1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    ако имаш 2 кутии 1 додај и ги тие па почи со 2ка . мислам дека нема да ти се направи некој проблем или па ако сакаш давај и како анатх што рече ама според мене нема потреба да ги отвораш двете кутии.вкусот и мирисот е ист само составот на витамините е поголем
     
  2. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    На ова мислев :) Ти благодарам :*
     
  3. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    ете сега синко си испи цело шише NAN 3.поразличное од 2ка та и е погусто (ќе треба да ги менувам и цуцлите) и мириса многу слично на кравското. на него не пиши ништо дека е адаптирано туку дека е алтернатива за кравско. ама не ми напрај проблем и се надевам дека по 1 месец кога ќе му дадам чисто кравско полесно ќе го прифати ;)
     
  4. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Мајки, ај ќе ве молам за мислење за млекото Натива 1 на Нестле дали сте го пробале? И колку му е цената ако знаете тие што сте го користиле? Тука во Гр.е 8.5 евра од 400 гр кутија.
     
  5. ivanar

    ivanar Активен член

    Се зачлени на:
    26 март 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    ke ve zamolam vase misenje moeto bebe uste od 2 den pie ad mleko hipp combiotik eve veke 2 meseca napreduva dobro no ne pie poveke od 90ml i otkako ke go ispie porouvame da spie no se budi mnogu cesto na sekoj 30-60 min i povtorno e gladno place pak ke mu dademe 30-60 ml negi pie site ima grcevi 2-3 dena zapek nekkaop napreduva ama kako da ne mu pasuvaa a doktorkata veli da ne go menuvame mlekoto a sakam da probam so neko drugo dali go ima napraveno nekoj slicnoto pa da mu pomogne ili pasuva neko drugo ad mleko da go smiri kolku tolku i ako bi go zamenil hipp vase mislenje so koe d aprobam da li nan dali aptmill i tn.
     
  6. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    на колку време му давас од дохраната хип може да предизвика грчеви ако се дава на помалку од 3 часа така да давај му на 3,3 ипол часа и давај му по 120 мл а и не го менувај ако со каката не е зелено,пробај хип органик,и син ми супер напреднуваше од хип комбиотик ама каката му беше зелена,земав аптимил не сакаше да го пие иако ми го фалеа како најдобро пиеше ама мн слабо дури и слабо напредна ја потрошив кутијата и си купив хип органик и еве супер е сеа и со каката и го пие добро,не го менувај хип.(мој совет и искоство е тоа)
     
  7. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    Зошто не чини да е каката зелена од ад млеката, синми пие ад хумана од прв ден и каката му е зелено жолта некогаш и само зелена , а некогаш жолта, прашував за ова педијатар ми рече дека не е страшно ништо тоа е од самото млеко кое има и железо , па предизвикува зелена кака ? Ајде посоветувајте ме , дали е страшно тоа па да менувам млеко или ......сега сум во збунка :sweat:
     
  8. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    ако е без додатоци на железо не е најдобро да има зелена кака,сите ке ти го кажат тоа.пробај само со обично ако кака зелено смени го.
     
  9. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    хуманата што ја пие има железо а ме чуди што на крвната слика ни рекоа дека железото му е слабо па ни дадоа легофер кој ни направи беља пишував во совети од 0 до 6 месеци .
     
  10. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Сите АД млека се со железо, затоа и е нормално промена на бојата на каката.
    Инаку каката би била зелена само ако е гладно детето или ако има промена во исхранта.
    Дека каката е зелена од настинка не било точно, прашав кога бевме на вакцина и ми кажа дека тоа не е вистина иако повеќето родители го кажуваат и мислат тоа.
     
  11. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Па не се согласувам многу ни за железото аптамилот има повеќе железо од хумана СЛ ,па од хуманата ќерка ми кака зелено а од аптамилот не ,се мислам дека станува збор за лошо варење во моментот бидејќи какат амн ни смрди а одлично напредуваме значи не е гладна .Хипот1 има мн железо и нормално е да се кака зелено ама е и многу тешко млеко зашто е хиперкалорично во 100 мл има 69ккал аптамилот1 66ккал а хумана СЛ 67ккал обичната хумана 1 65ккална 100мл .Е богами со 69ккал се оптеретува метаболизмот (мое мислење)по мене мн е енергија е тоа и можно е дебелеење да не зборам колку имавме грчеви дури и хумана 2 има 68ккал на100мл .Со хуманата барем не мислам дали изела 120 мл или 130 мл зашто сигналот за ситост не е зависен толку од калориите колку од наполнетото желудниче па ако сакам да давам хип треба да давам некаде 100 мл и да се чувствува гладна вака она пак прима некаде 69 ккал со130 мл ама е и сита .
     
    На HEV му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Не се согласувам дека Хипот дебелее или лошо влијае на метаболизмот, еве моето синче веќе месец дена му сменив од Алмирон-Грчко млеко кое ни го кажаа уште во болница, на Хип органик и уште од старт си го прифати најнормално, си го јаде, каката му е и зелена и жолта, грчеви да не ни се уроци откако го пиеме немаме како што имавме претходно, скоро ич значи, пие по 120 мл на оброк, секои 3,4 часа и да напоменам дека на 2 месеци немаше ни 5 кг, 4.830 , а се роди со 3.400 и според докторката си напредува супер, ете син ми не се дебелее од Хипот, што значи нема гаранција, секое дете си е приказна за себе и не треба секогаш да се водиме стрикно по тие работи што ги кажуваат за сите бебиња, мое мислење :!:
     
    На HEV му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Секео млеко не одговара на секое дете. Сите деца имаат различен организам. Син ми добро го поднесуваше HIPP.
     
  14. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    ич не се секирај и ние сме на хумана и супер го прифати и моето бебувче, а за каката мене пак ми рекоа дека не е ништо страшно ако каката муе зелена, тоа било од млекото... и моето се кака на 2 дена и некогаш му е само зелена а најчесто жолто -златно- зелена :D
     
    На ivanovicka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Се додека децата пијат адаптирано млеко, каката ќе им биде зелена или жолто-зелена. Бојата на каката ќе им се смени кога ќе почнат да јадат храна.
     
  16. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Нема врска ќерка ми додека пиеше аптамил од првиот до крајот на вториот месец имаше кака суво злато значи жолтеникаво кафеава ниту еднаш се нема искакано зелено ама баш ниеднаш од хипот какаше само зелено и смрдливо од хуманата зелено кафено кафено како кај возрасен и денес прв пат од хуманата се искака жолто а денес не пробуваше вкусови ни сокчиња така да тоа со дохраната што знам
     
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Изгледа се е до млекото. Додека син ми пиеше HIPP цело време какаше зелено или жолто-зелено.
     
  18. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    мамички во зегин има акција на хумана млеко 3 тоа е за од 10 месеци плакаш едно добиваш две 400 денари е 500 грама и акција на хумана пудинзи 99 ден и на нестле житарките
     
  19. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    мамички колку кошта адаптирано млеко хипп органик? позз
     
  20. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Во Зегин од 800 гр кутија е околу 630 ден.не ме фаќај за збор точно колку е, отприлика толку мислам дека го земаат моите :)