1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    Не е матичната
    Јас напнувам за некое нормално посебно за хипп
    Страв ми е за кога ќе му воведувам млечни производи да не не може да ги јади
    Го вратив само на новалак ац и не само што го фрлив нема да ми текне ни каша хип да земам
    Тоа плачење од вака големо бебе ужас бевме
     
  2. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Мојот и голем имаше мака со ноќните каши што содржеа млеко. Со на бејбилов ноќните немаше гајле. Иначе терајте си го новалак ац понатака воведувај му без лактозни и ќе нема гајле според мене.
     
    На l-a-d-y-di му/ѝ се допаѓа ова.
  3. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам @Brpbrp
    Искрено од тоа се плашев да не нема да може да ги поднесе млечните производи, се надевам ќе се средиме кога ќе потпораснеме
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Нема на што. Мене уште ми сметаат млечни работи со лактоза како потечена сум имаше период кога почнав да вежбам и исфрлив млечни работи дека кафето строго со млеко го пиев одма се осети разлика за 3 дена како 10 кила да имав намалено. Веќе скоро секој човек има интолеранција на одредени работи
     
    На l-a-d-y-di му/ѝ се допаѓа ова.
  5. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.521
    Допаѓања:
    8.360
    Пол:
    Женски
    Dali ste primetile od ar mlekoto da kakaat poveke? :^)
     
    Последна измена: 4 март 2024
    На TammiB5 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    705
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите,
    Малото денес е 8ми ден старо, со искачање од болница ни дадоа Aptamil premature (бебето е родено 39+4), но ни дадоа за прерано родени поради недостаток на калциум. Во самата припрема му ставаме капки Colief капки за грчеви што досега фала богу му се немаат појавено.

    Бидејќи сме комбинирано каде го дојам па му давам прихрана ( препорачано од педијатар), се соочувам навечер воопшто да не сака да цица. Кога и да го ставам на цицање он или заспива или се трга како да се гади и плаче премногу гласно. Ако му дадам шишенце без проблем го пие АД млекото. Имала ли некоја сличен проблем со доењето? И како го регулирана ад млекото? Бидејќи би сакала повеќе да го дојам зошто имам бајаги млеко… би ми било драго да сподели некој за помош :)
     
  7. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Ако сакаш да доиш треба да даваш што помалку ад млеко. За коските се дава д3+к1 особено тие што се на доење. Форсирај повеќе града и ќе се научи мало е уште. Млжеби ќе помине месец до месец и пол дур да фатите убаво ред. Па после и со скоковите исто ќе биде или ќе цица превише или премалку тогаш. Али реално бебе ти е мало :)
     
    На l-a-d-y-di и TammiB5 им се допаѓа ова.
  8. nebitnoooo

    nebitnoooo Активен член

    Се зачлени на:
    24 август 2023
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
  9. Buck0

    Buck0 Активен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2022
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    На nebitnoooo му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    6.699
    Пол:
    Женски
    Кое шише е најок за новороденче, а да не кошта милион евра? Ќерка пиеше вода од Томи Типи ама од 6 мес, иначе на доење беше. Се спремам за ново бебе, што би ми требало освен стерилизатор и шишиња ако е на ад бебето?
     
  11. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.361
    Допаѓања:
    4.729
    Пол:
    Женски
    Дозер за млеко и термос, плус повеќе шишиња за ноќе или за излегување кога нема каде да миеш шише. Барем 2-3 да имаш
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    6.699
    Пол:
    Женски
    Дозерка нема во млеката внатре.? Ко да имаше некоја лажичка..
     
  13. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.361
    Допаѓања:
    4.729
    Пол:
    Женски
    Мислев на вакво, диспанзер бил пишан на некои од страниве

    https://lococroco.mk/produkt/dispanzer-za-mleko-2-vo-1-svetlo-plav-kikabu/

    Инаку во секое млеко има како лажичка.
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Only1

    Only1 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    1.148
    Пол:
    Женски
    Мајки бебе е 3 месеци,бевме на комбинирано сега сме само на адаптирано,но повраќа многу.И давам Бебелан,пробав и Бебелан АР и пак исто.Столицата и е зелена и кака на 2-3 дена.Незнам дали да го сменам или да продолжам со ова.Инаку и кога ја доев пак си повраќаше.
     
  15. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.361
    Допаѓања:
    4.729
    Пол:
    Женски
    Сме немале проблем со Бебелан. Сепак повраќањето може и да е од рефлукс, нетолеранција на лактоза или кравји протеин...
    Најдобро консултација со педијатар, па да пробате и други типови на млеко.

    Дали има и други симптоми освен повраќање?
     
  16. Only1

    Only1 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    1.148
    Пол:
    Женски
    Да повраќањето и јас мислам дека е од рефлукс,ама сега ме буни што кака зелено и густо на 2 -3 дена.Кај бебињата не ли трба да е жолто?
     
  17. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.361
    Допаѓања:
    4.729
    Пол:
    Женски
    Моето е со Бебелан цело време, секогаш зеленкаста нијанса имал изметот. Прво мислев од глад да не е меѓутоа и со доволна количина на млеко и со екстра се случувало исто. Е сега какаше секојдневно и по повеќе пати.

    Сепак најубаво консултации со педијатар.
     
  18. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Моето е на новалак алернова ар и зрлена и е каката ама кремаста без зрнца бели. Кажи му на педијатарот, но знам и други што имаат пишувано дека бебеланот им правел зелена кака па го менувале.
     
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Термос и дозерки за надвор од бејбилов зрмав од дм. Иначе за првото излагање од болница мало шишенце земи си не тие до 250мл зошто ќе ти треба малце, а големите шишиња од 40мл почнуваат.
    Јас со првото томи типи користев и шишињата брзо се оштетуваа од миење и течеа иако се антиколик нели некапечки.
    Сега со второво земав Авен Натурал Респонс шишиња и искрено ептен сум задоволна цуцлата не капе колку и да е топло млекото што не е случај како кај другите. :) еве 3ет месец се шишињата немаат мрднато. Најефтини ми се во ДМ и од таму ги земам. Стакленото во ДМ ти е 719 додека во еурофарм е 800 и нешто исто и пластичното 599 денари е големото, а во еурофарм е 720 денари.
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Maja1986.

    Maja1986. Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2023
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    308
    Пол:
    Женски
    Колку време млекото може да стои во дозерката ? Секогаш носам за секој случај но не сум го искористила ..