1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    5.734
    Пол:
    Женски
    Не знам ни јас што да те посоветувам, не сум во мк. Кај нас го има.
    Или да се распрашаш по други градови, ако има да одиш да купиш.
    Може ако знаеш некој што оди надвор од мк, евентуално да ти направи услуга да ти донесе. Или ако има некоја друга фирма што имаат козјо да пробаш.
    Кај мене има од повеќе фирми што прават, не знам како е кај нас. Ама добро е што кажа, да знам да си понесам од овде кога ќе се враќаме.
     
    На Ouranio.toxo му/ѝ се допаѓа ова.
  2. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.521
    Допаѓања:
    8.360
    Пол:
    Женски
    Sve mislam deka vidov vo Zeginot vo Gjorce na glavna sto e Holle.
     
    На Ouranio.toxo му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Најдовме сега за сега, се надевам дека ќр им донесат во скоро време… друго козјо нема колку што знам?!
    П.с. Аптекарката рече дека пред да направи 6 месеци може да почне и со 2?! Сега е 4 месеци….дали сте слушнале и вие такво нешто?
     
  4. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.355
    Допаѓања:
    4.720
    Пол:
    Женски
    Оваа формула ми излезе во пребарување
    https://www.bellina.mk/p/2486/babyb...-vozrast-od-0-6-mesetsi-800-gr?categories=150

    Не ни е пробана, немаме потреба од козјо млеко, само да ја имаш како опција.

    Претпоставувам штом користите козјо млеко има нетолеранција бебето за кравјо?
    Ако е таков случај бар за тука немаш многу опции за менување.
     
    На Ouranio.toxo му/ѝ се допаѓа ова.
  5. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    5.734
    Пол:
    Женски
    Не прерано е..на кутијата 2 пишува после 6. Месец. Значи најрано од 7 месеци и максимум 3 дози млеко на ден од 210мл. Односно откако дете ќе има барем два -три оброци.
    Тоа е така пошто 2ка млеко содржи скроб и шеќер, како и други додатоци нешто омега имаше.
    Инаку моето е скоро 10 месеци, јас уште и давам од единица. Нема потреба всушност да се менува млекото. Нит е двојката по хранлива, ни ја држи повеќе сита.
    Има од повеќе други фирми козјо млеко со сигурност, ама не знам дали кај нас ги носат.
     
    На Mihaela123456 и Ouranio.toxo им се допаѓа ова.
  6. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Имаш во зегин порта чисто јави им се да видиш дали имаат на залиха обично кога земаат ако е нешто дефицитарно со кутии земаат.
     
    На Ouranio.toxo му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ××diamond

    ××diamond Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2017
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Мајки, ние за 8дена правиме 1месец. На почетокот првите денови додека не фати да цица и јас имав болки давав адаптирано плус од доење. Втора недела си фати да цица убаво патронажна ми рече дека имам млеко и си продолживме само цицање. Си кака по 3/4 пати менуваме пелени редовно ама мноогу плаче преку ден и си реков да му дадам АД плус да видам дали е најаден од млекото си го испи одма и се смири, ама се буди со плачење и така сме цел ден спиење по 20тина мин само.
    За грчеви прво BioGaia па ги прекинав да не е од нив. Земавме пред 3 дена Nurse Harvey и пак е исто плаче многу, денес му дадов и 25 капки espumisan. Навечер си спие по 3 саати и не сум му дала Ад навечер.Незнам дали е недонајаден или грчеви се.
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Не можеш да знаеш најубаво е да се измери и да се види. Ако даваш само 1 во ден ад млеко види колку има напреднато ако е помалце од 20 ете и 18гр на ден и тоа со едно шише ад тогаш е гладно ама ако е над не би требало да е гладно. Да не има мака од интолеранција на лактоза да пробаш да исфрлиш млечно се што е али прво види килажата па после се по ред.
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Stela123

    Stela123 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2023
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Мајки, можеби веќе и е негде поставено и одговорено прашањево не можам да најдам или треба многу за вртам па ако може некој повторно да ми каже ваши начини.
    Како патувате, на пола ден, ден некаде а детето да го добие редовниот оброк со АД. Дали го носите цело паковање АД (ако не, во што скадирате) и како ја вриете/загревате водата?
     
  10. bertold

    bertold Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    8.170
    Пол:
    Женски
    Јас сум го носела целото пакување АД, а за загревање на водата секогаш сум имала можност некаде да притоплам.
     
    На Stela123 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.355
    Допаѓања:
    4.720
    Пол:
    Женски
    Ставам во диспанзер за млеко. Пример овие
    https://lococroco.mk/kategorija/akcesoari/dispanzer-za-mleko/

    Вода носам врела во термос и ладна во друго шише мало. Спремам каде и да се најдеме, по гости, во парк, игротека.

    Едит: никогаш не мерам 50 степени или 35 или колку и да е. Од око што се викам, гледам да не е врела.

    Е сега зависи од млекото. На Babylove, ми остануваа грутки, небитно каде сме и на која температура на водата. Со Бебелан скоро и да не ми се случило.
     
    На Mnik, Stela123 и Mihaela123456 им се допаѓа ова.
  12. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    5.692
    Пол:
    Женски
    Некогаш го носев цело паковање, но почесто во диспанзер за млеко. Врела вода во термос и плус шише вода за разладување.
     
    На Stela123 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.521
    Допаѓања:
    8.360
    Пол:
    Женски
    Zemi si od DM dispanzer za mleko, najprakticen mi e toj i ima za tri pati. Si stavas mlekoto vo niv kolku pie. Voda isto vo termosot od DM najveke drzi toplo od site do sega sto sum gi probala.
     
    На Stela123 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Загревам вода со степен на вриење во термос од дм. А за млеко подобро носи цело не знаеш што ќе те снајде по пат.
     
    На Stela123 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Stela123

    Stela123 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2023
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам на одговорите :l: Може ли да ми пратите линк/слика од термосот од ДМ?
     
  16. Asja

    Asja Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    1.111
    Пол:
    Женски
    Поздрав мајки.Денес матичната ми препорача да почнам со АД,оти мно гу мслку напреднува и одбива доење.Она ми препорача Аптамил,ама би сакала некое мислење од мајките што користеле подолго време,кое ви испаднало поквалитетно?
     
  17. n0Limits

    n0Limits Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Zdravo, na polni 6 meseci dali se menuva mlekoto od 1 na 2? i dali toa podolgo gi drzi siti? :)
     
  18. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.610
    Допаѓања:
    44.544
    Пол:
    Женски
    Babylove најдобро беше за син ми.
    Пробани Аптамил и Новалак, не му одговараа.
     
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Бејбилов поефтино и супер се напредува 2те деца ми беа на тоа едното од аптамилот какше по 7 пати во ден од новалак запек фати, а другкто од хип имаше страшни грчеви и само бејбилов одговараше.


    Мајки која од вас дава козјо млеко ме интересира кој е увозник за него дали е Зегин, феникс, македонија лек, еуро лек или некој сосема друг? :)
     
    На Asja му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Asja

    Asja Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    1.111
    Пол:
    Женски
    Фала ви многу.Мајка ми прееска ми купила во Зегин козјо на Холе,ама никако не го сакаше,абе кои плачки.И подготвив една доза од 150мл ама го фрлив.Баш ми остана целата кутија,ако мислиш на ова.Бтв,ако сака некоја да го купи,би го продала за 800,тамам да си земам некое друго,она го нејќе.
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_2612.jpeg
      IMG_2612.jpeg
      Големина на фајлот:
      187,1 KB
      Прегледи:
      30