1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Мајка имам уште едно мислење подолу, ако е неопходно да се смени а не зашто нас ни текнало па да експериментираме.
     
  2. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    И јас сум убедена дека не секоја формула одговара исто на секое бебе . Двајцата ги пораснав со АД млеко , бидејќи немав воопшто млеко јас . Син ми почна со Хип , ама му создаваше грчеви , повраќање и тврда столица . По консултација со педијатар му го сменивме и почнавме со Нан од Нестле . Тоа му одговараше , па продолживме до крај со Нанот .
    Кај ќерка пак , почнавме со Нан , а завршивме со Хип . Неа Нанот и правеше тврда столица и имаше многу повраќање и грчеви .
     
    На CurlyBlossomGirl и SarChee им се допаѓа ова.
  3. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Ние почнавме со Хумана(едно пакетче), а сегс користиме хип комбиотик. До душа, ја доам, почнавме дохрана и давам ад хип комбиотик(моето не и е доволно).

    На почетокот не ми го сакаше(топло), па сега го давам со вода на собна темперстура и го пие.
    Дете редовно си кака, без грчеви, до сега ниту еднаш не сме имале запек ниту мачење со какање.
    Задоволна сум од ова, само некако мислам да не не ја заситува, пошо набргу ми го бара. Максимум што пие е 120мл.

    Некоја искуство со, мислење дека не го заситува детето,?
     
  4. Ivke

    Ivke Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Исто сме,не дека не ја заситува,ама толку ги држе,и кајмене прво цицаше,па Ад..сега се одби веќе,повеќе од 120 неможе да пие...ако и дадам 150 повраќа и пак за 2 саати е гладна и исто..
     
  5. Andra

    Andra Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    1.156
    Допаѓања:
    1.666
    Пол:
    Женски
     
  6. Andra

    Andra Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    1.156
    Допаѓања:
    1.666
    Пол:
    Женски
    Шишињата се стерилизираат и се чуваат во фрижидер и се вадат пред употреба.Незнам зашто сето ова не ви го кажуваат педијатрите или тие што се од почеток на АД млеко патронажната сестра.
     
  7. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Која е поврзаноста со стерилизирањето, фрижидерот, ад и ситоста?
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Како го даваш со вода на собна температура, и мојов почна да одбива се што е топло иако е веќе голем ама пие ад уште и е во фаза на глумење ама ова со млеково веќе ме вади такт некогаш, го ладам по 15мин
     
  9. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Си превривам вода, ја ставам во шише и така имам вода во секое време.
    На почетокот вриев во тој момент кога и се јадеше и плачки додекс да биде се.
     
  10. Andra

    Andra Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    1.156
    Допаѓања:
    1.666
    Пол:
    Женски
    За ова не ви се обратив на вас,напишав општо.Пред да се пие млекото и да се дава на бебиња најважно е начинот на чување и припрема на шишиња.Вие сте ја топлеле водата,ако не ви седело шишето во фрижидер се налепиле бактерии а плус со топлата вода се размножиле внатре,растварате млеко и чекате да се олади.Таман простор и време да се размножат.Резултатот не е одма прва реакција одбивност да пие,пролив или болки во стомакот.Со текот на времето паѓа имунитетот и оттука се вирусите,а нели никој нејќеме толку малу бебе да пие сирупи и антибиотици.
    Ние затоа одиме на педијатар почесто во првата година и тука ми е револтот што многу педијатри не се замараат со оваа ситуација и не објаснуваат.
     
    На Gaga.sk му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Баш неколку пати имам пишано за хип како млеко.
    Најслабо млеко во споредба со другите ад. Ретко на кое бебе му одговара и качува на килажа како со другите ад млека.
    Затоа ти бара поначесто, зошто е слабо и не се заситува.
     
    На LoveHope му/ѝ се допаѓа ова.
  12. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Извини ама и фрижидерот не е стерилна средина. Ова според мене е без врска. Без навреда. Се лепеле бактерии... Дало вие слушате што зборат педијатрите? Да не ги правиме децава наши како растени под стаклено ѕвоно? Јас не правам како што ти налагаш во твојот одговор, а пораснав две деца кои едвај 5 пати да се разболеле сериозно. Мислан, преиспитај си ги мислите прво пред да пишеш вакви работи.
     
    На LoveHope му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Ама ако го ставиш млекото во вода на собна температура нема да се раствори, на секое млеко пишува на кока температура се раствара, хипп на пример на 50 степени, мене проблемот ми е од тие 50 да го доведам до 30, зашто ми го враќа демек жешко му е
     
  14. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Од каде па од стерилизатор во фрижидер, првпат читам вакво нешто. Откако ќе се стерилизираат јас ги ставав на чисти скоро стерилни крпи само за таа намена, покриени исто, во фрижидер по мене е полошо отколку да не е стерилизирано шишето
     
    На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Ми се раствора бе, не сум имала проблем. Не велам декс можеби не правам грешка, ама не ми остава грутки и сл.
    А топло не го сака.
    Незнам што да правам, дали да менувам...

    @Andra ок, супер теории. Сори, ама олд скул мајка сум иако имам 24год.па бебе 7 месеци досега ниту пролив ниту повраќање, а камо ли од шишето,и тоа млекото ми го пие во најефтиното од 115ден,иако имам и други шишиња.
     
    На Ivke и CurlyBlossomGirl им се допаѓа ова.
  16. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Тоа со стерилизацијата во фрижидер, и мене сестрите од Систина истото ми го кажаа... но за жал не го применувам. Си имам една огромна пластична кутија која ми е стерилизирана ( читај:попарена со жешка вода) и во неа ги редам шишињата отворени, претходно со цуцла прикачена, сеа отворени. Да чукнам во дрво, до сеа не сме имале проблеми. Но, го подржувам тоа дека треба во фрижидер. Кај нас нема место, јас со близнаци, не знаете колку шишиња имаме... и ред други реквизити...
    Што се однесува до млекото, првин почнавме со Аптамил ама запек се појави, сега сме на Хип комбиотик, нема проблем... ги држи сити до 3 саати, а пијат по 120.
     
  17. Andra

    Andra Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    1.156
    Допаѓања:
    1.666
    Пол:
    Женски
    На ладно не се шират бактерии,тоа се спречува.
     
  18. an4ii

    an4ii Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Мамички што користите аптамил млеко ми треба совет ваш. Син ми наполни 6 месеци и еве го допива аптамил 1 и ќе преминуваме на аптамил 2 но на кутијата на аптамил 2 пишува самп за 180мл дека е со 6 лажички а син ми само ноќе испива 180 преку ден 150 мл ги пие некогаш ни тие не ги допива. Сеа од аптамил2 150мл со колку лажички да го правам? Исто како со аптамил1 таму со 5 беше за 150мл а со 6 за 180 мл ама разликата е тоа што 180мл во аптамил 1 пишува дека се за 4 месеци а на аптамил 2 за 6 месеци? Незнам како да направам ама 180мл ако му правам му се многу а за 150мл нема ама валјда е исто како на 1 што е . Што мислите?
     
  19. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Јас по упатство, а ако приметев дека татково го напраил со поладна вода го фрлав и од почеток правев, страв ми е дека ќе е нерастворено, којзнае што правиме точно а што грешиме, сите различно не учи умот
     
    На LoveHope му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Gaga.sk

    Gaga.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    499
    Пол:
    Женски
    150 pravis so 5 lazicki. Se e isto kako so Aptamil 1. Pravis kolku bebeto ti pie, ne se vodi po tabela.
     
    На an4ii му/ѝ се допаѓа ова.