Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

 1. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  980
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  а што има врска водата???
  јас ја ставам во термос ама тоа што ќе ми остани ако се излади го претоплувам.

  а да прашам јас нешто
  синми во последно време не ми го допива млекото можно е да не му е повеќе вкусно или да го имат исчуручено па да не го сака.никогаш не се слуцувало ова
  користиме нан2
  да му го сменам????
   
 2. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  364
  Пол:
  Женски
  јас водата ја превривам и ја чувам во стаклено шише а немие јасно како му правиш на беби 75 мл напрај 90 па колку ке испие мериците се стрикно за по 30 мл вода ни помалку ни повеке јас на таа возрас и давав по 90
   
 3. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  548
  и јас се мислев да му правам по 90мл ама да не го прејадам :D се шалам, 75 мл му правам со 2 полни мерилки и една пола,...
  ама како и да е ке почнам да му давам по 90мл, па ке видиме колку ке испие, затоа што ми се буди на 2 саати, додуша не плачи мирно си е, ама нели ад млеко треба да му се дава на саати минимум така??
   
 4. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.970
  Леле Љубица, гледам вие сте 4 недели и му даваш по 75 мл, а кај мене на 3 недели и 90 мл му е малку :o Еве денес на пример, сабајле во 6.30 му дадов 90 мл и не заспа, обично само што се најаде одма си заспие, ама не секогаш :tmi: како на пример денес, после едвај некако заспа еден саат и се разбуди па додека се молевме да заспиеме пак поминаа веќе 3 саати, во 9.30 му дадов уште 90 и испи само 60мл, 30 му останаа и пак заспа до 12, во 12 и нешто му измолзив од мене испи 90мл и малку му беше, му направив уште 30 од Ад и пак беше гладен, ги испи и тие и си заспа. Што значи, не знам кога колку е гладен, секогаш ми е различен и не знам колку да му правам ад млеко :tmi:
   
 5. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  Леле луѓе ко ќе ми текне мене како беше волку јаде толкујаде дали е сита или не да не е гладна и сл сега пиеме по 120 мл АД она би испила и повеќе ама толку и е одредено секогаш имам чувство дека останува гладна ама тоа дополнуваме со чајче и се мериме битно е дека напредуваме . Мислам уште ми зујат во глава зборовите на една педијатарка - формула се дава за да расте а не за да се чувствува најадено тоа не знае со шише колку му е доста за доста знае само од града колку ќе му дадеш од шише толку ќе испие ептен акое до гуша полно ќе остави така ми викаше , па после зашто сте имале грчеви . Нејсе и сеа имаме грчеви иако контролирано јадеме никогаш не се сложив со неа ама од страв стварно да не ја здебелам ја „почитувам“ „ диетата “ во повеќето време од денот
   
 6. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  980
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  неможам да сватам оти така луѓето мислат
  бебе што е со шише не знаело за доста!!!! како не!!!
  можи тоа ќе испе еднаш двапати цело шише ама оди и натерај го 6-7 пати пр. 3 месецно бебе да испие по 200мл.
  секојое живо суштество вклучувајќи го и човекот па и бебе си знае за доста- најадено сум.
  и не е битно дали бебето е со ад млеко или се дои тоа треба да се биди сито неможи да расти и да напредува со помалку!!!
   
  На pepus му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  364
  Пол:
  Женски
  е да бе бенезнае знае мојава уште од болница кога излеговме пиеше по 90 ако и емногу ке го напрчи муцето ке го стисне и нема шанси да го допие млекото
   
  На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kammam

  kammam Активен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2013
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  20
  ве молам искусни мамички за совет
  ние сме 13 ден стари. кога излегов од болница имав мн малку млеко но со малку повеќе упорност и трпение ми се зголеми млекото и сега количините на ад ги намаливме. моето прашање е со какво шишенце им давате на вашите бебенца АД. нас од болница ни препорачаа калма шише, го купивме но никако не може да шмукне оти тоа е со вакум па треба да тегне како кога цица, но цуцлата му е порзлична од градата па не сака да чуе да пие од шишето. потоа купивме на чико шише stepup1 од тоа му тече по капка, и брзо го испива млекотот, но се плашам дека така ако продолжиме ќе го одбијам од цицање. ве молам за совет од какво шише давате АД????
   
 9. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  364
  Пол:
  Женски
  здр. јас на мојата првин и давав да цица па и давав ад ке направев 90мл.пошто многу малце млеко имав инаку и после кога ке го испиеше ад знаеше на града да биде ама онака да си ја дтжи само
  [​IMG]
  вакви шишиња користам само со друга шара и силиконска цуцла ги купив во веро 315 денари едно има две бои зелена и помаранџеста и се од големите
   
 10. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  548
  бебушко пие секој оброк различна количина ад млеко, заради тоа што и јас немам секогаш исто млеко, и зависи колку ке исцица. е сега мн се нервирам со тоа, секогаш нешто фрлам, некогаш па не му е доста и е гладно. а јас имам забележано бебушко кога е гладен во еден здив го пие млекото, и мн е нервозен, ама кога му е доста само си ја врти главата и нема шанси да пие повеке, еххе
   
 11. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.970
  Љубице исто и моето е , таман исто, не знам никогаш колку да му направам и ако му направам повеќе му останува , си пие тој колку му е доста и другото го фрлам, ако му направам малку после сака уште и додека му направам уште малку заспива и ен сака после, па се буди за пола саат и пак сака и така ептен ме нервира тоа ад млеко, а и јас не знам кога цица колку цица и колку после да му правам ад :tmi:
  Затоа се измолзувам со пумпа и сум на чисто, знам колку мл вадам, му давам и тоа е тоа :)
   
 12. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.601
  Допаѓања:
  21.863
  Пол:
  Женски
  Моево пие млеко 3 пати во денот пред спиење по 120 мл
  колку млеко до сега има фрлено , чим не го испие одма после не и го ни давам . Сабајлево истурив 120мл ме зезна се презаспа и не го испи :lol:
  Најчесто имам спремено вода топла и потоа само додавам од млекото :)
   
 13. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.970
  Е така е со ад млекото, се фрла и јас многу фрлам, кој ни е крив шо си немаме доволно млеко па да цицаат бебињата до кога си сакаат и сами да се одбијат :P
   
 14. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.601
  Допаѓања:
  21.863
  Пол:
  Женски
  Моево се одби на 6 месеци :( ама доволно беше и тоа што цицаше сега веќе и се си јаде ,млекото и е само за пред спиење
  Вие мајки што доите уште гледајте што е можно повеќе да си доите да си имате млеко, а од 6 месец ке си почнете и со цврста храна ;)
   
  На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
 15. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  Да се исконсултирам јас :) Ние еве веќе 4 месеци и некој ден, а Лина само неколку пати до сега има испиено 150мл и потоа редовно повраќа(се прејадува), инаку до 120мл (некогаш помалку)ни е максимум.
  Нормално е ова за таа возраст???
   
 16. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  364
  Пол:
  Женски
  да пошто се прејадува и вишакот ке си го поврати и мојата така правеше до 6 месец па после по ретко и сега воопшто не се секирај
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 17. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  980
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  и син ми многу повраќаше неколку пати го носев на педијатар.
  син ми мислам најмногу повраќаше заради тоа што беше цело време враце.
  ми рекоја кога ќе почни да јади тврда храна ќе престани .
  и престана после 6 месец...
   
 18. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150

  Ние да се пофалиме веќе не повраќаме и каката ние одлична само волуменски е помалку . Стефи едно ГОЛЕМОООООО БЛАГОДАРААААААМММММ млекцето ни се погоди ептен па ако алерголошките ни се негативни може ќе пробаме и кравјо на хумана т.е хумана 1 како и да е хипот навистина не и одговараше и детево веројатно затоа и повраќаше и веќе не вриштиме цел ден и имаме грчеви само 3 часа во денот а н е 15 како што имаше со хипот . Меу колку пати пиете по 120 ? Ако вкупната количина е меѓу 700-800 за 24 часа одлични сте
   
 19. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  548
  така е е со нас, а јас мора да направам повеке заради тоа што поголем дел од денот сум сама, па неможам ако му е малку да му направам одма. мн полесно ке ми беше ако беше само на ад млеко, барем ке знаев колку си јаде и кога... вака никако да фатиме некој ред, еднаш пиеме 90мл. после 60, или помалку , секој пат различно
   
 20. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  Не е 700-800, на почетокот беше, а сега е намалено од 600 до 700мл одиме дневно. Значи НЕ се жалам што повраќа, бљуцка она, само кога е прејадена, а инаку немаме проблем. Кога пие по 120-110-90мл се е ок, не се прејадува. Само мене ми се чини дека и е малку, затоа сакав да се консултирам.