1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. Classy Flare

    Classy Flare Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Ние го имавме истиот проблем од старт беше на Хумана со запек 4-5 дена и го сменивме на Новалак ИТ 10дена после првиот ден почна секој ден со нормална столица. За да после 10дена се префрлиме на Новалак обична и еве 4м почнуваме се е во нормала
    Пробајте
     
    На Babymama2020 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.641
    Допаѓања:
    4.621
    Пол:
    Женски
    Моето беше исто тој период воопшто не сакаше да јаде, плачеше се тегне се лигави едвај до 90 мл стигнуваше. Период е менев и млеко и цуцли и шишиња протоци уште што не испадна дека ништо од тоа нее е . По некое време помина само од себе. Среќа моето супер напредуваше и покрај тоа. Еве го сега 5м. Пие 5 пати по 200 и тоа му е малку а не смее повеќе од тоа да пие. Почнавме со вкусови заради таа причина. Не се грижи период е ќе помине. Користевме холе па се префрливме на хип кога не сакаше да пие и сега пак си е на холе. Хип лошо мириса во споредба со холе.
     
  3. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    2.143
    Синчето е предвреме родено и од раѓање пиеше многу малку. Фала му на Господ што имав мајчино и се молзев па му давав почесто инаку на почетокот наместо 60 па 90мл тој пиеше 20-30мл. Сигурно и желудничето му беше малечко.
    Но напредуваше по 1кг, 900гр првите 2 месеци после намали по 600-700, сега на ад едвај 400гр. Знам дека на почетокот повеќе креваат, сега има 8 месеци, но слабо качува и многу слабо јаде се мачиме да касне малку, млеко пие 100-130мл. Некој ден ќе пие повеќе млеко и ќе јаде подобро, некој ден уста не отвара.
    Многу е активен можеби и многу троши затоа не качува толку не знам.

    Инаку имам слушано дека од аптамилот качуваат повеќе па се мислев да пробам, но не знам дали да му менувам.
     
  4. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.721
    Допаѓања:
    12.826
    Секое бебе приказна за себе има бебиња што помалку јадат има бебиња што не можеш да ги навасаш :) . Еве лично за моето ќе ти кажам ние сме на бејбилов1 и супер напредува на килажа сега е во скок и сабајле кога јаде првите две јадења му се тешки со молење од кои првото после 7 саати спиење до пола го пие наместо 200 он 100мл пие следното му е за 4 часа тоа некогаш го пие цело некогаш не е наредните три јадења дури и како малце да му се на сабајле бљуцка и некогаш по 5-6 пати од јадењето доколку поручек и навечер и на меше се врти после јадење ништо не му излага од уста. Има период кога многу јадат и има кога многу малку ако црла недела ти одбива јадење на лекар ќе одиш али ако еден ден не јаде еден јаде он си надополнува не треба да се грижиш за тоа. Аптамилот на некои и запек им прави затоа зависи и твоето како ќе го прифати
     
    На Isabel му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    2.143
    Знам дека не е болен, весел е многу игра активен е, не запира со ноџињата. Таков си е од раѓање слабо пиеше млеко, кога почнавме со вкусови исто со молење тие неколку лажички, тогаш беше се уште на мајчино па педијатарот ми рече некои бебиња кои се на мајчино потешко прифаќаат храна. Но сега ете веќе е на АД. Исто и навечер пие млеко на 3-4 часа се буди, не знам дали заради тоа преку ден послабо јаде. Но ми е страв уште тие да му ги скратам па воопшто да не напредува.
    Единствено што отвара уста е на сладок компир, па му комбинирам со телешко, морковче, тиквичка... си јаде. Но, не може само тоа да јаде, мора да му нудам се. Сака и парчиња да јаде пример лебче си џвака, жолчка исто му давам си џвака. Ќе пробам со blw методот можеби така ќе му биде поинтересно.
    Можеби и наследно е не знам, татко му исто бил повеќе на млеко не сакал да јаде, а и јас како мала слабо јадев. Првите сеќавања што ми се знам баба ми како се нервираше со мене дека слабо јадев, но мене ми се чинеше уште едно залче ако каснам се ќе повратам.
     
  6. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    5.915
    Леле арно што прочитав.
    Моето е 2 и пол месеци и му давам по 120 мл исто ко на месеци пол што си беше. Малце плачеше после јадење а јас мислев дека плачи од што не му е стигната информацијата до мозокот дека е најадено.Тоа кутрото гладно да ти било. Катастрофа сум понекогаш. Од денеска ќе пробам да му дадам 150мл па колку испие толку.
    Се надевам го немам изгладнувано многу, не ми бара пред тие 3 препорачани часа размак да има од еден подој до друг.
     
  7. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.721
    Допаѓања:
    12.826
    Не се водете според табела ама никогаш гледајте бебе да е сито табелите се препорака само а сите бебиња не се исти некогаш ќе јадат повеќе од табелата а некогаш помалце
     
  8. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.641
    Допаѓања:
    4.621
    Пол:
    Женски
    Максимална дневна количина на ад е 1000мл над тоа не е препорачливо. Сепак кога се дава треба на тоа даа се пази
     
    На 0ли, Chuchanov, Brpbrp и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Probaj daj mu 150ml,ke vides kolku ke ispie,i kako sto ti kaza clenkata pogore,ne se drzi cvrsto do tabelata,eve sega za nelok den spored tabelata moeto treba da pie po 180ml,ama mislam deka nema sansi uste podolgo ke se hraneme so 150ml.
    E sega ja iskreno bi tolerirala otstapka od +-30ml,ako e pomalku ili poveke od 30ml otstapka mislam deka nesto ke treba da se promeni,licno moe mislenje
     
  10. Babymama2020

    Babymama2020 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Фала за споделеното, еве скоро недела тераме со Новалак ИТ столицата се регулира до некаде, еднаш дневно само кака претходно беше почесто но ок е :(
     
    На Classy Flare му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Bebush 2020

    Bebush 2020 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2020
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    Мајки какво е вашето искуатво со бебелан 1? 3 дена сме на него, претходно од раѓање бевме на хип комб, првпат менувам, беба е скоро 4 мес, менев ради мал напредок во килажа,блуцкање и слабо пиење. Е сега ми кака 1 до 2 пати дневно пообилно, потечно и кафеавко зеленкасто темно, повеке кафеаво, не и кркори меше, нема др тегоби,блуцкањето се поднамали. Со хипот какаше еднаш дневно жолто до кафеаво нијанси со конзистенција на гума значи не беше растегнато по цела пелена, а сега лом до гуша. Може ли да е заради промената и да почекам уште некој ден да се навикне меше или до млекото е? Инаку во скок сме најверојатно, ставаме се во уста, вриштиме па се смееме, нервозна до крај
     
  12. KiviOdMaldivi

    KiviOdMaldivi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2018
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Ние сме 3 месеци и сме на бебелан 1, пробав да и сменам но дефинитивно бебеланот ми е најдобро млеко,пред се што нема палмина маст.Моето има редовна столица 1-2 на ден светло жолтеникава боја,меше не ја болело од млеко,напредува добро но моето дефинитивно е нејадач(такво си е детето) па се молиме по цел ден за млеко
     
  13. Bebush 2020

    Bebush 2020 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2020
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    Некаде читав дека можел бебеланот да даде зеленкаста столица? Сепак ке почекам да се навикне меше барем 2 лименки да испиеме па ке видам, ако продолжи се враќам на хип.Инаку добро го прифати како се да е исто како уште да е на хип, можеби е малку настинато меше имаше вакви периоди и претходно па поминуваа за два дена со топла пеленка на меше. Да и ние сме нејадачи и ситни по генетика, па и не очекувам она да биде woow со исхраната и килажата, да се живи и здрави најбитно, па и 500гр не е лошо за месецов се тешам. Поголемото ми е манекен исто но барем јадеше здрава храна и ден денес сме исто, не поминал ден без овошје, салата и домашен ручек, грицки го молам, има 7 год
     
  14. KiviOdMaldivi

    KiviOdMaldivi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2018
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Кај моево бебе никогаш не била зеленкаста столицата,ниту пак запек да има,но сепак секое дете е различно.И јас миалев дека е до мчекото,до шишиња до цуцли мењав но не било до тоа туку до детето.Си плаче кога ке и го доближам шишето до уста да пие,па си се смирува,се буни, го бута со рацете шишето,циркузи сме по цел ден
     
  15. Babymama2020

    Babymama2020 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Пак ние со запек и плачки и мачење... по Хип комбиотик откако ни направи запек, се префрливме на Новалак ИТ почна да кака бебе, но не ми го прифаќа баш не го сака ни обичното Новалак, со кое млејо го заменивте Хип и бебе го прифати добро а и нема заоек, нз што да земам, не сакам само да пробувам де едно де друго млеко жал ми е...
     
  16. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.721
    Допаѓања:
    12.826
    Јас од хип на бејбилав1 од дм го сменив еве уште тераме :)
     
    На Babymama2020 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Len@82

    Len@82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2016
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Колку млеко давате на бебе од 4 кг? Според табелата на пакувањето се раководите? Ние се обидуваме да дадеме 120 ml ама макс што може да испие е 90 ml и заспива. Пробав со будење ама после го бљуцка млекото и не сакам со сила да давам. Сте се соочиле ли со ваков проблем како преминавте на поголема количина млеко?
     
  18. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Која недела е? И на колку саати бара т.е. гледај во 24ч колку оброци има. На моево хип млеко по недели е не по килажа
     
  19. Len@82

    Len@82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2016
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Има 7 недели и до сега одевме по табелата на секои 4 часа по 90 ml. Бевме на педијатар имаше качено килажа и според табелата треба да воведеме 120 ml (на секои 5 ласа), од друга страна препорака на педијатарот е 2 оброка да бидат 120 ml останатите 90 ml. Во секој случај не може еден оброк да испие 120ml заспива одма.
     
  20. KiviOdMaldivi

    KiviOdMaldivi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2018
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    На 4кг многу е 120 мл
    Тежината по 150 тоа се 600мл,ако давате 8 оброка тек на 24 часа излегува по 75мл по оброк
     
    На firequeenn му/ѝ се допаѓа ова.