Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

 1. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.625
  Ова :)
   
 2. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  364
  Пол:
  Женски
  и јас се сложувам
   
 3. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.371
  Annath според тебе мислиш дека е подобро да му давам домашно кравјо млеко, во близина имаме баба што чува крава и продава млеко , мислиш дека така би било подобро ?
  и верувам на нејзе кога ќе и кажам дека е за бебенце нема да стави вода или што и да е друго што ставаат :)
   
 4. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.601
  Допаѓања:
  21.863
  Пол:
  Женски
  денес бевме на педијатар и го прашав за млекото ..
  Ми рекоа може да почнам со кравјо со масленост 3,2 ... може со тоа млеко да и ги правам кашите и се тоа ..ама за пиење скептик сум ..
  ке продолжам со Бебо про 3 до годината а за понатаму ке ми ја мислам млеково го плаќам 13 евра , ама ми трае недела и више .
  моеви си јаде кисело млеко , јогурт исто си пие , кашкавалче и немам дадено

  На братучетка детето сега е 8 месеци а од 4 месеци исто пие кравјо, млекото го зема од некоја си млекарка *домашно од своја крава *
   
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.526
  Допаѓања:
  141.822
  Пол:
  Женски
  Јасно дека е подобро, јас сум за таа варијанта. Дома ќе го свариш, ќе го извриеш убаво. Прво разредено ќе го дадеш. Не знам дали ставаат нешто во млекото, ама важно е со што се храни кравата. И друго, гледај да не е стелна, оти тогаш млекото не се дава, полно е со хормони.
   
 6. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  980
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  читам на повќе пати пишуваш дека му даваш ад млеко 3
  не е тоа за над една година??
  јас нан 3 што го имам гледано си пишува од година.

  а за кравјо јас ќе пробам повторно над година ама со несквик оти чисто не го пие
   
 7. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.601
  Допаѓања:
  21.863
  Пол:
  Женски
  Беба про 3 се дава после 10 месец :)
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.526
  Допаѓања:
  141.822
  Пол:
  Женски
  Може и со козјо да пробате, ама на пролет, оти мислам дека во зима козите немаат млеко. Тоа е најдобра варијанта за бебиња кои не сакаат ад млеко, козјото е подобар избор од кравјото бидејќи е најблиску до мајчиното млеко по својот состав.
   
 9. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  1.162
  И јас го дохранувам моето но не ги мешам двете млека. Значи колку ќе измолзам толку, го ставам во фижидер и надополнувам до другиот оброк за да и дадам само мое млеко или само АД зошто педијатарот ми рече не се вареле исто и дека е потешко за дигестивниот систем :^) .
   
  На Micika80 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  980
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  а беба про и нанот не се исти???
   
 11. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.601
  Допаѓања:
  21.863
  Пол:
  Женски
  Стефи незнан дали се исти , јас во Скопје кога бев во аптека ми го дадоа Нан како негова замена
  [​IMG]
   
 12. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  980
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  незнам и јас.
  и нан е од нескле нели.
  се секавам на муабетот и друк пат има кажано дека нан ти го дадоја како замена зато чудно ми падна
  ама сега гледав на страната на нескле има нан, нидина, натива, а ова вашето немошам да го најдам
  ако не се исти сигурно се слични
   
 13. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.601
  Допаѓања:
  21.863
  Пол:
  Женски
  Стефи млекава се слични донекаде ,
  на беба про 2 од 6 от месец и беба про3 од 10от месец составот е сличен само е покалорично млекото на 3ката
  Разговарав и со други мајки , и истото го рекоа дека не прави никаква разлика тоа :?:
   
 14. Micika80

  Micika80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  287
  Има логика, јас го форсирам моето, а дохрана давам само ако видам дека му фали уште малку, не сум дала до сега да јаде цел оброк од адаптираното.
  Меѓутоа скроз има логика кажаното, различни се по состав, природното побрзо и полесно се вари, а вештачково е формула и веројатно во комбинација заедно ги менува својствата и составот и на природното.
  Ќе почнам и јас така, додека не ја соберам потребната доза за оброк, не му ја давам.
   
  На cecilia му/ѝ се допаѓа ова.
 15. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  980
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  знам зека се покалорични и + 2 е повеќе на кравско отколку 1 каде што е по исчистено(или нешто слично така педијатар ми има кажано кога си мислевме дека син ми е алергичен на млекото) јас 2 почнав да ја земам пред да направи 6месеци оти не ми напредуваше
  и не га имам видено на овдешната 3. составот ама можи да е различен од 2
  си мислев да не треба и јас сега да почнам 3 да земам зато прашвав...

  ај нема врска не е ни толку битен муабетот со го изнапрајвме
  :^) :^) :^) :^) :^)
   
 16. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  364
  Пол:
  Женски
  и јас идавам на беби хумана 2 од е4месец разликата е покалорицно али не и ја доирав како на кутијата туку и давав по 120мл на јадење а сега имаме 7 месеци и давам по 150 плус каши
   
 17. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  Ни јас не и давам како што пишува на кутијата таму пишува 150 мл во 5 оброци = вкупно 750 мл а цуцкава јаде 7 оброци па и давам 120 мл во 7 оброци што значи вкупно 840 мл и мисе искака зелено ;( сабајле
   
 18. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  364
  Пол:
  Женски
  зелената кака е од зелезо сто има во млекото така ми каза педијатар нисто страшно а и даваш дтуга храна ако и даваш и от тоа може да е ни јас не се водам по пишуваното на кутијата.
   
 19. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  980
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  со полни 7 месеци се дава од 200-220 мл млеко зависи од бебето
  сега читав во книгата...
  а немлечните треба да се 180-200 мл

  со полни 8:
  млечни 220-250
  немлечни 200
   
 20. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  Мали сме за друга уште немаме ни 3 месеци