1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.519
    Допаѓања:
    27.627
    Пол:
    Женски
    А да пробаш без пробиотик (биогаја). На моето дете сеуште од пробиотик му се прави запек. Јас давам пробиотик само кога пие антибиотик и дури и тогаш му прави запек.
     
  2. SevenHeaven

    SevenHeaven Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2019
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    299
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki. Imam bebce staro 12 dena. Maka macime so doenje, koga saka ke fati koga ne ne. Mu davam dohrana humana, celo vreme mu pravam po 60ml, na nea pisuva deka od 2 do 8 nedela se dava 90 ml, me interesira iskustvo po kolku pati na den smee da pie ad, i dali postoi nacin za dobivanje poveke mleko osven so hip cajot za doilki
     
  3. mamma88

    mamma88 Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Мамички здраво.Имам бебче старо три и пол месеци, од вчера направивме промена на ад млеко од хип комбиотик во аптамил комфорт.Причина за промена е што многу малку става на тежина само 200 грама овој месец.Убаво го пие аптамил комфорт, меѓутоа денес има дури 5 потечни столици што со хип не беше така, столица имавме еднаш денот.Дали некој има слично искуство со аптамилот ми е страв да не е вирус нешто.
     
  4. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Самото млеко прави потечна столица, јас го давав кога беше во период на грчеви и плус запек имаше, за 1 ден се среди запекот, од топчиња суви еднаш во ден или на 2 дена, стана жолта потечна столицата по неколку пати на ден, плус пртките му корнеа, од километар се осеќаа. :D
     
  5. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Бебе е 18 месеци на аптамил од почеток е, веќе не пие само за ноќна каша користам млеко, аптамилот голема кутија не можам да ја потрошам за 3 недели сакам да сменам на друго ад , ваш предлог? Некое со мала кутија, видов во дм бејби лав од тоа искуства или некое друго?
     
  6. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Во НАН имаш 2 мали кеси.
    А има и мало пакување ама ретко го наоѓам.
    Секако големото има две мали внатре.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Хип Комфорт многу ретко наоѓам а се друго има, хип пробиотик и останати... Знаете ли каде да барам? и ќе смени ли нешто ако давам пробиотик место комфорт?
     
  8. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.501
    Допаѓања:
    144.185
    Најдобро педијатар ќе ти каже.
    Инаку можеш да нарачаш во било која аптека , да не бараш секогаш.
     
  9. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    Ад млеко се дава на 3 часа односно зависи од бебето можеш и на 2.5 часа. Ти направи 90 мл.колку му се пие нека пие,а тоа што ќе остане фрли го. А за повеќе мајчино млеко треба повеќе течности.
    Јас и со двете деца првин ги ставав да цицаат па ад им давав одма ,бидејќи беа мрзливи за цицање
     
    На SevenHeaven му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Најдобро е да пие ад на 3 саати. Порано од 3 саати не се препорачува. Понекогаш може да побара на 2-2 и пол саати, но ако е ретко не е страшно. А штом си на комбиниран начин со доење сигурно не даваш на 3 саати.
     
    На SevenHeaven му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Мој совет штом не пие, за каши пробај користи слободно 3.2 тетрапак. Штом е 18 месеци не би требало да имаш никаков проблем.
    Или па земи Хумана половично паковање од 300г
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Синчето ми е 11 месеци, после роденденот планирам да го тргам од употреба АД млекото. Арно ама пд кога е роден е слабокрвен, Хб секогаш 100ка. Е сега, прашањето ми е од кравјото може ли уште повеќе да ослабне крвта и дали воопшто да прекинам со АД дохраната или не?
     
  13. NovemberStar

    NovemberStar Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички бебчето ми е старо 3 недели и од сам старт е на Хип комбиотик 1 е сега забележав дека ми огладнува на саат, саат ипол пробав да давам поголема доза ама не ја допива. Читам по форумиве како демек Хипот бил послаб па сакав да пробам да и ја сменам со Аптамил. Ме интересира ваши искуства, ако има некој кој преминал од Хип на Аптамил..?
     
  14. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    So kravjoto beter ke napravis problem. Poradi tie pricini ne se preporacuva voopsto. Probaj preku ishranata da go popravite hemoglobinot.
     
    На Sandrin4 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Пробувам мајка, секој ден откако почнавме со каши ама неќе да мрдне. Сите совети ги послушав и од патилци и од педијатри, и со храна и со сирупи и нема резултат. Дури од 107 му падна на 100. Ме знам веќе што да чинам...
     
  16. pa_stel

    pa_stel Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2017
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Од кога се почнува со Hipp 2 ?
     
  17. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.501
    Допаѓања:
    144.185
    6+ .
     
  18. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    На 6+ месеци на колку саати давате Ад и по колку мл?
     
  19. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    За некој ден 7м прави отприлика 120мл на три часа ама веќе има два оброци, ад оброк ад исто со растојание од 3 часа
     
    На Bella* и Gaga.sk им се допаѓа ова.
  20. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    На ексклузивно доење сме и почнавме и сп цврста храна. Да ми препорачате на кое адаптирано дс преминувам полека?
    Доењето останува, и треба адаптирано само за каши и евентуално некогаш ако решам да се разделиме на повеќе од 2 часа :D инаку 7+ сме.
    Ги разгледував аптамил, нан, хип и не можам да им влезам во шема, комбиотик, комфорт, сензитив, optipro....