1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    :D:rofl::rofl::rofl::rofl: ќути трај :D
     
    На Мариаа. и Maja1986. им се допаѓа ова.
  2. Zulejha993*

    Zulejha993* Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2022
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    И јас почнав од 150мл му беше малце, од сабајле 180мл цело го испи, преминавме на бебелан 2 ваљда не е проблем што наеднаш сменив 6+ сме.
     
  3. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Немаш проблем :). Само следен пат држи се до упатството позади на кутијата. 3 оброка смееш да му дадеш од 2ката дали имаш воведено доручек и ручек?
     
    На Zulejha993* му/ѝ се допаѓа ова.
  4. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.725
    Допаѓања:
    18.439
    Пол:
    Женски
    Ти па се ли кажуваш :rofl:
    Јас млеко цело сменив на своја рака од шо ме убедуваше педијатарот дека тоа било најубавото, а сметав дека не е. Детево порасна, докторката не знае на какво млеко пораснала :rofl:

    Едит: Ова не е совет, да не се изглупира некоја мене да ме слушате жити се :rofl::rofl:
     
    На Brpbrp, Maja1986. и Мариаа. им се допаѓа ова.
  5. Zulejha993*

    Zulejha993* Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2022
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Не само доручек уште имаме , рано ми е за ручек уште. 3 оброка нема шанса да издржи со толку малце незнам како ке биде
     
  6. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.379
    Допаѓања:
    24.947
    Пол:
    Женски
    Ќе прочитаат најмајкиве сега,ќути...:rofl:
     
    На Brpbrp, LiquidLuna и Maja1986. им се допаѓа ова.
  7. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.725
    Допаѓања:
    18.439
    Пол:
    Женски
    Да си жива, затоа го ставив едитот :rofl::rofl::rofl::rofl:
     
    На Brpbrp, Maja1986. и Мариаа. им се допаѓа ова.
  8. Maja1986.

    Maja1986. Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2023
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    308
    Пол:
    Женски
    Само вие зафркавајте се , ако ве прочитаат најјмајките ќе видите :rofl:
    Менување млеко и давање совети без консултација со лекар:rofl::rofl:
     
    На LiquidLuna и Brpbrp им се допаѓа ова.
  9. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.362
    Допаѓања:
    4.729
    Пол:
    Женски
    Не му ја мисли толку. Еве 13+ месеци уште давам Ад, ни степени сум мерела, ни се замарам. Во итна ситуација и до вода на собна температура имам дадено, си го испи и немаше никаков проблем.

    За надвор термос со топла вода, во шишињата нејзини дел наполнети со ладна. Плус дозер со млеко. Сме шетале и по 5-6 часа низ град и слично.

    Едит: Плус една немајка.
     
    На Мариаа., Brpbrp, Maja1986. и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Fala ti za odgovorot, isto mw interesira kolicinski kako da mu davam jas vo princip gledam na 3 h da jade , no sea izgleda mu e malku i vristi na 2 h za jadenje i navecer mi stsnuva 2 3 pati . Se mislam da mu dadam pogolema kol no strav mi e da ne mu go rasiram zeludniceto. Inace ima 2.5 mes. A pie po 90 ml na obrok
     
  11. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.362
    Допаѓања:
    4.729
    Пол:
    Женски
    Колку кг е?

    Отприлика 150мл по кг се дава
     
  12. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    386
    Пол:
    Женски
    Ништо страшно јас на мојата секоја контрола различно млеко и кажувам, мене не страв, мечка страв. Единствено што ја нервира е дека мора пак да пишува во картонот. Се зезам :) Ништо не ми рече. Зголемувај доза слобободно, само не наеднаш, постепено120 па 130 па 140... па 150. Таков совет добив
     
    На LiquidLuna му/ѝ се допаѓа ова.
  13. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    386
    Пол:
    Женски
    Вода во термос жешка да држи повеќе, ако си на гости можеш и да ги замолиш да ти ја стоплат. Новалак или хип кога бевме кутијата и кесата ги носев со мене, од аптамилот си мерам по 4 дозерки во кесички, обични од 10 денари за замрзнување, само по 2 ставав да не се скинат, и ладна вода во друго шише. Кога ќе дојде време си мешав на на лице место, и топлината ја пробував на рака. Не мора се со топломер.. отприлика знаеш колку треба да биде топло за пиење, ни жешко ни ладно, за растварање исто од прилика. Сигурно нема да погодиш 40 но да биде меѓу 40 и 50 е сосема во ред. Шишиња имам 3, е сега ако толку не ми стигнат, со вода од термос ги плукнам. Не мора па се да биде по протокол. Не треба до толку да ги чуваме како во стаклено ѕвоно, треба да си ствараат и имунитет. П.С. И за детето е добро да излегувате
     
    Последна измена: 20 февруари 2024
  14. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    386
    Пол:
    Женски
  15. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    120мл на 2 месеци треба да пие. Слободно зголеми. Веќе на 3 месеци ќе треба 150 да пие.

    Ништо лошо не си направила. Подобро сама ќе се снајдеш одколку да чекаш на дете ептен лошо д аму стане па да ноаиш на лекар па да ти каже смени па нема да има одма подобрување па можеби лошо ќе биде, а ќе треба да тераш да се увиди тоа па ако повраќа да го следиш ао денови колку и како. И детено ќе вришти ќе плаче од мака ама педијатар ти вика чекај. Мислам дека тогаш се активира мајчинството највеќе и веќе си наоѓаш сама солуција. Да одам на доктпр за да му каже е може е ова може е тоа па и вируси да ми испозакачи не фала :)
     
    На LiquidLuna му/ѝ се допаѓа ова.
  16. natash.a

    natash.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    178
    Со ад е најлесно да се излезе, чисто шише , термос со топла вода , и ад во дозерка во една ташна и низ врата одприлика знаеш во колку часот треба да јаде а во колку излегуваш од дома па во зависност на тоа ќе ставиш толку топла вода во термосот
     
  17. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    5.743
    Пол:
    Женски
    Мајки ако бебе ви е на АД инвестирајте во добар термос, дозерки за млеко и шишиња и цуцли. Ќе ви се исплати.
    Имам 7 шишиња, со околку 10 цуцли. Јас не стасувам да ги измијам веднаш по употреба, па вака еднаш на ден во машина и после на вриење во тенџере навечер откако ќе заспие. За цел нареден ден после цаки цаки ми е. Стерилизаторот го тргнав од употреба, само место ми фаќаше.
    Бебињата околу 2-3 месеци бараат чинам навеќе да пијат, па после сами знаат да си регулираат колку им е доста. Нормално е.
    Не можат милите да сфатат што им се дешава, се водат на инстинкт. Треба трпение.
    Гушкање и многу љубов, давајте да пијат колку им се пие, ќе нормализираат самите. Вистински чуда се.
    Температура не сум мерела никогаш. Млака вода, некогаш на собна. Кога како било итно.
     
    На Chrysanthemum, Мариаа., Maja1986. и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. simpleewa

    simpleewa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2021
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Феминки, дали тука има некоја чие бебе е 6+, т.е. веќе има немлечна исхрана?
    Ме интересира кога давате појадок и ручек и после колку време нудите млеко и колку?
     
  19. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.573
    Пол:
    Женски
    Појадок давам накај 11ч. Од денес почнав и ручек/вечера накај 17. Ако не "побара" сам нудам млеко после 3 часа значи накај 14ч.
     
    На simpleewa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. simpleewa

    simpleewa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2021
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Еј супер, а колку гр јаде појадок, а колку мл млеко?
    Почнавте со ручек/вечера со пеобување само или и тоа како цел оброк?