1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Ја сум природно истото го давам во ремедика сите со тоа ги испишуваат или со хип хипоалергеник ама тоа го нема сегде па затоа другото...
     
    На Krofna* му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Ги будите ли навечер за јадење бебињата?

    Син ми е 6 недели и му давам на 3 часа по 90мл, го будам и навечер секогаш во исто време па веќе и он си го фати тој ред и сам се буди некогаш, ама некако веќе ми е мачно што морам да станувам неколку пати во текот на вечерта, не знам како да му го сменам сега редот, дали поголема доза да му давам навечер, ама па и страв ми е да не не спие после, вака си е научен и после секое јадење одма си заспива.
     
  3. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.486
    Допаѓања:
    35.207
    Пол:
    Женски
    Сам ќе почне повеќе сон да врзува како што ќе расте, мислам да не му менуваш ништо, нормално е на 3 часа да се буди за јадење.
    Како вградено алармче да имаат :D
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.636
    Допаѓања:
    4.618
    Пол:
    Женски
    Кога нем ада се разбуди сам не го буди остсви го . После навика ќе му стане а не дека е гладен.
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.717
    Допаѓања:
    12.822
    И да му дадеш поголема доза ќе има мака со прејаденост и може во млаз да ти поврати ако од предходно не му се досварило млекцето. Ти кажа и Оли не му менувај ништо понатака ќе си врзе сон сам само ќе треба порано да го заспиваш и дремките преку ден да му ги гледаш јас после 2 месеци му фатив некој ред колку толку али кога доаѓа скок има неред :rofl: што сакаш прави он сам си тера не секој скок е таков али ќе си го пратиш :D. Еве го мојов е во скок сега легна заспа со татко му не плаче али се расправа вика а му се спие трие очи ама се расправа:D
     
    На 0ли и Snowflake92 им се допаѓа ова.
  6. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.486
    Допаѓања:
    35.207
    Пол:
    Женски
    Ако мора да се буди поради килажата, не може да не го буди за да не создаде навика.
    Зависи како напредува, сепак педијатар најдобро е да праша, не може на своја рака да не го буди ако така треба.
    Башка 6 недели е и малечко е, можеби мора да му се дава на 3 часа.
     
    На Snowflake92 и Brpbrp им се допаѓа ова.
  7. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Аа ние бар за сега немаме проблем со спиењето, на моменти што се вика заборавам дека имам дете дома, он си јаде и пола саат е највеќе што е буден и одма заспива после тоа до следно јадење.

    Па имавме ние уште втората недела проблем со килажата, многу ослабе и затоа морав да го будам во точно време за јадење, он веќе се навикна на тоа, ама последно кога бевме на педијатар рече дека сега одлично напредува и да не се грижам. Пред некој ден го мерев дома, поточно прво јас сама па после го земав во раце него и според тоа е 5100гр, не знам ни колку е веродостојно ваквото мерење ама од прилика сигурно има 5кг, доволно ли е за неговата возраст?
     
  8. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.486
    Допаѓања:
    35.207
    Пол:
    Женски
    Ете си имало причина за давање на 3 часа, а ако ти рекол педијатарот да продолжиш да му даваш во сон, тогаш продолжи. Ако рече да го оставиш сам да се буди, тогаш така ќе направиш и самото ќе врзува повеќе сон, но пак да се следи како напредува и дали пак ќе има потреба да даваш во спиење.
    И штом педијатар рекол дека е супер, тогаш си е супер.
     
    На Snowflake97 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.717
    Допаѓања:
    12.822
    Дали смее да се меша обично ад со тоа за празнење црева т.е. против запек?
     
  10. Elle15

    Elle15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Дали кога се менува млекото, нормално е да се јади помалце, и колку време треба да чекам да се навикне на новата формула?
     
  11. Krofna*

    Krofna* Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    2.330
    Пол:
    Женски
    Мајки две прашања:
    Какви шишиња користите за млеко?
    Јас имам на авент ама мислам дека многу воздух голта со нив и има грчеви а 12 ден сме, земав на медела калма несака да го види вришти од него

    И второ прашање: како се помиривте со фактот дека нема да цица?
    Ние уште сме на комбинирано преку ден знае да поцица по малце ама навечер јок нефаќа воопшто
    Мене ептен ми е тешко да прифатам дека ќе биде на ад, не дека нема да порасно но ете се осекам ептен депресивно.
     
  12. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.636
    Допаѓања:
    4.618
    Пол:
    Женски
    Јас користсм авент натурал ако се измести цуцлата да не се поклопуваотоа вдлабнатото на навртката не функционира добро антиколик системот и затос ти голта. А за доењето јас по цели денови плачев се молзев на 2-3 часа првиот месец со надеж дека ќе фати го молев да цица по цел ден кога ќе фатеше кога не, ќе поцица малку и плаче се неевира несака неколку пати ми се напрсви мастит и полека се намалуваше млекото зошто не цица, на крај качив и температура 39 без инекции и антибиотик не се спушти од тогаш мн намали млекото и престанав да се измолзувам само го молев ако сака да фати да цица но ретко фаќаше и скорз снемав млеко. :| ќе порасне и на ад ништо нема да му фали но кога си имаш замислено дека сакаш да доиш и имаш млеко а не сака да фаќа и незнаеш што да правиш многу лошо влијае на психа . кај нас мислам има само еден советник за доење можеби можеш да ја контактираш јасна апостолоски можеби ќе ти помогне.
     
    На Krofna* и Milkiway им се допаѓа ова.
  13. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Томи типи земи си со цевче се внатре ептен се добри
    За другово зашто не фаќа проба пози различни? До брадавиците да не е или?
     
    На Krofna* му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Krofna*

    Krofna* Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    2.330
    Пол:
    Женски
    @Snowflake92 @Milkiway
    Незнам зошто несака да фати
    Се местиме на сите страни делево де дессно уште стој на раце не сум направила, се лажеме на сите можни начини и да фати цицањето му трае прекратко
    Штом му дадам шишее охоо ужива така се научи знае како да добие шише без да се помачи да цица
    Мене искрено млеко тек дома ми дојдеи тоа не да шика што се вика туку стискај за да искочи од града.
    И уште сум така стискај молзи се, под туш, пешкири, за едвај да поцица или да измолзам мачце
    Ќе видам неделава со докторката некако не оди вака.
    Ве колам кажете ми дали е во ред давање по 60мл на 3 часа? Од вчера почна почесто да бара како да му е малце.
     
    На Snowflake92 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.636
    Допаѓања:
    4.618
    Пол:
    Женски
    Зависи големината на бебенцето колку кг е, даали го испива шишето до крај и бара повеќе.. секое беебе е различно
     
    На Krofna* му/ѝ се допаѓа ова.
  16. KiviOdMaldivi

    KiviOdMaldivi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2018
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Јас давав со авент,да многу примаше воздух и имаше грчеви,земав томи типи антиколик малце подобро е
    Инаку сеуште не сум се помирила со тоа дека нема цицање,ми беше многу тешко,депресивно со многу плачење и сеуште и давам да цица,колку цица толку потоа давам ад,инаку скоро 2 месеци сме
     
    На Krofna* му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Ќе ја тагнам @MinnaAnne она викна дома лактациски консултант и е задоволна пиши и за контакт.
    Ова ти е најдобра опција и ја се малтретирав со педијатри и гинеколози и на крај глупости мји се изнадесија
    За ад ако не го доиш мисла 90мл треба да пие ја 60мл му давав кога го доев ама види на кутијата мора да пишува
     
    На MinnaAnne, Krofna* и Snowflake92 им се допаѓа ова.
  18. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Јас со мојата мака мачам со Хип 2, не сака да пие едвај 60 мл на ден сакам да и давам 2 пати по 120 мл ама не сака, вчера бевме излезени и направив ад не сакаше па ајде трчав во кола за да ја дојам,од сабајле ја оставив на мајка ми бара да цица и плаче.неможам да излезам да си завршам работа сама ме бара вели време. Пробав и аптамил не сака. Незнам веќе што да превземам за да пие ад
     
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.717
    Допаѓања:
    12.822
    Томи типи, имав и авент не знаеше да шмука од тоа а со томи типи супер ми е и нема грчеви со тоа.
    Во врска со тоа како се помирив кога видов дека го плука а јас едвај сум му склопила 150мл за да испие срце ме здоболе си викам кога не сака со сила не можеш да го натераш кога му дадов ад и кога видов дека е посреќен и најаден и ред со јадење има ептен ми олесни.Мене ми беше битно да е среќен и најаден иначе не можев ни надвор да го изнесам особено сега на ладново каде ќе го дојам а вака најади го од дома искочи знаеш три четри саата дека можеш да си надвор
     
    На Krofna* му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.717
    Допаѓања:
    12.822
    Пробај бејбилов тоа некако полесно им е за варење по моево гледам дека кога го пиеше тоа по др каката му беше и полесно го вареше, кога сменив со хумана потешко му оди со каката и некако по жолто е млекото за разлика од бејбилов. Барем бејбилов2ка имаш сегде можеш да пробаш
     
    На Chuchanov му/ѝ се допаѓа ова.