1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Kan никако премногу тече и со 0+ и тоа ладно да е млекото а топло ако е шприца ќе ти се дави и без да шмука. Јас на авент натурал реапонс користам 0+ иако е еве 5 месеци сеуште таква користиме ниту еднаш не се задавила и колку и да е топло млекото не тече од цуцлата ако не повлече она.
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
  2. simpleewa

    simpleewa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2021
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    мхмм а во однос на грчеви? читам дека правело грчеви, ама си велам на 9 месеци веќе ваљда нема да прави грчеви.
     
  3. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Ни двете немаа грчеви од него
     
  4. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Како го подготвувате млекото? На болница ми рекоа превриена вода на собна температура (да се чува во стакло). Друга докторка ми рече никако, се собирале бактерии, да се зоврива вода точно пред оброк, да излади неколку минути во шишето, да се раствори млекото и после да се лади шишето. Ова ми е многу малтретирање прво, особено ако плаче детето додека чека, а второ нема да знам да ја погодам температурата секогаш иста, како што е сега. Мислење?
     
  5. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Дали неиспиено млеко чувате подолго од еден час?
     
  6. KiviOdMaldivi

    KiviOdMaldivi Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2018
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Правам со Ladna вода купечка,не ја превривам само ја топлам млака да биде,нема потреба да вриеш да да ладиш
     
  7. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Фала. Избегнувам купечка вода поради тоа што се чува во пластика, а истото ме посоветуваа и на болница. А за температурата, веќе се навикна на вода на собна температура и сега би било тешко да ја регулирам температурата ако вријам точно пред оброк.
     
  8. natash.a

    natash.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    178
    Јас ја чувам превриената во термоси, еден со ладна и еден со топла , пред оброк мешам од двата да добијам соодветна температура и спремам млеко
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. natash.a

    natash.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    178
    Не, колку испие за еден час толку после фрлам што е останало
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Ако би бирала помеѓу филтрирана пластична и таа од чешма подобро првата опција, зошто од чешма колку и да ја вриеш џабе е пак ќе има бигор исто и шишињата ако ги вриеш со вода од чешма сите бели ќе ти бидат.
     
  11. Maja1986.

    Maja1986. Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2023
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    308
    Пол:
    Женски
    Преку ден давам 150мл навечер 180мл, бидејќи преку ден не ми пие 180 го бљуцка а навечер па малце му е 150 мл . Ваљда може така ?
     
  12. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Дали капките Waya пробиотик помагаат ако има проблем да се покака?
     
  13. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    5.692
    Пол:
    Женски
    Може, не мора сите оброци да бидат исти.
     
    На Maja1986. му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Anngelss

    Anngelss Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2023
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Здраво ме интересира мислење и совет. Малата ми е 5++, три месеци беше на Аптамил, но имаше запек. Се префрлив на новалак, но не ми пие многу. Па сега откако има еден оброк на утро, никако не пие млеко повеќе од 100мл. Ретко пред спиење и во текот на ноќта може да испие 150 мл максимум. Да сменам млеко? Се мислам следно да пробам со хип? Мислење искуства?


    Еднаш мислев да не е период, ама често се случува вака.
     
  15. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.521
    Допаѓања:
    8.360
    Пол:
    Женски
    Na kolku rastojanie davas? Mojata koga davam na tei saata pomalku pie, koga e na cetiriili nesto poveke poveke pie. Kolku se pogolemi na poveke rastojanie se dava, ne ko novorodence na tri saata.
     
  16. Anngelss

    Anngelss Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2023
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Таа ем не јади, ем бара на брзо. Имам пробано на подолго растојание исто е.
     
  17. Ivana 8

    Ivana 8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2021
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    772
    Пол:
    Женски
    Мајки совет. Бебето е месец ипол, на адаптирано сме. Пиеше Аптамил пронутра, па со консултација со педијатар му сменив на апрамил цезар биотик ( дека царски сум породена). Никако не издржува 3 саати, плаче да неможам да го смирам. Некогаш ми пие 50мл, некогаш 90мл, некогаш 120 мл. Незнам како е правилно да му давам. Сум пробала да го оставам уште пола саат " гладен" , ама ништо живо не го смирува се дур не му дадам млеко. Кога ќе ми испие 90 или 120 мл три саати не бара за јадење, ама кога ќе испие 50 или 60 мл знае и на саат ипол да побара. Незнам што да правам, педијатар вика на два ипол до 3 саати да му давам ама нема шанси да се случи тоа. Плаче до зајдување. Рачунав во текот на денот пие околу 730мл.
    И дали смеам да му го правам со роса или јана вода, и дали да ја превривам таа вода, сега му правам со бебе лан ама во 4 аптеки барав немаше, а дома имам уште 1,5 литар.
     
  18. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    702
    Пол:
    Женски
    Вода можеш било која флаширана, инаку и моето е месец ипол пие отприлика 120мл преку ден, некогаш 90, навечер пие 90 или 60мл. Кога пие помалку бара почесто кога пие повеќе бара на 2-3 часа. Не е ништо страшно да му дадеш повторно ако бара во краток период а испило помалку. Во еден ден моето пие 900-1010мл отприлика
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Ние сме 5+ има еден оброк и 4 пати пие млеко 200мл растојание и е на 5 часа освен навечер што еднаш пие млеко и тек сабајле доручек има.
     
  20. Anngelss

    Anngelss Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2023
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Да пробам да и давам на поголемо временско растојание?
    После колку време од оброк доручек пие млеко?