1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Od grcija e ist kvalitet kako naseto tuka vo mk, ne se macete dzabe. Kombinja i avtobusi mnogu naplakaat kako za paket, a i ne se nafakaat tamu da vi kupuvaat tuku samo nekoj da im dade pratka. Jas preku spedicija od soferite naracuvam
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    Јас аптамилот го купував ама не беше убаво млекото оставаше прашак и не држеше ситост... го заменив со беба и мн убаво се прави како мајчино млеко и држи ситост до 4 саата
     
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Како се справувате со непијачи на млеко? Мака мачиме едвај 150 да испие и во последно време ни 100ка не пие. Вчера цел ден вриштеше и пиеше по едвај 100мл (буквално пиеше се тргаше и плачеше цело време дур пиеше), а каша мислам 300гр да и направам ке ја излапа. Сеуште сме со еден оброк каша од сабајле и во мисла сум да и воведам втор зашто живци немам веќе со млеково. На 4ч ја држам, не бе џабе... а жал ми е и толку да ја држам па дека пие малку. Ке се засити со 70,80 и толку после ја џвака цуцлата плука и на крај ако јас не се откажам она ке почне дури и да плаче (facepalm)
     
    На eli25 и emkaemka им се допаѓа ова.
  4. EuHenIa

    EuHenIa Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    2.359
    Допаѓања:
    72.930
    Пол:
    Женски
    Консултирај педијатар и воведи втор оброк. Ако е гладно со млеко не се заситува и можда затоа плаче. На пријателка и трет оброк и воведоа оти бебка така и плачеше и не се заситуваше од млеко а е 7 месеци. Може ви е време веќе за повеќе ручкање. :)
    Едит: за цените на ад млеката во странство се зачудив и јас. Лани во Шведска каде што се е изгор скапо ( за наши стандарди ) НАН млекото беше поевтино за некои 100тина ден одошто кај нас. Е тоа ти е држава/ стандард, ад млеко не е луксуз, тоа е потреба која секој треба да може да си ја дозволи и затоа треба да е ефтино. Е ама затоа па кај нив цигарите и алкохолот се изгор, тоа е луксуз.
     
    Последна измена: 15 мај 2018
    На eli25, didisi, manako1 и 3 други им се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Ама па ако е гладна нели ке пие и повеќе? Несака млеко ич.. секогаш се мачиме со шишето уште од раѓање. Пие и плука дури, пола млеко на лигавче (facepalm) А за каша се тресе дури... би и вовела и втор зашто се мачиме се денови.. 6ипол е точно :?:
    Вчера по едвај испиени 80мл, кога фати да вришти, а да нејке да пие. Банана пола и изгмечи сестра ми, мав бананата и почна да плаче за уште :(
     
    Последна измена: 15 мај 2018
    На eli25, duffi и emkaemka им се допаѓа ова.
  6. EuHenIa

    EuHenIa Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    2.359
    Допаѓања:
    72.930
    Пол:
    Женски
    Може не е гладна за млеко. Ете има деца што не се љубители на млекце. Јас едвај чекам да почнам да воведувам храна и млеково да стане додаток. Јас со големата живци искинав не сакаше да јаде само на млеко и евентуално плазма во млекото 10 месечно дете да биде. Твојава алтернатива ми е подобра. Воведувај втор оброк и давај колку сака нека јаде. Во кашите ставај адаптирано. Ама сепак прашај си претходно стручно лице.
     
    На eli25, duffi, emkaemka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Не да не е љубител на млеко.. ич не сака. Пред некој ден една блинтава каша од брокула и тиквичка ама ја лапна, се чудев :D Последно млеко пие во 11 вечер, па дури 7,8 сабајле и ме чуди и тогаш не го сака и исто не пие ни 150мл, секогаш остава. Мислам да може да ми каже ке ме испокара, што ми даваш млеко не сакам да пијам! :rofl:
     
    На duffi, Ano, emkaemka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Приоритети, тоа ти е... поважно е цигарите и алкохолот да се достапни секому, отколку млекото за бебињата... и после да се чудиме зошто не не бива?

    @mariz колку пие, толку... давај си каши, едноставно детето не сака млеко. А не знам колку направи, кисело млеко, јогурт даваш или уште е мала?
     
    На didisi, eli25, duffi и 2 други им се допаѓа ова.
  9. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Дај и слободно втор
     
    На eli25 и mariz им се допаѓа ова.
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    6м и 15 дена, точно 6ипол е. Мислам млечните се 8+? Од 7 ке почнеме со мевце и глутен, тоа немам воведено, па после млечни и жолчка. Така?
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Јас околу 7 месеци почнав со сите овие работи. Кисело млеко, жолчка, месо, глутен нешто порано. Ама во твојот случај би била претпазлива, поради дешавките со големиот, ако ова што му се случува е од млеко. Затоа ич не би форсирала ако не сака.
     
    На eli25 и mariz им се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Чекаме резултати, па ке видиме. Инаку 99% и јас сум интолерантна, бидејки имам мака голема по внес на млечни производи, би направила и јас еден тест понатака... па и на малава, зашто можело да е генетски тоа. Цел живот мака имав и не знаев од што, ми се дуеше стомак, боцкања, болки, гасови.. и од кога не внесувам и јас млечни многу подобро сум, крвна слика сјајна.. а слабокрвна со години бев. Ке пазам ептен.
    А инаку нели и она мака си имаше додека само цицаше, 15+ столици лигави имаше.. малку се среди тоа од кога почнавме со ад млеко, а највеќе се среди од кога почнав со каши... Педијатарот тогаш рече може има мала интолеранција на млеко, но понатака тоа може да се среди, ке пазам ептен со млечните производи.
     
    На duffi и Annath им се допаѓа ова.
  13. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.040
    Пол:
    Женски
    Од Бугарија дали некој има купено Аптамил,да сподели искуство? Ако имаат од убавото да купиме барем блиску е.
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Mojata bese takva i jas se nervirav uste pa na kutijata koga ke videv za nejzina vozrast kolku treba da pie, curev. Ama pa odlicno napreduvase i doktor mi vikase da ne se sekiram i stvarno, ne ja forsirav. Pocnavme so jadenje prvo sakase da jade i mlekoto mi go odbi skros. Isto i jas vovedov pred 7 meseci vtor obrok i zgresiv. Dete mi napravi skros averzija prema hrana, gledase lazicka i se treskase od placenje. Pa ja ostaiv 1nedela samo so pojadok i mleko kolku saka. Se stabilizira, pa poleka i vtor obrok dadov. Sega saka hrana, mleko po 150 dali pie 2 pati na den a ima 8mes. Zborot mi e ako dobro napreduva dete, ne mu ja misli i ne brzaj, ke jade
     
    На mariz и EuHenIa им се допаѓа ова.
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Вчера вриштеше 2 саати, ја крена населбава во вис, глас и се фати :worried: два дена е ептен кенкава, мислам дека се заби... има доле како квадратчиња кај кецови (инаку нема забче сеуште)... Може и затоа не сака да пие? Еве ја скока во џампер и со се цуцла во уста се тресе и се наведнува да каса играчки (facepalm)
     
  16. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.537
    Допаѓања:
    27.814
    Пол:
    Женски
    Аптамил нема разлика. Или барем јас немам приметно кај Аптамил 3 меѓу нашето и тоа што се продава во Велика Британија. Само таму има уште еден вид Аптамил што кај нас го немам приметено.
    Ова разликава само кај ХИП се приметува.
     
    На manako1 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Kaj hip dedinitivno ima razlika i toa navistina dobra razlika kaj nas kako hipp 1 se prodava hipp pre. I potoa se prefrlaat na 2 od 6 meseci. Znaci 1 kako 1 go nema voopsto.

    Da sekako deka e poeftino i kaj nas 1 e avstriskiot pre hipp sto e mnogu poslab od tamosniot 1 i jas pred nekoj den ja zabelezav razlikava.

    Dali davate i probiotik so adaptiranovo mleko bidejki i toj e od golema pomos za toj problem
     
    Последна измена од модератор: 21 мај 2018
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.335
    Да, провен, од прв ден.
     
    На Abc07 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.040
    Пол:
    Женски
    Нашиот аптамил има 0,06 сол,бугарскиот 0,1.Само таа разлика ја има.
     
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Сакаш да кажеш кај нас дека де факто нема 1? Тоа на кое пишува 1 е пре?