1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адам и Ева или еволуцијата?

Дискусија во 'Религија' започната од LoVeR, 2 јули 2011.

  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Кога имало доволно луѓе .... ? :')
     
    На Anabelle.Amorette, WildMk, lovestoneddd и 6 други им се допаѓа ова.
  2. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Постојат и денес, и постоеле да. Содом и Гомор ги знаеш - Бог ги уништил(читај ако не знаеш). А знаеш зошто ги уништил зошто се воделе според чувствата и страстите, не знаеле што е грев. До толку биле отидени. А и денес се уште повеќе отидени од тогаш. И знаеш што еден ден пак се ќе снема се ќе биде уништено и нема веќе грев да постои! Само оние што се труделе да живеат исправен живот ќе се спасат. За тебе очигледно не постои ГРЕВ, како и за многу други овде. Разбираш? Ако ме разбираш почни да се молиш за да ти биде простен гревот, ако не ме разбираш продолжи си со тоа што го правиш.
     
    На Orthophill, RESANKA и carangigia им се допаѓа ова.
  3. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Што ти е поентата на прашањево ??
     
  4. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Ова како закана треба да го сфати?
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Постојат гревови и за нас, ама не ни треба една книга, недокажливо натприродно суштество и стравот од него - за да ги процениме.
    Затоа постојат и полиција, судови и цивилни закони - кои се менуваат и либерализираат за она што треба, како што денес ја декриминализирале хомосексуалноста во Индија :)

    А кој грев да ѝ биде простен, и што тоа прави? :^)
     
    На Anabelle.Amorette, Lella, KateKane и 2 други им се допаѓа ова.
  6. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Не, како милост од Бога кој сеуште чека да се спаси некоја душичка. Бидејќи не' сака.Не му е мило него ко грешиме.
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  7. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    А ти видовите Милева си па ги знаеш туѓите гревови? Од кај знаеш за гревовите на @Rebecca_R? Кои се нејзините гревови?
     
    На Orthophill, Rebecca_R и theowndemon им се допаѓа ова.
  8. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    Не сум сигурна ама мислам дека тоа е кажано во Мојсиевите книги, кога Бог му се обраќа на Мојсеј. Таму се зборуваше за голотија поконкретно, а и за хомосексуалност, ако добро се сеќавам.
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  9. RESANKA

    RESANKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    Mozda nesto go sprecilo,a mozda i ne,koj li da znae?
    No po Sodoma i Gomora koga celi mesta bile unistuvani zaradi dekadentnite porivi na bezosetna kopulacija na sekoj so sekogo se objavile Bozjite zakoni za red megu covestvoto. Pravilata vo Biblijata se mnogu ednostavni. Ima licnosti koi ne gi pocituvaat tie pravila t.e. primenuvaat kako im odgovaraat i ziveat vo ljubov so iistopolov partner. Jas licno nemam portiv nikoj od niv si napravile licen izbor. Niv gi imalo i ke gi ima. No postojat mnogu kruti pravila nametnati za da se obezbedi odrzuvanje na covekoviot vid,a za odrzuvanje znaeme deka treba maz i zena t.e. eden spermatozoid i jajce kletka.
    Ne sakam da nametnuvam druga tema no zosto kaj homoseksualnata populacija e ogromna stapkata na samoubistva eve i megu slavni homoseksualni lice,neli tie imaat se pa zosto pribegnuvaat da si go okoncaat zivotot?
    Glavno bidejki dlaboko vo sebe znaat deka krsat nacelni kodeksi vo covestvoto i najmnogu deka ne s eprifateni od heterosite.
    Zatoa jas nemam nikakva predrasuda kon homoseksialnite i sakam site da ja pokreneme taa svest za da ne se osekaat poinakvi i ne razbrani t.e. da ne go osekaat ovoj socijaln pritisok od opstestvoto pokraj toj vnatresen nemir koi go osekaat t.e. psiholoskiot pritisok vnatre vo niv.
    Sekoj si ima pravo na sposten izbor kako ke zivee i seksualno opsti so koj pol i kako.
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  10. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Не знам јас но, секој си знае за себе се надевам, но оние кои не веруваат сигурно не знаат. Има гревови кои не одвојуваат од Бога, има гревови со кои си грешиме лично себеси, има гревови со кои им грешиме на другите околу нас итн.

    Секој си знае за себе. Еден ден сами ќе одговараме пред Бога, верувале или не верувале.
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  11. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Со оглед на тоа што планетата се справува со проблемот на пренаселеност, мислам дека поголем проблем за човековата популација се оние кои имаат поголем број на деца отколку хомосексуалците. Според твојата логика, би требало да се работи на забрана за имање повеќе од 2 деца на пример и да се додатно остават хомосексуалците да си прават што сакаат. Верувај, нема да исчезне човештвото заради хомосексуалноста.
     
    На Anabelle.Amorette, Someonespecial и Rebecca_R им се допаѓа ова.
  12. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.184
    Допаѓања:
    57.707
    Пол:
    Женски
    Да, нели исто Господ простува ако се покаеме? Нели би ти било криво ако ти живееш цел живот под пропис, не правиш блуд :D и некоја која си практикува секоја вечер а се покајала пред да умре и на крај завршите заедно во Рајот? Ти цел живот си се мачела, некоја 5 минути се покајала и тоа е тоа :D

    Кога сме кај тема инцест (не знам ни зошто се докажувам и онака пола од прашањата што ги поставувам никој не ги одговара, но во ред) веќе напоменав дека имало на коработ кај Ное. Син му Хам имал секс со на татко си жената (пази не пишуваат мајка си, туку на таткото жената). Лот имал секс со двете свои ќерки, пошто немало мажи за нив. Двете остануваат бремени, двете раѓаат синови. Лот е и татко и дедо на синовите :D Исак и Јаков двајцата женети за свои братучедки. Мајката на Мојсеј и таа имаше нешто такво, ама не ми текнува што беше. Mислам дека и тетка и мајка му се паѓаше.

    За Содом и Гомора да почнуваме тема? Пошто и за таму има многу нелогичности.
     
    На Anabelle.Amorette, RoseRain, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Си цитирала Ама не можеш да негираш дека не постоеле, и сама кажа не се опишани а таа реченица не ја напишав јас.

    Да бидеме на чисто, јас се водам според чувствата и страстите, а за мене е грев да оправдуваш инцест. Дури и настрано е да не осудуваш инцест.
     
    На Someonespecial и KateKane им се допаѓа ова.
  14. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Оти се Содома и Гомора...сите бегаат од нив:rofl:
     
    На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
  15. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Никаде не сум пишал, ниту ќе пишам дека инцесот е морална работа.
    Погоре убаво објаснив на што се должи инцесот (поклопување на мутирани гени как блиски роднини) и со тоа објаснив зошто на почетокот НЕМАЛО инцес, а кога се појавил проблемот со инцесот - Бог го забранил. Библијата нема проблем со инцесот и таман си е во склад со генетиката.
     
  16. RESANKA

    RESANKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Женски
    Jas nikade ne nametnav sto e pogolem problem,zboruvaj si vo svoe ime za sto smetas deka e pogolem problem.
    Jas rekov deka Biblijata ne e obicna kniga. No toj zaklucok zavisi od razbiranjeto i intelektot na citacot. I napomenav deka jas nemam nisto protiv homoseksualcite,niv gi imalo i ke gi ima no zaradi toj psiho-socijalen pritisok cesto se izzemani od evidencija od knigi od minatoto a se uste ima zemji kade se beseni-Saudiska Arabija i drugi zemji so kruti religiozni ureduvanja. Tolku od mene,jas objasniv toa sto smetav deka treba vo minatiot komentar,ponatamu zboruvaj si vo tvoe ime kako ja razbiras mojata logika.
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  17. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Јас не реков дека оправдувам инцест. Ако сум рекла така цитирај ме.
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  18. carangigia

    carangigia Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    888
    Допаѓања:
    6.387
    Пол:
    Женски
    Бабе они многу се навредуваат кога ќе им се спомне Содома и Гомора, не знам зошто тоа ги навредува кога 24/7 тоа го претставуваат на форумот. :?:
    Пред некој ден во темата прашање на форумот дотичниве напишале повеќе нема да пријавуваме мислења, доволно се однесувавме како модератори (facepalm) и ете ги сега пак пријавуваат мислења. (facepalm)
     
    На Orthophill, orevokrsacka и baba Rada им се допаѓа ова.
  19. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Ама ти е сосема океј, јер Бог така рекол и некој тоа го запишал во света книга?
     
    На Anabelle.Amorette, theowndemon, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Абе какво океј??? Значи само не негирам дека постело во Библијата. Како ми наметнуваш некои заклучоци? Постои и денес и не го оправдувам. Ако не го оправдувам - не го ни прифаќам.
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.