1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Давај Ад додека пие ад. Пред 1 година не е пожелно да се воведува обично кравјо млеко. Ова прв пат слушам од тебе дека не се пробува во лето. Адаптираното млеко не е преработувано по 5 пати додека тетрапак млеката се.
     
    На Dimssi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.729
    Допаѓања:
    18.461
    Пол:
    Женски
    Нема потреба од битолско според мене, и тоа за зима/лето... Прв пат слушам.. ќерка ми е 2г и месец и ќе пие АД се додека сака, нема потреба од тетрапак
     
    На Dimssi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Dimssi

    Dimssi Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2024
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Здраво, не знам дали е соодветна тема, но сакам да прашам три прашања.
    1. Како пресметувате колку треба да јаде бебето? (Само на адаптирано е моето, 3 месеци, 5 750 кг пред две недели)
    2. Што да направам за ноќе. Заспива околу 8-9 часот. Врзува 4 5 сати, некогаш се буди во 1, некогаш во 2 за јадење. И давам одма но е будна, се расонува, потоа и треба 40тина минути да презаспие. Како да го средам тоа да не се расонува? Откако ќе заспие наредно пак врзува 4 часа.
    3. Дали ги преслекувате ноќе? (Ако не се какани) ми се има случено последно да ја облечам во 9 и дури сабајле кај 7, и има прокиснато. Со различни памперси е пробано со сите исто, па морав да ја пресоблекува некогаш ноќе.
    Ви благодарам (fingers)
     
  4. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    5.743
    Пол:
    Женски
    Не пресметувам. Давам колку сака да јаде. Некогаш повеќе пие, некогаш помалку.
    И мојата е секако будна по пола саат барем. Ама тоа е. Не е исто града и шише. Додека спремиш она ќе се расони. Ќе скрати евентуално после еднаш само да јаде на ноќ. На три месеци додуша ми заспиваше на јадење. Сега прво муабет си правиме па после заспива :D.
    Ја пресоблекувам сеуште. Седум месеци скоро. Прво правам млеко, пресоблекувам дете, она се лути, ама не ми се остава со мочкана полна пелена. Давам млеко. Гушкам и легнувам.
    Некогаш ќе заспие во креветче некогаш, до мене кога е порасонета. Тоа е.
     
    На Dimssi и l-a-d-y-di им се допаѓа ова.
  5. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    Ние сме 11 недели и навечер кога ќе стани за млеко се случува и сат два да си игра
    Се надевам дека ќе се средиме, а за пресоблакање мојов мора нема шанса да призаспие со мочкана пелена,
     
  6. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    5.743
    Пол:
    Женски
    Многу е тоа. Треба да научи дека ноќта е за спиење, а денот за игра. Вака два саати игра му е како ден, цел прозорец на будност.
    Држете темно, на брзинка се, ждригај и гаси светло. Пробајте да се успие поскоро. Ќе научи брзо дека треба да презаспие.
    Нашиот муабет трае 5 мин макс. Ама тоа е дека почнуваат со покомплицирани звуци покасно, па интересно им е да се слушааат.. На неполни три месеци, не. Оти тек регресија ви следува на 4 месеци. Затоа мораш уште сега да се научите на ден и ноќ.
     
    На Dimssi и l-a-d-y-di им се допаѓа ова.
  7. natash.a

    natash.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    178
    Јас и давам адаптирано во 9 па во 12 обавезно, тоа млеко во 12 го испие спиејќи, не ја чекам да стане бидејќи ми се расоне така
    А за памперсче пробај пред млекото да и го сменеш да и дадеш и да продолжи да спие или ако и го оставеш наутро накај 5-6 ч смени го
    А инаку за количината претпоставувам дека сте на 7 шишиња ад во 24 часа, одприлика би требало по 120 мл со 4 лажички ад
     
    На Dimssi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Јас давам на 4 часа заспива во 22 или до 23 најкасно ако заспие порано ќе се разбуди накај 3-4.
    За јадење ако знаеш кога се буди можеш порано да и го направиш млекото и додека врти глава и мафта со раце да и дадеш во сон и ќе продолжи. Последен памперс ставам накај 22 и до сабајле
     
    На Dimssi и l-a-d-y-di им се допаѓа ова.
  9. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    386
    Пол:
    Женски
    Има формула но не мора да значи дека треба строго да се држиш за неа, Килажата се дели со 0.7 и се множи со 100, тоа што ќе добиеш толку треба. Отприлика 120-150 милилитри на кило дневно. Значи ако е 5 кг околу 700-750 мл дневно. Мојата не пие толку колку што треба, помалку пие, но гледам барам приближно
     
    На Dimssi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Dimssi

    Dimssi Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2024
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    @misli_si

    Ви благодарам многу на сите :$:inlove:


    Сега имаме нов проблем. И давав Аптамил, ама не какаше и бљуцкаше. Вчера бев на педијатар ми даде комбинирано, еден оброк Аптамил, еден оброк novalack IT (што е за запек). Денес откако проба новалак, не ми јаде Аптамил. Сте се нашле во ваква ситуација? Да и го сменам и Аптамилот со новалак 1 што си е обичниот за до 6 месеци комбинирано со новалак IT?(facepalm)
     
  11. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Јас колку што знам даваш од една фирма а не две мешани. Давај Новалак1 и новалак ит
     
    На Dimssi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Dimssi

    Dimssi Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2024
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    И јас така си знаев. Ама ова ми го рече педијатар.
     
  13. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.576
    Пол:
    Женски
    Ако има поминато повеќе од 4 часа обавезно го пресоблекувам. Го легнувам на спална маж ми го држи шишето јас менам памперс во исто време, не се расонува многу потоа го допива заспива и го префрлам во креветче. Ако не е поминато многу време давам млеко директно во креветче без да го пресоблекувам.
     
    На Dimssi и l-a-d-y-di им се допаѓа ова.
  14. KiviOdMaldivi

    KiviOdMaldivi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2018
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Дали го оставете да продолжи да спие во креветче или го кревате исправено да подждригне
     
  15. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.576
    Пол:
    Женски
    Го оставам да си спие не го кревам.
     
    На Dimssi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. simpleewa

    simpleewa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2021
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Друштво, здраво
    Да попрашам и тука...
    Бебе е 6 полни месеци, хранам бебе со измолзено мајчини млеко, смао навечер една доза давам ад, немам за тогаш мое.
    Ја хранев на барање, а најчесто кога еќ де разбуди и пред спиење. Но, не секогаш го испивсше млекоти па од жал да не го фрлам и го додавав во сон, или додека е будна ќе ја понудам уште 2 - 3 пати. И така испиваше по 800-850, некогаш 900мл, ама на оброк не повеќе од 80-90.
    Ама сега почнавме и со цврста храна и имам проблем, не дака д ајаде повеќе 50-60гр.
    За да ја поправам ситуацијава, од понеделникот почнав стриктно да ја хранам на 2.5-3 саати, ама таа и сега ретко испива по 130мл на оброк, само ако е поспана па нема сила да го одбие.. дури и сега помалку јаде, се на се макс 650-700 преку сила ги пие.
    Денеска екстрем - 600мл има испиено
    А стомакот и чкрипи за јадење, а ете ја заспа во 20:00 без проблем со последно јадење во 18:00 60мл. И баш е раздразлива овие три дена
    Како да не препознава дека е гладна... Каков проблем е тоа...
    Не сум паметна, ама се нервирам.. фрлам мое млеко, кај и така е мачно измолзувањето па уште да го фрлам.
    Ако има некоја да ме оправи во животот.....
    Се извинувам на предолгиот пост..
     
  17. SaNjANN

    SaNjANN Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2019
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    Majki, treba da go prefrlam bebo od doenje vo ad, barem eden obrok bidejki snemuvam mleko i bara da cica na 45min. Probuvame so hipp ne go pie, se gadi i place. Sto da zememe sledno?
     
  18. Dimssi

    Dimssi Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2024
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Консултирај се со педијатар. Моето има пробано и Аптамил и новалак, двете и се добри ги јаде. Аптамилот е потежок погуст.
     
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Ние сме на новалак и го прифати убаво.
     
  20. Maja1986.

    Maja1986. Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2023
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    308
    Пол:
    Женски
    Ние сме на Аптамил супер го прифати