Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

 1. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  2.020
  Пол:
  Женски
  Јас користев аптамил прематуре но само 2 недели, бебе додека наполни 3кг,така ми рекоа од ремедика потоа бевме на доење и по потреба хипп.

  После незнам колку време испиени 135 мл, плус и веднаш сакаше да цица. И направив 3 лажички Хипп 2 и една Хипп 1, утре 6 месеци па ќе биде само со 2ка гледам ја прифати лесно.
   
 2. KiviOdMaldivi

  KiviOdMaldivi Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2018
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  166
  Пол:
  Женски
  Дали вашите бебиња пијат толку млеко колку што треба според килажата и дали давате точно на 3 саати.Моево веке 3ти ден нешто не сака да ми пие толку,и и давам кога ке побара.Не знам дали е погрешно тоа
   
  На Snowflake92 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  1.997
  Допаѓања:
  3.539
  Јас давам некогаш и на 2 и пол некогаш и на 4 зависи колку има испиено ако едното го остави до пола наредното ќе испие повеќе како за 4 месец не за 3 :). Некогаш му се јаде помалце некогаш повеќе запишувај два три дена кога јадел и колку јадел и ќе си пресметаш бо рок од 24ч колку има јадено. Јас гледам да има размак 2и пол до 3 часа зошто ако му дадам порано после кенка од што му е тешко па ќе го пролонгира другото јадење за доста време
   
  На Snowflake92 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Snowflake92

  Snowflake92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  835
  Допаѓања:
  1.172
  Пол:
  Женски
  Моето имаше период многу малку пиеше кога беше во скок сега отприлика пие можеби некогаш 100-200 мл помалку од тоа што треба. Но секое е различно. Некое јаде повеќе од препорачаното за возраста некое помалку. На една другарка керкичката никогаш не испи повеќе од 120 мл до година и нешто , а за временскиот интервал пие или 2:45 мин или покасно порано од тоа не е ни побарал. Ако спие денски а дошло темин за млеко не го будам му давам кога кќќе де разбуди па следното млекце може 15 мин порано, за да се изедначи навечер стално пие во исто време пред спиење. Но никогаш не спие повеќе од 30 мин после предвидениот оброк се буди од глад претпосавувам
   
  На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sanemsi

  Sanemsi Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  171
  Пол:
  Женски
  Ве читам дека од 1 на 2 ги префрлате постепено, конкретно @babyboy1 и @0ли , јас денес прв пат му дадов 2ка по препорака на педијатар да не му мешам исто и во апотека ми рекоја да не му мешам. Дали може да има проблеми со варење дека дирекно од 1 на 2ка префрлив?
   
  На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. 0ли

  0ли Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  6.876
  Допаѓања:
  24.639
  Пол:
  Женски
  Не би требало. Проблеми со варење може да има и ако се меша и ако не се меша. Следи го како реагира, дали кака, каква е каката, дали има грчеви и сл.
   
  На Sanemsi му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mitrovska95

  Mitrovska95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2011
  Пораки:
  429
  Допаѓања:
  385
  И јас директно се префрлив на 2ка и немав никаков проблем, и столицата беше нормална.
   
  На Sanemsi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ceculka

  Ceculka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2019
  Пораки:
  378
  Допаѓања:
  361
  Пол:
  Женски
  И јас ќе се префрлувам за некој ден од 1 на 2 па баш се мислев како..
   
  На Mitrovska95 и Sanemsi им се допаѓа ова.
 9. Sanemsi

  Sanemsi Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  171
  Пол:
  Женски

  Денес му дадов 2ка два пати, засега нема промени кај бебуш ќе следам во наредни денови.
   
 10. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  2.020
  Пол:
  Женски
  Кај мене има во каката позелена и беше
   
 11. Mala_plava

  Mala_plava Активен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2020
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Ние сме на хумана 1 1м и 4 дена ѓу давам по 90 мл но едвај издржува 2ипол часа во меѓувреме чајче кака 1шка до 2пати на ден има грчеви но не мн сега се плашам бидејќи ми бара повеќе од 90мл му дадов колку што бараше ама ми поврати мноогу од тогаш гледам дс бидат точно 90 и на 2ипол до 3 часа но цело време бара ве молам за помош дали е малку за бебе од 1месец мн ми е страв да не е гладен
   
 12. Mala_plava

  Mala_plava Активен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2020
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  2 месеца сме грешка сум стиснала
   
 13. Aw-aw

  Aw-aw Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2018
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  480
  Пол:
  Женски
  Zavisi od kilazata na deteto,moeto e tocno 40 dena I e 5kg tesko I pie po 120 do 150ml, na Tri do cetiri casa. Rakovodi Se po kilazata ne po vozrasta,a najmnogu rakovodi Se po potrebite na deteto,ako saka poveke daj mu
   
  На Mala_plava му/ѝ се допаѓа ова.
 14. 0ли

  0ли Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  6.876
  Допаѓања:
  24.639
  Пол:
  Женски
  Штом повраќа, многу му е. Можеби плаче од грчевите, плаче за близина, можеби му е топло, не мора да значи дека е гладно ако плаче и дека бара јадење.
  Му даваш нешто за грчеви?
   
  На Mala_plava му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  3.973
  Допаѓања:
  9.070
  Мајка малце е за 2мес 90ка
  Па моево е 2м пиеме 170мл ма 4-5 саати кога како бара
  Што дека бљуцка нека не те плаши тоа вишокот ќњ го бљуцне.
  Ај пробај не давај чај туку напрај бар 120мл готов оброк и дај му
   
  На Mala_plava, Brpbrp и Snowflake92 им се допаѓа ова.
 16. 0ли

  0ли Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  6.876
  Допаѓања:
  24.639
  Пол:
  Женски
 17. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  1.997
  Допаѓања:
  3.539
  И ние користиме Хумана1 ама се случува како што викаш ти некогаш на 2 саати и 45 минути да бара јас само еднаш во ден давам поголема количина и тоа пред спиење ние сме 2+++и пие 130мл готов оброк како што е по кутијата али може да ти повраќа од чајот тоа не досварено и после млеко му даваш. Ако е во млазови тогаш не треба така рразговарај со педијатар
   
  На Mala_plava му/ѝ се допаѓа ова.
 18. LittleLilit

  LittleLilit Активен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2020
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  40
  Пол:
  Женски
  Педијатар ми препорача бебелан, некој искуство? Фала
   
 19. Snowflake92

  Snowflake92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  835
  Допаѓања:
  1.172
  Пол:
  Женски
  Едно време има проблем со снабдувањето не знам сега како е . Инаку бебелан алимента го далат доста. Не сме користеле па незнам од лично искуство. Ама се мислев да го почнам кога менев но бидејки дознав дека имаат проблем со снабдување не ни почнав зошто може нема да го најдам пак па ќе треба пак да менувам.
   
  На LittleLilit му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Samer

  Samer Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2014
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  150
  Пол:
  Женски
  Ние користиме од раѓање , презадоволна сум , ни грчеви имавме , ни проблеми со какање , бебе си напредува одлично , но еве уште нема стигнато бебелан 1 по аптеките и ке морам да сменам ...
   
  На LittleLilit му/ѝ се допаѓа ова.