1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    5 дена. Колку е старо?
     
  2. mellow

    mellow Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2020
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    За една недела ќе прави 3 месеци.

    Ептен е тажна за гледање,само се стега да се искака и пак ништо..
     
  3. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Само масажи на меше и точак со ноџињата вежбање секој ден по неколку пати практикувај. Мојата така се навикна да кака секој ден.
     
    На mellow му/ѝ се допаѓа ова.
  4. KiviOdMaldivi

    KiviOdMaldivi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2018
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Прашав педијатар рече да се почне со цврста храна,совет за млекото нема ни таа,почнати сме со вкусови но ни тоа не ни оди,плука и кенка коганкр види лажичка
     
  5. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    687
    Пол:
    Женски
    6ти ден денеска, излеговме од болница во петокот. По препорака на педијатарот пиеме Аптамил прематур бидејќи ни се роди мал- со помала килажа во 38ма недела. По распоред треба 8 дохрани и плус доење во денот. Мене млеко ми дојде, но не можеме да го фатиме редот со цицање/ позиции и слично, но со препорака на педијатарот можам да се измолзувам и да му давам пола пола- денес почнав. Од што е мал лесно се изморува и не може да цица нон стоп. Е сега, има и моменти кога нема никаков проблем, посекако многу е напреднат откако почнавме. Моето прашање е како се наваксува толку оброци во ден? Не ми се буди, го штипам и не се буди. Ми доаѓа да се убијам колку е тешко. Инаку му давам шише калма и супер ја влече кога сака. Излеговме со 2700 од болница. Кажувајте совети ве молам

    Едит: има подврзано јазиче ;(
     
    Последна измена: 17 март 2024
  6. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    704
    Пол:
    Женски
    Нас исто ни дадоа аптамил прематуре да пиеме во комбинација со доење.
    Јас откако дојдов дома прво го доев што можев повеќе и подолго а откако ќе се тргнеше од града му давав прихрана во случај ако не е доцицан. Некогаш ја пиеше некогаш не. После една недела започнав почесто да го ставам на града и со тек на време ја тргнав прихраната бидејќи почна да цица и не беше толку мрзливо. една лоша мана е што ако се навикне на шишенце ќе биде потешко цицањето… јас поради тоа имав војни навечер со цицање хаха
    Инаку јас пробував исто првите денови да го будам не со штипење, кубење, да го потресам џабе нејкеше да стане и одлучив да го оставам сам да станува.. и тоа го правеше почна да станува на 3 / 3 ипол саати..
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Anngelss

    Anngelss Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2023
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Здраво, мислење за кое млеко да го земам на бебето? Моментално е на Аптамил, столица редовна нема од раѓање, оди на 3 дена, 5, сега почна и на 7 да оди. Цело време педијатрите ќе и се среди, ќе и се среди, но не се средува. Пробав со новалак ИТ, какаше, но воопшто не го пиеше. Сакам да пробам со обичното новалак, мислење? Дали и тоа нема да го пие? Или некое друго млеко да пробам, веќе на своја рака, од педијатрите џабе ќе чекам.
     
  8. Mama998

    Mama998 Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2023
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Поголемиот пиеше аптамил доби запек, па новалак ит месец два беше добар, после тоа пак запек доби. На своја рака земав бебелан и супер беше, немав повторно таков проблем
     
  9. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Нас новалак1 запек ни направи, додека со бејбилав млекото и двете имаа редовни столици. Аптамилот крш беше 7 пати какаше во ден, а првото беше со хип комбиотик и имаше тешки грчеви од него.
     
  10. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.610
    Допаѓања:
    44.544
    Пол:
    Женски
    И јас би ти го препорачала Babylove.
     
  11. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Ние земавме аптамил да пробаме, и читам на кутијата требало вертикално да се мучка, така се прават меури…дали користите аптамил и како го правоте млекото?
     
  12. LeL15

    LeL15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2022
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Се прават меури да, ама ние мучкаме 10-15 секунди вертикално и 10-15 хоризонтално, па го ставаме во греач шишето. Додека се згрее повеќето исчезнуваат, ама дури и да се трудиш да нема меури, како и да го мешаш ќе има.
     
    На Ouranio.toxo му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Секогаш ќе имаш само на АР млекото не се прават зошто е густо. Иначе јас кога користев обично го мучкав па го отварав пената одозгора што е ја фрлав и така помалце гасови имаше.
     
    На Ouranio.toxo му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    А кога сте смениле млеко нагло го сменифте или постепено?
     
  15. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.521
    Допаѓања:
    8.360
    Пол:
    Женски
    Ako davas probiotik prekini go nekoe vreme ke vidis kako ke e, nas toa ni pravese zapek. I vodicka malku davam 10-20ml. So adaptirano se dava voda bas radi zapek.
     
    На mellow му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Maricheee

    Maricheee Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2020
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Devojki zdravo
    Nie sme 5 meseci i sme na majcino mleko. Sakam da pocnam da davam i ad mleko prasanjeto mi e kako kombinirate majcino mleko i ad mleko ?

    * da napomenam deka se odmolzuvam i i davam ne cica
     
  17. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Одма го сменив. Не се комбинира млеко.

    На колку време даваш молзено? Ако дадеш сега па после 2 саати пак тогаш 2ро нека биде ад иста количина колку што пие мајчино само 3тото шише ќе го дадеш поале 3 саати одприлика или кога ќе ти побара зошто потешко се вари адто.
     
  18. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    687
    Пол:
    Женски
    Мајко здраво. Бебуш треба да прима аптамил прематур на 3 часа. Кажете ми како е најзгодно за да се подготват оброците, дали некоја од вас ги подготвува порано или оброк за оброк? Гледам како да си направиме систем
     
  19. Maricheee

    Maricheee Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2020
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    a dali moze da davam eden obrok majcino eden obrok ad?
     
  20. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.521
    Допаѓања:
    8.360
    Пол:
    Женски
    Topla voda vo termos imaj si za vo sekoe vreme da ne vries na sekoe. I poveke sisenca za da ne mies sto pati na den. Ne stoi adaptiranoto, se podgotvuva i pie odma, ako ostane neispieno se frla.