1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.555
    Допаѓања:
    2.710
    Devojki osum nedeli vekje navecer ili se dodava 30 ml ili 60 ili cel obrok
    Ednostavno mi snemuva mleko
    Odluciv dva podoi vo 00 i 04 da mi bidat so ad, 12 casa necicano valjda nema da ima problem so gradite
     
  2. FitGirlK

    FitGirlK Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Ќе ти тече млеко сигурно, мене ми течеше. Неможев ниту да останам будна во 4 сабајле да се измолзам. Малку знае да направи проблем толку време да не испразниш града во смисла на продукција на млеко, нели колку почесто се празни толку млеко и ќе надоаѓа. Мене ми намал баш поради вакви периоди кога ниту бебе цица ниту се молзам па ми беше ептен криво. Па после морав повеќе да молзам и бебе на града што почесто. Инаку ако мислиш на мастит, под топол туш кружни масажи и проверувај да не се прават грутки.
     
  3. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.064
    Допаѓања:
    5.630
    Пол:
    Женски
    На толку долг период, првите денови може да ти се направат грутки во градите, а следните неколку дена да се намали/снема продукцијата на млеко.
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dimssi

    Dimssi Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2024
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Здраво, малото има 6++ месеци. И сменав цуцли на шишињата како што и менувам, зедов за возраст 6+, но ми се дави и враќа многу млеко го турка шишето. Дали да се вратам на старите, со помал отвор има некое гајле, сепак не си е според возраста?
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    1.104
    Допаѓања:
    4.839
    Пол:
    Женски
    Нема никакво гајле. Бебето е навикнто со таа сила да смука и сега одеднаш доаѓа повеќе млеко и не може да се справи. Или остави му време да се навикне или врати му ги цуцлите. Моето додека цицаше користевме најмал проток, после зголемивме накај 5месец само една големина плус и толку. Не сум и, а и не планирам да и менувам пак цуцла. 10 месеци е. Пак иста големина ќе купам. Нема врска тоа со месеците, не менувам нешто што функционира. Со поголем проток, само ќе го испие побрзо и полесно. Ништо друго. Се е маркетинг.
     
    На Dimssi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.555
    Допаѓања:
    2.710
    Zdr devojki
    Doktorkata mi rece 100 ml na tri casa obrok. E sea preku den ni se 90-100 no navecer bidejki deteto svrzuva po pet casa imame tri obroci po 120 ml.
    Koga vkupmo kje se soberat ml vo tek na den pa doagaat 750-800.
    Dali moze problem na zeludnicevili stomace napravam koga ima 10-20 ml plus vo obrok?
     
  7. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.555
    Допаѓања:
    2.710
    Dali kolief mozam na lazice so formula ili mora odstoeno vo sise?
    Nz tocno koga kje stani i mn cesto frlam mleko taka da stavam 4 kapki i vednas gi konzumira?
    Dali ima efekt taka?
     
  8. MomsdiaryDoris

    MomsdiaryDoris Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2024
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Ако е ад зар не му правиш во истиот момент кога ќе стане? Јас колку што знам адаптираното не е убаво да стои подолго од 1 час, ако помине еден час се фрла. Можеш одма кога ќе стане да ставиш капки во шишето и да му дадеш нормално, но не оставај да отстои ако му даваш АД. Јас до сега му немам давано никогаш од лажиче бидејќи од став дека може да го изгори, затоа му ставав веднаш во млекото и му давав цело
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.555
    Допаѓања:
    2.710
    istoot moment pravam stavam i vesnash davam bez da odstoi
    A pisuva da odstoi polovina cas
    Majcino moze lazicka so mleko i kapki i moze vednas
     
  10. Ljubov2

    Ljubov2 Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2023
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Zdravo devojki, bebeto mi e 40 dena, ne napreduvase, jas nemav dovolno mleko i ne stavija na kombinirano. Teravme taka edno 10tina dena se do vcera od koga vekje mleko nemam. Posledno izvadiv na pumpa 20 ml od dvete gradi ama i se osekja deka nema mleko, odnosno deka gradite se prazni. Dva dena e konstatno na ad, koristime hipp combiotik organic, megjutoa denes voopshto ne e kakano, neshto shto ne mi se ima sluceno do sega. Pedijatarot na pocetokot mi rece deka moze nekolku dena da ne kaka, no toa beshe koga primase i majcino. Sekako ke go iskontaktirame i nego megjutoa da ne go tormozam sega za vreme na vikend me interesira kolku vreme e normalno bebeto da ne kaka koga e na ad. Vi blagodaram
     
  11. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    63
    Пол:
    Женски
    Mene pedijatatot mi vikase dokaj 5 dena e normalno da ne kaka na ad.
    Isto jas go preporacuvam samo aptamil , vo konsiltacija so poveke strucni lica dojdov do zaklucok deka e najkvalitetno
     
  12. Ljubov2

    Ljubov2 Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2023
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Ti blagodaram. Da i jas takvi nekoi informacii dobiv ama rekov ajde sega vaka da proterame da ne vrsam nekoi promeni i da ne bide sok. Ke gledam da go smenime. Ne znam kako odi celata "procedura" za promena i dali treba neahto specifichno.
     
  13. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    63
    Пол:
    Женски
    Obicno nema procedura za promena no za sekoj slucaj prasaj si go pedijatarot
     
  14. Chris0203

    Chris0203 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Добар ден, имам едно прашање… бебето има 5 месеци и една недела, откако е роден сме на АД, и тоа го пие само Babylove1 од DM. Е сега, баш од тоа млеко нема во ниеден DM кај што проверивме, во Скопје и во Битола. Ми препорачаа да земам Babylove2 и да му го давам поразредено додека да направи 6 месеци, после нормално. Јас немам идеја како би му го давала поразредено, не знам зошто, мозоков ми се блокира. За сега имам некоја кутија резерва ама го пие за 2 дена, дали знаете која храна би била добра замена за Babylove додека да направи 6 месеци?
     
  15. Bella.alleB

    Bella.alleB Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Со каква вода да приготвувам ад за новороденче од 17 дена?
     
  16. MomsdiaryDoris

    MomsdiaryDoris Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2024
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Пробај со ДМ био и таа е иста марка. Инаку ги има во гтц вчера видов исто во дм во џамбо веро што е
     
  17. Tea SK

    Tea SK Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.150
    Допаѓања:
    5.609
    Пол:
    Женски
    По колку ад се нуди на новороденче после подој како дохрана? 30 мл или?
     
  18. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    63
    Пол:
    Женски
    Flasirana bebeska.
    Mozes jana, nera kirtis, bebelan ..
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.064
    Допаѓања:
    5.630
    Пол:
    Женски
    Можеш да продолжиш со dm bio 1. Немој да експериментираш со разредени дози на babylove 2.
     
    На Chris0203 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.428
    Допаѓања:
    4.953
    Пол:
    Женски
    Мајки совет, вчера земав Аптамил 1 (немаше ништо во аптеката а итно ни требаше бебево не сакаше да цица после молзење) само големо имало, колку време смее да стои на отворено и дали треба да го чувам во фрижидер? периодов треба да го оставам неколку пати на чување па бидејќи не можам доволно да измолзам за цели оброци да има, ќе му даваат АД ама нема да се искористи сигурно целото во рок од 1-2месеци па до кога смее да му давам од него?
     
    На MomsdiaryDoris му/ѝ се допаѓа ова.