сум сaмa сo мoевo и прoблеми и се,хиперaктивен е мн дури,спиење нз штo е ни дење спие сaглaм aкo не гo зaнишкaш,ни нoќе,и јaс гo кaрaм пишaв у др темa кoгa ми пукa филм,aмa не дo степен дa се плaши,дa гo бoли,или дa немoжaм дa гo пoднесaм.
  Сети се кoгa ти билo вo утрoбa,едвaј сo чекaлa дa гo видиш,тoa мaлo зaвиснo душиче,некa си игрa,некa се смее весели гo кoлку и дa имaш прoблеми,дaли сo мaж,или др стaј нaстрaнa нее никoј пoвреден oд негo нa крaј нa крaиштaтa и мaжoт дa те oстaви зa другa или штo и дa е тoa секoгaш ќе биде сo тебе зaштo е дел oд тебе,зaвиснo е oд тебе.биди пoзитивнa сo негo,a сo мaж ти седни рaзгoвaрaј,рoдители имaш сигурнo,другaри,не си сaмa зa се имa решение a дететo oстaј гo фaзи имaaт,ке пoрaсне пa ке спие.кoе дете спие пa тoa,дa е леснo тaкa сите ке изрoдaт пo десет децa.Гушни гo мирисни гo oвoј периoд е крaтoк ке ти фaли,мoетo гo oдбив oд цицaње пред некoј ден душaвa ме бoли,уште еден знaк декa рaстaт и пoлекa се тргa oд тебе.
  Пoздрaв и пoслушaј ги сoветиве oд сите нaс дететo е нa првo местo се др е менливo и минливo a врскaтa сo негo ти е зaсекoгaш
   
  На galapce, girl-miri и Pcelka94 им се допаѓа ова.
 15. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.669
  Допаѓања:
  19.755
  Пол:
  Женски
  Na site ni se slucuva promena vo zivotot od kako ke stanime majki.Na pocetok e tesko a uste potesko ako se so sespravuvas sama,malo bebe domasni obvrski i ostanato pa potoa sleduva i nervozi a kako sto kaza feminkata pogore navecer e uste potesko.
  Problemite koi gi imas so ostanatite iskaziim se sto imas niv a so bebeto uzivaj, koga toa spie i ti odmoraj a koga toa e budno uzivaj so nego iako znam deka odmor ti treba pa zatoa taka postapuvas.
  Site bebenca se taka i site majki imame problemi i nervozi ama najdobro e nervozata da ja sredis ili isturis so tie sto ja imas a so bebuska da uzivas.
   
  На Pcelka94 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.024
  Допаѓања:
  103.220
  Пол:
  Женски
  И јас сум сама со три деца, некогаш буквално и по цели денови!
  Моите се бебе, три годишно и пет годишно.
  Нормално дека самото тоа што целосна преокупација 24/7 се децата понекогаш може да е фрустрирачки, особено ако никој не помага, но овој период е критичен за детето, и стави се во негова положба - немирно спие, нешто го мачи, се буди со плачење и бара утеха а наместо тоа ја гледа мајка си како урла, вика и крева рака!!!!
  Знам дека тешко е да се дистанцираат проблемите, особено чим се работи за бракот, но мораш да пронајдеш некаков баланс и да се ориентира кон детето со поинаков став, а пред се да сфатиш дека за него си мајка, незаменлива и во тебе гледа нешто најмило, најнежно, најнеопходно за живот!!!
  Мора најитно и да се открие што е воопшто и проблемот кај детенцето ако константно немирно спие и се буди уплакано, тоа секако не е во ред ако е често!
  Се надевам ќе бидете подобро, мора, а ние сме тука за поддршка во секое време:hug:
   
  На fairy88, pavlinka-daniela, tanja manja и 3 други им се допаѓа ова.
 17. Natasha2012

  Natasha2012 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  416
  Пол:
  Женски
  Јас тебе те разбирам потполно, се десило да се изнервирам, и да викнам малку погласно од што треба. моето 3то синче на таа возраст беше таков темпераменти т, па можам да кажам дека од време на време се знае да направи драма.
  јас би ти предложила ако можеш да се воздржиш, да не покажеш дека си лута на детето на тоа што тој го прави, но да најдеш соодветна дисциплина според возраста. На пр. јас сум го носела во неговата соба или пак во ВЦ и јас со него ке седам и ке му дадам шанса да се извика, ама само таму никако не му давав да биде тоа во дневна. после неколку минути земи го детето и гушни го и кажи му дека гоо сакаш, ако продолжи кажи му дека мора да престане да вика и тогаш ке излезете од соба. Ако можеш после одземи му внимание со нешто друго. Мене оваа ми успеваше со моето тревто дете, и ден денес истото го правам. Не е лесно да се воздржиш во тој момент, но не е невозможно.
  За немирно спиење на детето, пробајте со тм да поминете време сами пред детето, или да се гушнете, или 5 мин. да седенете на кауч и ред муабет да направите, а притоа да не дозволете да ве прекинува детето. Кога мама и тато се срекни детето тоа го осека, и сигурноста му се гради.
  Се надевам дека ке се среди вашата ситуација.
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  853
  Допаѓања:
  1.045
  @pavlinka-daniela те молам немој агресивност, колку и да е мало, нешто му се случува на психата и остава последици. веројатно е и тоа да е агресивно, јас имав случај детето да почен да ддтка а сигурно има и полоши последици.
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 19. eleni27

  eleni27 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2011
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  8.164
  Пол:
  Женски
  Воопшто не ми се допадна ова што го прочитав. Види нема да ти попувам да не правиш вака или така, но сепак мислам дека треба да си ги подредиш приоритетите во животот.
  Јас имам 13 месечно бебе дома. Одам на работа секој ден. Дома ко ќе дојдам главата незнам кај ми е. Брачни проблеми - еден куп. Нормално. Маж не вработен, со болест анксиозност, една плата, живот во заедница, стан се реновира, дете не проодено, две во стомак... Детето мое ноќе станува и си игра со мене по 2-3 саати. Не е проодено од што само трча со мене фатено за рака.
  Заспива дури во 12 навечер, а јас после тоа му готвам, перам, пеглам и таман ќе легнам тој станува и ми вика мама брммммм, и возиме колички.
  Не дека имам ортоми нерви, до скоро пиев апчиња секакви, по психијатри се мкнев со години, па едвај застанав на нозе. Во моментот кога ќе си ги наредиш приоритетите во животот и сватиш дека не постои сила која ќе те натера да удриш дете, дека тоа е најважно, ќе ти се смири и психата. Не сум те читала за брачните проблеми, но сигурна сум дека не постои проблем кој не може да се реши. Ако не се решава, постои компромис.
  Само сети се кога прв пат го зема детето во раце и размисли дали би му повишила тон уште еднаш!
   
  На Esmeralda-MD, girl-miri, Ingvild и 7 други им се допаѓа ова.
 20. veren

  veren Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  548
  Допаѓања:
  1.268
  Никогаш за никаква причина !