Адам и Ева или еволуцијата?

Дискусија во 'Религија' започната од LoVeR, 2 јули 2011.

 1. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1.009
  Допаѓања:
  3.519
  Па добро, кога менуваме училиште, работно место, место на живеење и сл. се плашиме од овие промени зошто веројатно ќе треба да се прилагодиме на некои нови услови и релации. Можеби ќе треба да смениме некои работи, можеби нема да бидеме прифатени, и тоа ни создава чувство на нелагода и страв. Страв и неизвесност за нашата иднина и нашето место во неа. А во непостоењето е извесно дека не постои ништо неизвесно. Чуму тогаш емоции?

  Ако ова е "крај не се што знаеме", можеби сепак таму негде на хоризонтот е "почетокот на се што не сме знаеле". Од кај да знајш.
   
 2. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1.009
  Допаѓања:
  3.519
  Свети Јован Лествичник вели: "Стравот од смртта е природно својство на човекот, кое се должи на непослушноста на Адам."
  Значи стравот станува природен по падот на прародителите. Дотогаш не постоел, бидејќи Бог не создал (потенцијално) да бидеме бесмртни. Со гревот самите сме ја навлекле смртта, пропадливоста врз себе и светот кој ни бил даден во служение. Затоа и толку не ужаснува, не ни е дадена од Бога како природна состојба, туку отпосле сме си ја накалемиле.
   
 3. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.625
  Допаѓања:
  13.936
  Пол:
  Женски
  Јас знам дека повеќето луѓе се плашат од смртта, тоа го пишував во темата за смртната казна.
  Но луѓе низ светов се самоубиваат или го ризикуваат животот за некоја идеја, така имало камикази, потоа некои се самозапалувале за да пренесат порака, некои си го одземале животот за да не ги дофати непријателот (ова не е страв од смрт, туку од болка). Во христијанството пак има мачеништво, нели во Библијата Бог вели дека ќе умираат ако не се одречат од Неговото име.
  Тракијците плачеле на новороденче и му ги набројувале маките што го чекаат на светов, а штом некој умрел, се веселеле зашто се спасил.
  Во исламот оплакувањето на покојникот е непрепорачливо зашто се смета за неприфаќање на волјата на Алах.
  100 људи или култури = 100 чуди.
   
 4. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.625
  Допаѓања:
  13.936
  Пол:
  Женски
  И зошто верникот би се плашел ако не верува дека смртта е крајот? (освен ако стравот не е од казна?)

  Евреи 2

  14Бидејќи „чедата“ - како што Тој ги нарече - се луѓе од крв и месо, и самиот Исус стана како нив, со цел преку Својата смрт да го уништи Ѓаволот, кој ја има власта над смртта,
  15и да не ослободи сите нас, кои цел живот живееме како робови на стравот од смртта.
  16Јасно е дека Исус не дојде да им помогне на ангелите, туку на Авраамовите потомци.
  17Затоа, Тој мораше во се да стане сличен на Своите „браќа“, за да стане нивни верен и милостив Првосвештеник пред Бог. Така можеше да принесе жртва што ќе ги отстрани гревовите на луѓето.
  18Сега, кога и Тој помина низ страдања и искушенија, може да ни помага кога ние минуваме низ искушенија.

  Коринќани 15

  54 А кога ова што е распадливо ќе се облече во нераспадливост, и ова што е смртно ќе се облече во бесмртност, тогаш ќе се исполнат зборовите што се напишани: „Смртта е уништена засекогаш“. 55 „Смрт, каде е твојата победа? Смрт, каде е твоето осило?“
   
  Последна измена: 25 јануари 2020
  На EvAngelos и orevokrsacka им се допаѓа ова.
 5. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.469
  Допаѓања:
  106.803
  Баш оти не знајш.
  Абе шо... се' живо и неживо во универзумот има крај, само нам 'отпосле ни е дадена смртноста'.
  Егоизам much?
   
  На RosettaStone и Amellie13 им се допаѓа ова.
 6. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.543
  Допаѓања:
  23.756
  Пол:
  Женски
  Или... Многу пологично објаснување:
  Луѓето што живееле во далечно време и не се плашеле од смртта преземале многу поголеми ризици и евентуално умирале, не можејќи да ја пренесат таа карактеристика на своите деца. Како минува времето, овие луѓе се истребуваат еден по еден и останале да се размножуваат само луѓето кои имаат страв од смртта. Така ние, скоро сите имаме страв од смртта, бидејќи нашите предци имале, зашто тоа им помогнало да преживеат.
   
  На CameliaMiller, Asparagus, RosettaStone и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.778
  Допаѓања:
  30.377
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Исто потекло има стравот од темнина и стравот од осаменост. Тие што не се плашеле од темнина биле истребени од предатори и не ја пренеле таа карактеристика на своите поколенија. Исто и за осаменоста, немало поголема казна да бидиш исфрлен од племето, бидејќи шансите да не преживееш биле многу многу поголеми.
  Just evolutionary things. :D
   
  На CameliaMiller, Asparagus, RosettaStone и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1.009
  Допаѓања:
  3.519
  Стравот произлегува од неподготвеност, неспремност за некоја нова состојба. А подготовката е всушност цело животен подвиг за себе усовршување (богоуподобување). Создадени според Образот Божји (слободата на личноста која во себе го носи и "генот" за бесмртност), и повикани да се стекнуваат со Божјото Подобие. Со други зборови, создадени сме за да соучествуваме во вечноста со Бога.
  Од Бога примивме се што ни е потребно, другото останува на нас. И токму ова "другото" изгледа најмногу не плаши. Колку ќе бидеме подготвени да ја погледнеме вечноста во очи?
   
 9. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1.009
  Допаѓања:
  3.519
  Не бре. Отпрвин се било создадено за нераспадливост. Отпосле заради газдите (човекот) се станало "смртно".
  Не ме прашувај од каков материјал било ова направено, немам претстава.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 10. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.237
  Допаѓања:
  8.789
  Пол:
  Машки
  Мала доза на страв од смртта е нормално да постои дури и кај верниците. Ја поминав низ канцер и тогаш онака си намигнавме со смртта, ама ме одмина :) Искрено немав страв од смртта или што ќе биде после тој момент (бидејќи сум сигрен во Исусовата љубов), но не ја сакав помислата на болките при тој премин, иако денес постојат солидни анелгетици како морфиум и сл. Сепак повеќе ме плашеше помислата дека, ако починам, колку ќе страдаат моите родители. Фала му на Бог што тоа не се случи.

  Иако не се плашам од смртта, сепак ја мразам смртта. Ги мразам и стареењето, распаѓањето, загубите. Стареењето е дел од смртта. Тој процес почнува уште додека сме во утробата на мајките наши.

  Сериозно, храброста се пренесува генетски? :)

  Дури и храброста кога би се пренесувала „генетски“, тогаш храбрите луѓе и животни би биле доминантни и супериорни наспроти плашливите и би ги истребиле и денес ќе имаше само храбри бестрашни луѓе. Постојат многу случки каде што помалкубројна армија победила побројна само затоа што првите биле похрабри, бестрашни. Плус и жените отсекогаш сакале храбри мажествени мажи, така што можноста за оплодување и размножување на храбрите мажи била и е поголема. И кај животните е така. Кога два волка ќе сретнат волчица спремна за парење, сексот го добива похрабриот волк, а страшливиот волк си ја витка опашката и рикверц :)
   
  Последна измена: 25 јануари 2020
 11. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  9.047
  Пол:
  Женски
  Во колективната меморија е впишано за стравот и храброста. Тоа што го објаснувале @Lella и @Amellie13 се тригер фактори кои придонеле до појава на стравот како механизам на адаптација коноколината што ќе обезбеди преживување.
  Примеров со животниве тие бесмислен исто како што си споредил желба за секс кај атеисти кој е споразумен со јадење на месо од страна на атеисти кои не можат да добијат споразумност за тоа од животното. Во едниов случај изедначуваш луѓе и животни, а во другиов желба за секс и храна, врска немаат споредбиве. Инаку ако останевме на ниво на животни и ние жените ќе чекавме мажите да се испотепаат за нас и да имаме секс со најхрабриот :D
   
  На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.237
  Допаѓања:
  8.789
  Пол:
  Машки
  На овие искази им фали само еден клучен елемент за да бидат вистина: доказ :)
  Стравот е инстинкт кој го чува човекот од опасности. Не е тоа меморија. И бебињата имаат страв, иако никој не им „кажал“ за стравот. Има луѓе и животни со повеќе страв и со помалку страв, или со повеќе храброст и со помалку храброст. Ги има секакви. И ниту еден животински вид, ниту пак човекот, не би истребен поради повеќе страв или храброст. На земјава чекорат и храбри волци и лавови, а чекорат и плашливи верверички и глувчиња. Природна селекција по однос на страв не може да помине ни на цртан филм. А за „генетско наследување“ на стравот па да не праиме муабет.
   
 13. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.778
  Допаѓања:
  30.377
  Пол:
  Женски
  Исто и за постоењето на Адам и Ева, Бог и дека некогаш постоела бесмртноста. :)
  Бидејќи тоа многу повеќе ми делува како приказна отколку еволуцијата и пренесување на стравот преку гените за да се зголеми можноста за преживување.

  Нема такви што не се плашат воопшто, бидејќи не преживеале да ја пренесат таа карактеристика.
   
  На Angie1432 и RosettaStone им се допаѓа ова.
 14. RosettaStone

  RosettaStone Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  9.047
  Пол:
  Женски
  Ако некаде во моите коментари најде дел-генетско наследување на страв бујрум прикажувај ми таков цртан филм. Но како што јас со почит одговарам на твои прашања без да ти пикам нечии туѓи зборови истото го очекувам од тебе. Ако не си во состојба на тој начин да ми одговориш воопшто не се мачи понатаму на ваков начин да ги дискредитираш моите коментари со уфрлување други.
   
 15. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Адам и Ева биле Човеколики мајмуни според новата вера што се вика Химанизмот.Хуманизмот исто така учи дека Ное бил пола човеколики мајмун,а Аврам бил првиот човек во човечката историја.Се шири нова вера низ Европа,луѓе мн сум среќна...
   
 16. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  1.822
  Допаѓања:
  10.509
  Пол:
  Женски
  Глупа и среќна
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.
 17. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Ова не е моја религија.Ова за новава вера го прочичитав на интернет.
   
 18. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.261
  Допаѓања:
  16.367
  Пол:
  Женски
  Урлам !
   
 19. AngelinaLoli

  AngelinaLoli Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Хуманизмот учи дека Адамовиот грев е човечка традиција,и дека не ппстј Адамов Грев,така што Исус умре заради неговото Покаеније оти никој не го слушаше,оти и он рекол дека ние сме родени од ПредАдамовата Духовна и Трлесна Невиност(што е периодот пред Адам да згреши).Така што Хуманозмот учи дела Исус не умрел заради демек да не избави нас од Измислениот Адамов Грев.Хуманизмот учи дека сите сме невини,а не грешници.Новата Вера Хуманизмот ја мрази Горделивоста што е Свештеничката Теологија што е напошана од Фарисејските Свештеници што имаат Лажна Јавна Побожност пред нивноит духовно слеп народ,како што прочитав на интернет.