1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    90мл на секој 3 часа.
     
    На n0Limits му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Ај цената викам уште да не го пие и да си пукам во глава :D
     
    На LiquidLuna му/ѝ се допаѓа ова.
  3. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.525
    Допаѓања:
    8.362
    Пол:
    Женски
    Na kravjiot protein e alergijata, ne na laktoza, toa e drugo. Imas i Aptamil ADC Pregomin isto e hidrolizant kako Novalak samo nekako poubavo mi e ne e do tolku gusto, cenite se isti
     
  4. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.450
    Допаѓања:
    1.947
    Пол:
    Женски
    Моето беше на Холе козјо од прва и до последно на тоа останавме. Ни алергија, ни пролив, ни запек, ни грчеви нешто посебно, напредување за десетка
     
    На l-a-d-y-di, јolene и Brpbrp им се допаѓа ова.
  5. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Педијатарот така ни кажа да земеме без лактоза. Ова е без лактоза и против бљуцкање 2 во 1 што ми врши рабта зошто од вчера еве фала богу нема ниеднаш повратено и не и е подуено мешето веќе иако количински повеќе пие на оброк.
     
    На LiquidLuna му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.525
    Допаѓања:
    8.362
    Пол:
    Женски
    Ne, toa e hidrolizirano, bez kravji protein a i bez laktoza voedno, znaci ne e na baza na mleko tuku na baza na voda. Ima lactoze free drugo mleko. Gi mesate netolerancija na laktoza i alergija na kravji protein. Toa se dve razlicni sostojbi. Netolerancija na lakoza ( nemoze da bide alergija na laktoza, ne postoi) najcesto pravi gastro problemi kako zapek, dijarea, grcevi... A alergija na kravji protein dava osip, dermatit na koza, urtikarija. Ako ima alergija na kravji protein moze slobodno da si jade drugi mlecni proizvodi sto ne se od kravjo poteklo, tuku kozjo, ovco itn. bez razlika na laktozata koja ja ima vo sekoj vidna mleko i mlecen proizvod. A ako e problem laktozata togas nemoze da jade nisto mlecno bezrazlika dali e kravjo ovco ili kozjo. Moze da vnesuva sinteticki enzim laktaza (zosto tie deca so netolerancija na laktoza go nemaat enzimot laktaza koj sluzi za razgraduvanje na laktozata vo oeganizmot) Takvi se kapkite kolief na pr za bebinja. Ova e problematika koja ja razbiraat onie koi navistina se soocile so ova. Nekogas i pedijatrite znaat da kazat samo alergija na mlekoto e, ama tocno da objasni sto neznae, zosto najlesno e taka. Moeto, golemiot, uste od ragjanje pokaza alergija na kravji protein i tocno znam sto zboram zosto togas mnogu istrazuvav i odev kaj poveke doktori specijalisti na ovaa tema.
    Vie kakvi simptomi imate? Gastro ili kozni?
    Screenshot_2024-01-26-09-35-34-115_com.android.chrome.jpg
     
    Последна измена: 26 јануари 2024
  7. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.525
    Допаѓања:
    8.362
    Пол:
    Женски
    A eve ti na primer samo bez laktoza a so kravji protein, ako e problemot samo netolerancija na laktoza. Ima poveke vidovi ne e samo aptamilot kako primer go zemav.
    Alernovata i ima Aptamil pregomin isto e kako alernovata samo ne e tolku gusto. Ovie dve ne se mleko ustvari kako da objasnam ne se na baza na mleko tuku na baza na voda, znaci hidrolizirana formula. I ako nema navistina potreba, znaci ako ne se raboti za kravjiot protein tuku samo za laktozata ne bi kratela protein na dete. Bi davala laktose free samo. Ili hole kozjo, zosto toa e na kozji protein ne na kravji. Ama eve kako si mislite taka pravete,toa e samo moj sovet od sopstveno iskustvo. Mnogu lesno moze da se ispita dali e latkozata peoblem so sto ke se napravi genetsko ispituvanje dali go ima genot za proizvodstvo na enzim laktaza vo organizmot. Vo Remedika koga se porodiv odma i ispitaa na malava. Ama veruvam deka i vo sekoja laboratorija moze.
    Screenshot_2024-01-26-09-52-34-073_com.android.chrome.jpg
     
    Последна измена: 26 јануари 2024
  8. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Кај нас дигестивен проблем е цела кака скоро бела и беше и лицето и е како со лишаи и од адаптираното 120мл треба да пие она пола го повраќа некогаш и со 90мл ќе повратеше.
     
  9. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.525
    Допаѓања:
    8.362
    Пол:
    Женски
    Sigurno proteinot e cim ste so lisai, i mojot bese isto okolu usta cel.
     
  10. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Еве сега е добра со млеково нема повратено цел ден од како и го давам уште не е искакана чекам да видам што ќе се изненадам али вака е посмирена малце се надевам дека ќе и прија. Дали ова значи дека понатака ќе треба да избегаваме кравји продукти?:?:
     
  11. Cvekence_4ever

    Cvekence_4ever Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Mamicki zdravo.Sakam da se konsultiram vo vrska so Aptamil mlekovo, Imam predvremeno rodeni bliznaci 4ipol meseci koregirani 3m, edniot 6kg drugiot 7kg i seuste sme na Aptamil premature po preporaka na pedijatar, toj veli bidejki dobro naprednuvaat da ne go menuvame vo Aptamil 1, da go pijat do 6m Aptamil premature, a citam mnogu clenki go smenile odkako bebcinjata postignale kg od 3-4kg.Sega se dvoumam ne znam dali da im menuvam vo Aptamil 1 ili da si prodolzime pa da menuvam koga ke napolnat 6m.Vi blagodaram,sekoj sovet e dobredojden.
     
  12. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Ако добро напредуваат не менувај подобро штом им е добро со тоа. Бар тоа е мое мислење.
     
    На Cvekence_4ever му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Girl239

    Girl239 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2022
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Od koga smenivte aptamil 1 na 2 mie smo 6++ mm kupil aptamil 2 i so toa sega pocnavmo
     
  14. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.577
    Пол:
    Женски
    На аптамил 2 пишува дневна доза 3 шишиња по 180мл. Ако имате оброци и мислите дека ќе му стигне тоа млеко во ред. Моето сега ќе полни 6 но нема да му менувам во аптамил 2ка бидејќи немаме оброк и пие млеко цел ден и ноќ :D
     
  15. natash.a

    natash.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    178
    На една контрола кај педијатар ни кажа не го менувајте нека тера со прематуре а на наредната веќе кажа може да се префрлите на 1, сега нема проблем со 1, крвната слика на 3 месецс што се прави супер и беше, добро си напредува. Ќе го прашаш пак педијатарот на наредната контрола дали има потреба уште од прематуре, јас мислам дека е многу до 6 месеца да се тера со прематуре, до тогаш и оброк ќе треба
     
  16. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    5.743
    Пол:
    Женски
    Се надраснува најчесто, ама не јади млечни додека доиш. Уште доиш нели?
    Само препорака од мене..прашај доктор после некое време дали би можете да смените антирефлуксното.
    Ако е без протеин млекото, а повраќало малото од тоа, би требало и повраќањето да се смири.
    До 3 месеци јадат како дупнати бе. Барем моето. Кај нас со козјото се смири. Ама не помага кај сите. Индивидуално е.
    Егзема и се појави откако снемав млеко скроз. До тогаш имаше само кај ушињата малку суви места, ама ништо страшно не беше. Е сега е нафрлана цела.
    Вратив и пробиотик.
    АР средство земаше кратко, само навечер и после и го прекинав. Густо е многу млекото и мислам дека од него тешко и беше да кака. Ако стварно нема проблем со рефлукс, спомни на доктор да смените исто млеко ХА.
     
  17. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    После смена на млеково се констатира дека е на кравји протеин барем така кажа таа од Систина што ја водеше додека бев таму. Кај нас симптоми беа подуено меше,лишаи на образите, хрчеше како прасе,вознемиреност, повраќање и крајно беше каката цело млеко несварено. Сега со ова се оправи и каката и она не е отечена воопшто лицето скоро и да и се исчисти и си кака редовно секое сабајле. Иначе не ја дојам ама приметив и тогаш дека се имаше исфрлано и мислев дека се бебешки акни. А на килажа убаво си напредуваше дури и вишок 3200 родена за 2 и пол месеци има дуплирано родилна. :)
     
    На јolene му/ѝ се допаѓа ова.
  18. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.938
    Допаѓања:
    34.413
    Пол:
    Женски
    До 7ипол месеци давав 120 до 150мл сега сме на 180мл... не се води по кутијата,следи си го бебушот :*
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.603
    Допаѓања:
    18.981
    Пол:
    Женски
    Кое ад ви се покажало како добро и најприфатено кај бебињата? Сакам да земам едно за ноќните каши и евентуално некогаш инцидентно да може да послужи за пиење. Поима немам од ад и сѐ поврзано со нив.
     
  20. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.938
    Допаѓања:
    34.413
    Пол:
    Женски
    Новалак