1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. Smetalink

    Smetalink Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира истото прашање мојот е 17 дена и пие по 100мл ретко некоаш по 70мл ма хумана сме и бара на секој 2-2:30часа мислим дали му е многу или добро е
     
  2. jule84

    jule84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    314
    Допаѓања:
    945
    Пол:
    Женски
    Мајки дали кога преминавте на ад млеко од 1 на 2 дали дававте постепено од двојката или не?
    Ние вчера почнавме со 2ка сега ми кажуваат дека сум требала постепено вие како правевте?
     
  3. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Директно преминав по совет на мајките тука и немавме мака, дури поубаво ми ја пие 2ката.
     
    На jule84 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. jule84

    jule84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    314
    Допаѓања:
    945
    Пол:
    Женски
    И моево го прифати одма ама од вчера ми е кенкав па мислев да не му е од млекото дека од одма преминавме на 2та
    Фала мами за одговорот ме утеши малку позз
     
    На DuchessAnn му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Smetalink

    Smetalink Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    Мајки ве молам за совет му давав ад млеко на хумана ама не му достигаше на секој саат и пол беше гладен од денеска му сменив на аптамил ама сега на аптамил дозата е 120 мл а на хуманата му давав 100 мл дали да продолжам со 100мл денеска па од утре со 120 или да почнам од одма со 120 мл
     
  6. Pelargonium

    Pelargonium Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2018
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    973
    Пол:
    Женски
    Дали сега е бебето подолго време сито?
    Моето е на хумана,ама без разлика колку ќе испие не го држи долго време сито.
     
  7. Smetalink

    Smetalink Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    И мојот на хумана нон стоп беше гладен о затоа решив да го сменим сега со таа доза на 90мл 2:30часа не пиеше затоа прашав дали да му ја направим дозата како што треба
     
    На Pelargonium му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.706
    Допаѓања:
    72.601
    Пол:
    Женски
    Ти го видов прашањево одамна, па ми текна на тебе. А вчера купив Нан 3, од Веро Тафталиџе.. од маркетот. Стварно е поубаво на вкус и нема друго кое е волку слично како ова.. Мојава на Аптамил беше, па имав 2ка и терав до скоро со неа за да ја истрошам, 1год и 20дена е. Купив вчера Нан и за чудо го пие цело, а од Аптамилот на секое фрлав...
     
    На duffi и ada21 им се допаѓа ова.
  9. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    346
    Пол:
    Женски
    Majki treba da trgnam na rabota i sakam da vovedam ad mleko. Od koe ste najzadovolni? Za aptamilot slusam deka pravel zapek. Do sega bevme na doenje, ne sum koristela nikakvo i ne znam kakvo da zemam :) ve molam za sovet
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Не верувам дека ќе прифати ад млеко, ама пробај. И да не пие млеко, ништо страшно. Ќе си продолжиш со доење, пред и после работа, а во меѓувреме ќе си има цврсти оброци.
    Кое сакаш пробај го, исти се сите.
     
    На Carpe Diem New му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    @mariz да , убаво е :D и моето од почеток супер го прифати и затоа не ми се менуваше. Среќа донесоа , имаше дефицит околу 2 месеца ,ми носеа од ск . Се надевам сега редовно ќе има.

    Друго да прашам , 16+ е пие сабајле и вечер по 250 мл. Незнам дали е многу тоа и дали веќе треба едно да отфрлиме ? Он не одбива , со душа чека млекце кога ќе стане , сам си бара и чека ,исто и за заспивање.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.706
    Допаѓања:
    72.601
    Пол:
    Женски
    Мојата нема шанса повеќе од 150мл да испие, ретко навечер во полусон 180мл може да испие, а сабајле 150, но знае и од тие да остави 40-50мл. Пие два пати само, сабајле и навечер толку, гледам млечно да и давам, за да надокнадувам.
     
    На duffi, kukla21 и ada21 им се допаѓа ова.
  13. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.740
    Пол:
    Женски
    Многу е толку млеко. После година денс вкупен н=внес на млеко и млечни производи треба да биде помеѓу 300 и 500 милилитри. Тука ти спаѓа и јогурт и сирење/кашкавал итн. Така што намалувај постепено количина на АД.
     
    На mariz и ada21 им се допаѓа ова.
  14. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    Пробав со покасно вечера и пак го испива цело млеко. Освен сабајле да не му давам , одма доручек да нудам.
     
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.706
    Допаѓања:
    72.601
    Пол:
    Женски
    Мојава дека пие помалку сабајле, како што реков знае од 150 мл да остави, некогаш и макс 70мл знае да испие, па после за побрзо и го давам доручекот, не чекам повеќе од 3,4ч, некаде за 2ч и давам да јаде. Пробај намали и залажи го со игра некоја и после дај му доручек за побрзо..
     
    На ada21 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    @mariz фала на совет . Да така најпаметно . Уште утре ќе пробам .
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  17. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.740
    Пол:
    Женски
    После година дена а твоето поблиску до година и пол после будење може веднаш доручек да нудиш. Млеко само пред спиење.
    Отприлика би ти дошло распоред со три одборка и две ужинки помеѓу оброците и на крај од денот млеко. Ако му се блиску ручек и вечера втората ужинка не ја давај (зашто ќе пие млеко секако пред спиење).
     
    На ada21 и mariz им се допаѓа ова.
  18. cvekence123

    cvekence123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2018
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    2.048
    Пол:
    Женски
    Мене педијатар ми рече дека не е проблем да стои во фрижидер, си правам два оброци за ноќе и само ги затоплувам и ги давам..humana1 користиме
     
  19. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    346
    Пол:
    Женски
    Vcera i dadov bebelan, ama ne saka :) ke probam vo kasicka denes. Probav i jas cisto da vidam sto vkus ima, mi se zgadi, nkrmalno nema da go saka :D
     
  20. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Сите се смрдливи :doh: :rofl:
     
    На jule84 и Carpe Diem New им се допаѓа ова.