1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    комбиотик Се препорачува кај бебиња кои имаат грчеви. Со првото користев органик и немаше мака со столицата. Давај и чај од анасон од Бекутан регулира столица
     
    На Emma2 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Onaka mislev kako za povekekaloricno..
     
  3. MammiMia

    MammiMia Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2019
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    После полна година продолживме со Аптамил 3, дотогаш Аптамил 2. Страшни нагони за повраќање а и обилно повраќање после 150мл млеко, без исклучок, секој оброк вака завршува.мислев е од пакувањето нешто, зедов ново, реакциите поддеднакво исти. Се присетувам мн порано имаше коментари во врска со серија некоја на аптамилот... се сеќава некој на коментарите? Која серија беше? Пријавил ли некој досега несакани ефекти некаде? Во храна и ветерина спаѓаат млеката за пријавување несакани ефекти?
     
  4. Andra

    Andra Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    1.156
    Допаѓања:
    1.666
    Пол:
    Женски
    Да во храна и ветерина.Прапајте кај нив може има и други пријави,прашајте и во аптека можеби и некој друг се пожалил.
     
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Може има пишано наназад но итно ми е не можам да барам. Сакав да прашам колку време може да стои подготвено се млеко во шише на собна температура?
    Со првото некаде прочитав или некој ми кажа не се сеќавам дека можело и до 2 часа да стои но не подолго. Сега исто не знам кој ми спомна или дали некаде прочитав не повеќе од пола саат. Ваше искуство? Инаку користиме хип органик
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  6. t-sweet

    t-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    6.155
    Пол:
    Женски
    Јас знам мах пола саат.
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Еве најдов нешто за времето на стоење на АД на собна тем.
    Инаку колку пати даваш АД на бебушот во текот на денот?
    Јас ептен ретко. Во три недели колку што има рок АД и имам дадено 5 пати. Утре фрлам полна кутија новалак. Гледам ноќе да се молзам по 60-70 мл и другиот ден тоа го користам обично наутро кај 9-10 кога имам криза за млеко.
    И дали си забележала дали има врска АД со грчевите? Јас вчера И дадов АД И ноќеска од 4-6 се мачеше И виткање. Дали е случајно или има врска?
    Screenshot_2019-10-13-09-39-42-344_com.android.browser.png
     
  8. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    хип трае 3 недели од отварање. Две паковки потрошивме на почеток првите 4-5 недели. Третото пакување го фрлив помалку од пола имаше. Сега зедов отворив и ќе ми трае до 30 ти. Давам кога гледам дека ќе исцица се а е лакомо и бара ама во неделата дали 3 пати давам. Последново пакување 4 пати имам направено еднаш пиеше 3 пати го истурив. Последниве денови едвај шише фаќа. Не знае да го завлече заборава. И веќе решив да не земам АД џабе пари па еднаш во денот веќе му давам чајче. Е за чудо чајот го пие од шише некако со маки додека сфати дека е шише и како да цица а АД никако неќе. Прееска изгледаше како многу гладен и со цицката се однесуваше како да му на куче да му даваш месо ама заспа и не сакаше да пивне од ад млеко. Стана после пола саат пак шише неќе а на цицка одма,ако претходно се испразнил. И пак си отиде млекото во мијалник.
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Marria94

    Marria94 Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2019
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Мајки да ве прашам имате ли искуство со млекото на Бејби лав од ДМ? Пред некој ден бев и некако многу беа ефтини 600 гр неполни 300 ден. Се мислам дали да го купам за проба
     
  10. Andra

    Andra Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    1.156
    Допаѓања:
    1.666
    Пол:
    Женски
    Моите се 11 месеци минатата недела земав 2 ја пијат без проблем.Споредив со хипп комбиотик исти се концентрациите на витамини а три пати поевтино.
     
  11. Gaga.sk

    Gaga.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    499
    Пол:
    Женски
    Moite pijat Babylove od 7mi mesec, sega se 11 meseci, i go sakat. Odlicna cena e, a sostov isti kako i aptamil.
     
    На Andra му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Majki bebka cica no i davam dohrama 2 3 pati vo tekot na denot. Koristev aptamil ne i odgovarase pw preminavme na Novalac IT zatow sto tesko kakase. Super i bese. Sega pocna da povralw posle sekoj obrok pa mi prepisaa novalac AR.
    Citav deka ne e ubavo da se menja mlekoto, dali i ova od ista firma no razlicna formula spaga vo toa mesanjeto?
    I nekoj od vas sto koriste Novalac AR sakam da prasam dali takq cuden miris ima prasokot i kako pogusta e tecnosta koga ke se naprave ili jas greska sum, taka primetuvam ?
    Inaku 3ipol meseci sme
     
  13. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Аууу па и ние да земеме од ова,ах како не прочитав порано прееска бев во ДМ :headbang:
     
  14. Gaga.sk

    Gaga.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    499
    Пол:
    Женски
    Zemi, probaj. Ne e skapo ic, ako vi se pogodi ke bide odlicno.
     
  15. t-sweet

    t-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    6.155
    Пол:
    Женски
    Моето бебе пие аптамил ар,бидејќи повраќаше од обичното многу.Преминавме на ар по препорака на педијатар.Сега е 5месеци и уште сме на ар.Пред 10тина дена дадов обично аптамил со надеж дека нема да повраќа веќе,меѓутоа ништо повторно премногу повраќаше.Супер е ар ,иначе многу е погусто од обичното и досега сме немале никаков проблем ниту со столица (секој ден од 1 до 2 пати кака) ниту со повраќање.Само што цената е 760ден за 400гр:!::worried:.
     
  16. Andra

    Andra Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    1.156
    Допаѓања:
    1.666
    Пол:
    Женски
    Ние со близнаци,моите со хипп комбиотик имаше некој два месеци пред да почнеме со дохрана од 12 до 15 кутии месечно.
     
  17. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    не е убаво често менување ама кога бебето има мака мора. Ние и со првото и со второво сме биле на хип. Првото не цицаше воопшто а сега по потреба давам како дохрана. На сите го препорачувам. Не сме имале никаков проблем со столицата а и супер напредувале.
     
    На Leo-nora му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Jas vcera zemav novalac ar i cuca od siseto i kenka gledam ne golta. Pa koga vidov ne tece... valja od gustinata kako so velis. Ama pak mi povrati, valjda ke ima rezultat za nekoj mesec
     
  19. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Da znam deka ne e dobro menuvanje.. nie sme na Novalac prvo IT sega na AR pa zqtoa prasac dali i toa spaga vo menuvanje. Istoto mleko e no razlicna formula
     
  20. t-sweet

    t-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    6.155
    Пол:
    Женски
    Да не тече од сите шишиња(цуцли) дека е погусто млекото.Не течеше кај мене на шишиња од чико и од нук па земав за проба од еурофарм бејби нова и од тоа течеше и сеа такви користам.Иначе колку е новалак ари која грамажа се паковањата?