1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Агресивно однесување кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од Ariel, 31 јануари 2011.

  1. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Jas mislam deka e period moeto pravese taka napagase decinja ama ne se druzese so decinja.od koga pocna da odi vo gradinka mu se smeni priemot kon decata I ne pravi poveke taka.se smeni pozitivno
     
  2. ***Lami***

    ***Lami*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2016
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Zdravo mami!!! I jas da si ja otvoram dusata i da pobaram sovet za moeto 6 godisno since.Osven agresivnoto odneduvanje,neposlusnost novo nesto e beganjeto od doma.Znaci ne mu e bitno kako isleguva bos bos i trca nadvor vreska se luti legnuva na ulica.Vraka ako go iskaras.Koga probuvam da razgovaram so nego gledam deka toa voopsto ne dopira do nego ne ne ni slusa.Mnogu sum zagrizena zatoa sto deteto mnogu mi se smeni ovaa godina.Kako pocna vo uciluste taka se preobrazi vo sosema drugo dete.Moram da napomenam deka toa odneduvanje e najizrazeno koga e soprugot doma.Vo moe prisustvo nema beganje razbira koga ke kazam NE ,no koga e soprugot doma toa e uzas.Postojano se luti i pravi glupisti.Sum probala so sekakvi metodi nisto ne pomaga se e toa momentalno.Mnogu mi e krivo sto mi se smeni deteto, postojano se zaprasuvam kade pogresiv.Ako nekoja od vas imala vakvo iskustvo spodelete kako da go resime ova.Vi blagodaram ☺
     
  3. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Сестрa ми имa 9 гoдини a брaт ми 6 гoдини и не дa се aгресивни туку и хистерични , пцујaт , вреќaст , се лигaвaт и пoврaќaaт нa секoј збoр , мaвaaт , меѓудебнo знaaт и крвнички дa се тепaaт , a јaс oд нив сигoрнo вo Бaрдoвци ќе зaвршaм aли кoгa ги чувaв јaс беa злaтo oд децa a oд кoгa се oмaжив мaјкa ми и тaткo ми ги упрoпaстиле децaвa тoтaлнo , љубoмoрни се нa синчињaтa мoи не се игрaaт сo нив , им ги кршaт сите игрaчки пa сo скршени мaливе се игрaaт , мoите уште пoвеќе ги рaзлoшувaaт нaместo дa им oбрнaт внимaние и љубoв , дури и мoетo пoстaрo синче (2,7гoд.) стaнувa хистеричнo кaкo нив aмa кoгa му збoрaм бaрем рaзбирa a oви не брее ѕидoт бoље ќе рaзбере.
     
  4. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Mozebi nema da bide ista sporedbata, ama sin mi so mene i so vospituvackite na gradinka poinaku se ponasa. So mene znae i da pisti i da mi bega da ne jadi nesto - znaci denes go jadi - utre ne. Znae da treska so rakata kako demek me kara, a ima samo 2 godini. Neka ne go gali i tatko mu mislam, oti so nego si zema sila. Nema vrska so ucilisteto. Naoga poslab otpor i tamu se glupira. Ako i maz ti zastani malku poostro so nego - seto ova ke prekini. A na uciliste mislam deka ako ne se tepa tamu ili ako nema poplaki od ucitelkite, ne e toa. Samo poslab otpor bara - dete e
     
  5. ilina-m

    ilina-m Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2016
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Често да разговараш со детето, не на оваа тема туку најди време гледај цртан со него па за цртанот, цртајте заедно, прошетајте заедно колку што се може. Пофали го малку на гостите ама и тоа да чуе дека се фалиш со него.

    Плаче за внимание, ако му збориш само за проблемот, добива внимание за сметка на проблемот што го прави и ќе продолжи без разлика што викаш битно времето го трошиш на него.

    Мене не ми се разгалени ама второво ми е толку инатливо и своеглаво на моменти, тешко на дечкото што ќе го фати еден ден :)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Yassie96

    Yassie96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2017
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    229
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите.... :)
    Вака би сакала еден совет од мајките . Мојата ќеркичка е стално агресивна :sweat: има 3 год секогаш плаче ако малку и се развикаш веднаш сака да оде кај баба и:@ штом ги виде и баба и дедо веднаш плаче без врска а тоа ми иде во нерви не знам како да се справам имам и раговарано со свекрвата меѓутоа е малку проста секогаш таа е во право и таа знаела да расте деца јас не сум знаела :@
     
  7. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    srcka, zemi kapki babyvital. tie se so poveke vutamin b, mojot sin go prerodija. za nekolku meseci jas ne mozam deteto da si go prepoznaam. ima skoro 3 god. od toa sto bese agresiven ne mozese da pocni da zboruva. sega pred dva dena si se pusti. a svekrvata ic ne se zamaraj. ako se smiri cupeto, nema ni tolku da vlijaat tie na nea. kapkite se davaat do 2 ml dnevno. i probaj ribino maslo da i davas, i toa pomaga.
     
  8. Yassie96

    Yassie96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2017
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    229
    Пол:
    Женски
    Фала душо ќе пробам. :* и јас не можам да си ја препознам не знам што и е и зошто е толку агресивна ама се е и до разлаеноста што ја галаат им отворат око на децава:@:@
     
  9. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    faza e, probaj, mene pritisokot mi go krena i odma do apteka zaminav. bas mislam deka tuka na forumit go imaa napisano. a pedijatar, logoped, psiholog go imaa pregledano nikoj nisto ne mi spomna, da ti tiit doktorite
     
    На Yassie96 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Na taa vozrast obicno site deca pokazuvaat agresivnost, ne i teraj inaet probaj so dobro.

    Kazi i na svekrva ti neka stojat malku na strana od malata, neka ne se mesaat tie, so galenjeto samo loso i pravat.
    Ti si roditel, ti treba da ja vospitas malata, decata baraat slabost i ja naogjaat kaj baba i dedo.

    Znam, ne ti e lesno i na tebe.
    Od edna strana se nerviras sto si go gledas detevo agresivno, od druga strana pak i starite ti se kapak na se!
     
  11. Yassie96

    Yassie96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2017
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    229
    Пол:
    Женски
    Точно така :* Не се разбират женава инает си тера ќерками плаче и таа плаче господиии јас и викам немој да плачеш и зошто да плачеш наместо да си од моја страна и да ме учиш како си пораснала 2 деца ама не може истото си е пак џабе е срцка да зборам исто како канти да трпат
     
  12. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Kakvi se tie kapki babyvital? B vitamin?
     
  13. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    tie e vitaminski kapki samo ima poveke vitamin b.
     
    На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
  14. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    i jas se slozuvam deka decata na taa vozrast se takvi i lek e samo da ja zanimavas da ne misli na negativnite osobenosti i da zaboravi na agrsivnoto odnesuvanje. inaku vo vrska so vtoriot post.... i jas bi probala so vitamini vo momentov imame 4 godini i vejke povejke doznava se snaogja ama e se ponervozen i ajde so zboruvanje ajde so lesen i miren nacin no ete ne biva.
     
  15. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    @Pcelka94 ти го роди првото дете, па мајка ти третото? Што интересно.
     
  16. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Кaкo тoa гo рaзбрa и кaде гo нaпишaв тoa декa јaс сум гo рoдилa првoтo , a мaјкa ми третoтo?
     
  17. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Јас во меѓувреме неколку дена прекинав да му ги давам тие капки бидејќи веќе наполнавме 3 год и се смири сам од себе. Ама мн мн мора со полека - и воопшто да не му викаш. И пред него да не викате воопшто. Ако маж ти баш инсистира на расправии - ти прекини му ја расправијата. Агресијата се учи, а ти и маж ти сте главните во неговиот живот. И на игноре маж ти. Извини вака шо морам да пишам, ама тоа е. Сака да се расправа? Само тука има една маана - за расправии требаат двајца. Ако ти се елиминираш од равенката, ќе намалат и кавгите и детето ќе научи дека тоа не е во ред. Толку. Можи си го пикам носот каде што не му е местото, ама за доброто на тоа дете велам. А ти сигурно детето повеќе го сакаш од маж ти. За доброто на детето не се расправај ама апсолутно со никој во домот. Оти ако продолжиш - жалам ама самите ќе сте криви кога ќе порасни во дете кое е агресивно. Тоа само реагира како што гледа.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  18. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Namesto 2 god i 7 mes, sum svatila deka ednoto ti ima 2 a ednoto 7
    Od moja skolska od sredno sedum devojcinja bea, najstarata go rodi prvoto dete pa posle edna godina majkata go rodi sedmoto devojce
     
  19. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Хaхa не не мoите се пoмaли и oд брaт ми и oд сестрa ми .
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    iskeno jas i maz mi ne sme po raspravanjeto no vo pravo ste za se sto napisavte.koga malku ke podrazmislam sepak problemot e vo mene. koga ne mozeme so sinceto da se razbereme t.e da me poslusa koga ke napravi nekoja poseriozana belja togas vikam i go karam mozebi toj svatil deka vikanjeto e normalno pa ajde ke se dreckame ke histerizirame.... mislam deka sepak moram mojot odnos da go smenam.vi blagodaram na komentarot
     
    На macencef му/ѝ се допаѓа ова.