babylove овошни кашички

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

 1. Snowflake92

  Snowflake92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  1.577
  Пол:
  Женски
  На 4 часа пие како што разбрав тоа значи има 6 оброка бебенцето. Доволно млеко пие 100 мл готов оброк му се доволни затоа не сака повеќе. @Len@82 не грижи се колку му се пие толку, ако наоредува добро немора да форсираш повеќе доволно му е и тоа што го пие.
   
  На Len@82 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. KiviOdMaldivi

  KiviOdMaldivi Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2018
  Пораки:
  334
  Допаѓања:
  177
  Пол:
  Женски
  Па ок е тогаш
   
  На Len@82 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Krofna*

  Krofna* Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2019
  Пораки:
  706
  Допаѓања:
  1.203
  Пол:
  Женски
  Ние од Хипп Комбиотик затоа што не го држеше а поеше по 120мл преминавме на Новалак антиколик му направи запек и се префрливме на Аптамил Комфорт.
  Муабетот е дека остана на 120мл и тоа е ок според килажата зашо е над 4кг ама не и според неделите.
  И ме фари паника што бебе сеа е 4.900кг а е 8 недела.
  Некако многу брзо се поправи од аптамилот и ми е страв за понатака како ќе се одвива развојот
  Ваши искуства до аптамилот?
  Колку се поправаат вашите бебиња
   
 4. sunmoonstars

  sunmoonstars Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2016
  Пораки:
  541
  Допаѓања:
  581
  Пол:
  Женски
  Што е разликата помеѓу Бебелан Лакта и Бебелан Алимента? Дали Бебелан Алимента е понова формула, претпоставувам подобрена, предходно ја немаше мислам, кога беше бебе мојата ќерка пиеше Бебелан Лакта, не го бев забележала тоа Алимента. Па да прашам, дали е нова оваа формула и исто можат ли да ја пијат бебиња кои се комбинирано и на доење и со дохрана, или е некоја посебна формула пример против запек, против повраќање, без лактоза....и слично или за нешто друго специјализирано да подобри?
   
 5. KiviOdMaldivi

  KiviOdMaldivi Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2018
  Пораки:
  334
  Допаѓања:
  177
  Пол:
  Женски
  Бебелан алимента е само подобрена формула,и може да се дава ако сте на комбинирано
   
  На sunmoonstars му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Katerina94

  Katerina94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2013
  Пораки:
  290
  Допаѓања:
  244
  По колку мл ви пијат или пиеја вашите бебиња на 3+++? Има 6кг и нешто, ме буни што крај на втор месец пиеше по 150мл, а сега не ги довршува, ми пие по 120. Весела е, добро напредува, само навечер при ноќното будење бара 150, денски никако. Пробав ноќе да и дадам 120 за дење да јаде повеќе и може и ќе ја држи повеќе, но ништо. Плачеше додека не доби уште млеко.
  Колку ви се будат вашите за млеко? мојава почна да бара ноќе на 4часа откако ми престана денски да пие по 150мл
   
 7. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  4.374
  Допаѓања:
  10.525
  Ајде ние во секој пост се надополнуваме :rofl:
  Моево ми е многу чудно акп се тепаше за јадење сега не бара. Некад ќе му текне на 3ч некад 5 саати ќе поминат па ја му давам. Ноќе мислам и 12ч ќе спие нема да се буди ама страв ми е толку да го оставам. На сред јадење прекинува се понаша како да не е гладен.
  Инаку да ти одговорам 150мл пие ама се влечка и сега веќе не се 6 оброци туку 5 пробувам ноќе 200 да му дадам ама џабе не ги допива. Смени многу како да му е здосадено се понаша :D
  И да се едитирам многу ретко плаче сега за јадење не знам зошто а вака е весел се смее си игра по цел ден
   
  На Katerina94 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Katerina94

  Katerina94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2013
  Пораки:
  290
  Допаѓања:
  244
  Хаха да слични ни се малку малите
  Абе исто, го лигави шишето, па ја плука цуцлата, па гледа околу и ми се смее ]:) Супер што не ти бара навечер, мојата врзуваше 8 часа.. сега за денското млеко, навечер надокнадува :(:D и мојата не плаче денски за млеко повеќе
   
  На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  4.374
  Допаѓања:
  10.525
  Среќа што ми го пие тоа од 200 на полноќ па тера 6 саати до сабајле ќе смени сигурно изморувај го на стомаче и јас без идеи веќе се му здосадува за 5мин
   
 10. Katerina94

  Katerina94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2013
  Пораки:
  290
  Допаѓања:
  244
  Исто, цел ден на стомак, де играчки, де шетај ја. Моите ми велат дека ќе биде посамостојна и ќе игра подолго кога ќе седи и лази
   
  На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  4.374
  Допаѓања:
  10.525
  За 2 3месеци значи а до тогаш...:rofl:
  Мене ми е спас што сака во транспортер и што сам игра некогаш во креветче и уште пола саат цртани па ми се собира време да можам нешто да раскренам... :D
   
 12. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  2.399
  Допаѓања:
  4.227
  Гледај денски да е најадена добро да не биде во 7 вечер па во 11 да стане пак за јадење дете што е најадено преку ден не е гладно навечер. Ако по табела е 6 шишиња по 120 тогаш давај на три саата,а вечерното нека биде 150мл. Неколку дена и ќе се оправи :)
   
 13. elena.93

  elena.93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2012
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  141
  Ние почнавме да комбинираме ад со мајчино, се измолзувам ама немам доволно, најчесто пие 80-90мл мајчино а сега му заменувам најчесто два пати со ад околу 60ина мл.Јаде најчесто на 2 саати ама некогаш и порано.Бебе е 5 недели и добро напредува само не сум сигурна за количината дали е доволна кога се комбинира, педијатарот ми рече давај колку што сака.. Некој совет?
   
  На dromka и BabyD0ll им се допаѓа ова.
 14. Krofna*

  Krofna* Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2019
  Пораки:
  706
  Допаѓања:
  1.203
  Пол:
  Женски
  Ние сме цело време со 120ка овој месецми рипна ептен во килажа вторник сме на контора едвај чекам и се плашам што ќе каже
  Кажете ми вие давате под саат АД? Или чекате да се разбудат?
   
 15. Krofna*

  Krofna* Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2019
  Пораки:
  706
  Допаѓања:
  1.203
  Пол:
  Женски
  За 5 недели е во ред бидејќи е комбинирано
  Јас бев изгубена за тоа колку да давам и цело време ја прашував докторката она ми велеше јас неможам да ти кажам колку самото бебе ќе ти покаже и така е сеа пие колку што треба да пие во трети месец а е неполн втор.
  Најбитно ти е да имаш размак меѓу ад оброците
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  2.399
  Допаѓања:
  4.227
  Јас кога го хранев со измолзено на два саати бараше да јаде а со ад на три саата. И да давај колку што му се јаде на бебе :)

  Обично гледам да не изгладне т.е. да не заплаче па да му дадам да јаде, зошто од плачење голта воздух па после плачки за стомакот итн :)
   
  На dromka и Krofna* им се допаѓа ова.
 17. Krofna*

  Krofna* Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2019
  Пораки:
  706
  Допаѓања:
  1.203
  Пол:
  Женски
  Јас ептен по саат гледам незнам дали е правилно, никогаш ми нема млеко оставено
   
 18. BabyD0ll

  BabyD0ll Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2011
  Пораки:
  1.791
  Допаѓања:
  6.430
  Пол:
  Женски
  Има ли Македонија Beba pre?
   
 19. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  2.399
  Допаѓања:
  4.227
  Да не бидат повеќе од 4 саати ни помалку од 2 али најбитно бебе да не заплаче за јадење така и по спокојно е да се најаде пред да почне да плаче за јадење :) додека е многу мало бебе не може точно на три часа да јаде кога ќе биде поголемо и ќе има ред со спиење да али на новороденче тешко :)
   
  На Krofna* му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Krofna*

  Krofna* Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2019
  Пораки:
  706
  Допаѓања:
  1.203
  Пол:
  Женски
  Баш тешко еве го рокаше до сеа му го закаснив