1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Јас користев аптамил прематуре но само 2 недели, бебе додека наполни 3кг,така ми рекоа од ремедика потоа бевме на доење и по потреба хипп.

    После незнам колку време испиени 135 мл, плус и веднаш сакаше да цица. И направив 3 лажички Хипп 2 и една Хипп 1, утре 6 месеци па ќе биде само со 2ка гледам ја прифати лесно.
     
  2. KiviOdMaldivi

    KiviOdMaldivi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2018
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Дали вашите бебиња пијат толку млеко колку што треба според килажата и дали давате точно на 3 саати.Моево веке 3ти ден нешто не сака да ми пие толку,и и давам кога ке побара.Не знам дали е погрешно тоа
     
    На Snowflake92 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.716
    Допаѓања:
    12.818
    Јас давам некогаш и на 2 и пол некогаш и на 4 зависи колку има испиено ако едното го остави до пола наредното ќе испие повеќе како за 4 месец не за 3 :). Некогаш му се јаде помалце некогаш повеќе запишувај два три дена кога јадел и колку јадел и ќе си пресметаш бо рок од 24ч колку има јадено. Јас гледам да има размак 2и пол до 3 часа зошто ако му дадам порано после кенка од што му е тешко па ќе го пролонгира другото јадење за доста време
     
    На Snowflake92 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.636
    Допаѓања:
    4.618
    Пол:
    Женски
    Моето имаше период многу малку пиеше кога беше во скок сега отприлика пие можеби некогаш 100-200 мл помалку од тоа што треба. Но секое е различно. Некое јаде повеќе од препорачаното за возраста некое помалку. На една другарка керкичката никогаш не испи повеќе од 120 мл до година и нешто , а за временскиот интервал пие или 2:45 мин или покасно порано од тоа не е ни побарал. Ако спие денски а дошло темин за млеко не го будам му давам кога кќќе де разбуди па следното млекце може 15 мин порано, за да се изедначи навечер стално пие во исто време пред спиење. Но никогаш не спие повеќе од 30 мин после предвидениот оброк се буди од глад претпосавувам
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sanemsi

    Sanemsi Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Ве читам дека од 1 на 2 ги префрлате постепено, конкретно @babyboy1 и @0ли , јас денес прв пат му дадов 2ка по препорака на педијатар да не му мешам исто и во апотека ми рекоја да не му мешам. Дали може да има проблеми со варење дека дирекно од 1 на 2ка префрлив?
     
    На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.485
    Допаѓања:
    35.206
    Пол:
    Женски
    Не би требало. Проблеми со варење може да има и ако се меша и ако не се меша. Следи го како реагира, дали кака, каква е каката, дали има грчеви и сл.
     
    На Sanemsi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mitrovska95

    Mitrovska95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    508
    И јас директно се префрлив на 2ка и немав никаков проблем, и столицата беше нормална.
     
    На Sanemsi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ceculka

    Ceculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2019
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    И јас ќе се префрлувам за некој ден од 1 на 2 па баш се мислев како..
     
    На Mitrovska95 и Sanemsi им се допаѓа ова.
  9. Sanemsi

    Sanemsi Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски

    Денес му дадов 2ка два пати, засега нема промени кај бебуш ќе следам во наредни денови.
     
  10. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Кај мене има во каката позелена и беше
     
  11. Mala_plava

    Mala_plava Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Ние сме на хумана 1 1м и 4 дена ѓу давам по 90 мл но едвај издржува 2ипол часа во меѓувреме чајче кака 1шка до 2пати на ден има грчеви но не мн сега се плашам бидејќи ми бара повеќе од 90мл му дадов колку што бараше ама ми поврати мноогу од тогаш гледам дс бидат точно 90 и на 2ипол до 3 часа но цело време бара ве молам за помош дали е малку за бебе од 1месец мн ми е страв да не е гладен
     
  12. Mala_plava

    Mala_plava Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    2 месеца сме грешка сум стиснала
     
  13. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Zavisi od kilazata na deteto,moeto e tocno 40 dena I e 5kg tesko I pie po 120 do 150ml, na Tri do cetiri casa. Rakovodi Se po kilazata ne po vozrasta,a najmnogu rakovodi Se po potrebite na deteto,ako saka poveke daj mu
     
    На Mala_plava му/ѝ се допаѓа ова.
  14. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.485
    Допаѓања:
    35.206
    Пол:
    Женски
    Штом повраќа, многу му е. Можеби плаче од грчевите, плаче за близина, можеби му е топло, не мора да значи дека е гладно ако плаче и дека бара јадење.
    Му даваш нешто за грчеви?
     
    На Mala_plava му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Мајка малце е за 2мес 90ка
    Па моево е 2м пиеме 170мл ма 4-5 саати кога како бара
    Што дека бљуцка нека не те плаши тоа вишокот ќњ го бљуцне.
    Ај пробај не давај чај туку напрај бар 120мл готов оброк и дај му
     
    На Mala_plava, Brpbrp и Snowflake92 им се допаѓа ова.
  16. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.485
    Допаѓања:
    35.206
    Пол:
    Женски
  17. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.716
    Допаѓања:
    12.818
    И ние користиме Хумана1 ама се случува како што викаш ти некогаш на 2 саати и 45 минути да бара јас само еднаш во ден давам поголема количина и тоа пред спиење ние сме 2+++и пие 130мл готов оброк како што е по кутијата али може да ти повраќа од чајот тоа не досварено и после млеко му даваш. Ако е во млазови тогаш не треба така рразговарај со педијатар
     
    На Mala_plava му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LittleLilit

    LittleLilit Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2020
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Педијатар ми препорача бебелан, некој искуство? Фала
     
  19. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.636
    Допаѓања:
    4.618
    Пол:
    Женски
    Едно време има проблем со снабдувањето не знам сега како е . Инаку бебелан алимента го далат доста. Не сме користеле па незнам од лично искуство. Ама се мислев да го почнам кога менев но бидејки дознав дека имаат проблем со снабдување не ни почнав зошто може нема да го најдам пак па ќе треба пак да менувам.
     
    На LittleLilit му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Samer

    Samer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2014
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    Ние користиме од раѓање , презадоволна сум , ни грчеви имавме , ни проблеми со какање , бебе си напредува одлично , но еве уште нема стигнато бебелан 1 по аптеките и ке морам да сменам ...
     
    На LittleLilit му/ѝ се допаѓа ова.