1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.318
    Допаѓања:
    24.371
    Пол:
    Женски
    3 недели од отварање и фрлаш.
    Не треба во фрижидер да го чуваш. Може на собна тт,заштитено си е во самото пакување.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.115
    Допаѓања:
    13.304
    Никако да го разредуваш. Земи си био1 ако има или пре сигурно имаат и пре дури и неприметна е разликата помеѓу единица и пре.
     
    На Chris0203 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Barbie 12

    Barbie 12 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Мајки , бебе е 2 месеци и пие ад млеко 90 мл . Педијатар ми рече да не му зголемувам ама рацете му се во уста и се однесува како да е гладно цело време. Се мислам дали да зголемам.
    Ме интересира на вашите бебиња на 2 мес по колку мл им дававте ?
     
    Последна измена: 28 мај 2024
  4. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.115
    Допаѓања:
    13.304
    Колку што му се јаде на бебе толку. На кутијата што ти пишува?
     
  5. MomsdiaryDoris

    MomsdiaryDoris Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2024
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Мила, не се чува ад во фрижидер. До 3 недели по отварање е рокот на АД. Во шишенцето до 1саат откако ќе направиш. Можеш да земеш дозерки ги има во локо кроко, бејби центар или андреј компани и ќе спремиш пред време дозерки, топла вода во термос и ладна. За кој и да го чува да може веднаш да му направи. Јас имав проблем со постарите генерации не знае како со дози и слично па на таков начин им спремав “ставете 60мл вода и дозерката истурете ја”. Ако ти треба нешто помош пими ми порака ќе ти помогнам
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MomsdiaryDoris

    MomsdiaryDoris Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2024
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Исто 90 сум давала понекогаш 120. Рачињата може да му се во уста бидејќи тоа го учат после скокот во раст. Инаку ако бара повеќе дај му повеќе, нема причина зошто да седи гладен
     
    На Barbie 12 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.417
    Допаѓања:
    8.183
    Пол:
    Женски
    Ima Babylove vo DM vo SP Planet vo Gjorce, bas vcera vidov.
     
    На Chris0203 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. FitGirlK

    FitGirlK Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Кутијата прашак не треба да ја чуваш во фрижидер може на собна температура и треба да се искористи за еден месец од отварање. Растворено млеко треба да се испие во рок од 1 час, ако не фрлаш. Сѐ ова си пишува на кутијата. Аптамил Комфорт имаш мала конзерва 400гр одличен е против грчеви и запек не прави пења кога го мучкаш.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.555
    Допаѓања:
    2.710
    Devojki
    Tie shto decata vi se na aptamil pronautra dali davate samo vit d ili d1k1?
     
  10. FitGirlK

    FitGirlK Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Гледај го бебето, ако реагира како да е гладно дај му. Направи уште 30мл види,може ќе испие 10мл и ќе си заспие. Мојата така 100 пати ми има направено. Бунт нејќе да заспие за 10мл и фалело во мешето. На 2 месеци пиеше 120-150мл како цел оброк. А 90мл ако претходно цицала. Не се потресувај што и колку кажал педијатарот по шаблон. Мојот ми рече мајка давај 1 во ден АД ,не повеќе. Една во текот на ноќта пошто му кажав главата дека ми паѓа неможам да ја дојам 1 саат во 04:00 сабајле. Јас давам и по 3 во 24 часа ако нема каде да ја дојам или ако ми се спие и во 04 и во 08 ќе испие АД и што?! Ништо страшно детето најадено, среќно и мирно. Секоја контрола тоа ја фали како е мирна и весела и ние наспани. Епа така затоа што ја следам неа и нејзините потреби. Не велам дека неговите совети не ги применувам ама неможе он да знае за секое дете колку е доволно. Тоа е некој просек 90мл ама не сите деца јадат 90. 90мл да и дадам и да ја оставам да плаче или да се нервира за уште 10-20-30мл?! Па нема шанси. Ќе направам ќе ја понудам ако сака ќе го испие ако не, ќе го чувам 1 час и ако во тој 1 час не го испие ќе го фрлам. Дали мое млеко дали АД дете битно да е најадено. Јас сум израсната на АД мајка ми 1 месец и снемала млеко и здрава права сум.
     
    На Evangeliaa22, LadyD и Barbie 12 им се допаѓа ова.
  11. FitGirlK

    FitGirlK Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Како што ме води педијатарот Д3К1 се дава до 3 месец. Малата е скоро 3 уште пиеме Д3К1 и Омега ДХА. На следна контрола ќе видиме што ќе каже кога да прекинеме со К1. Прашај си го педијатарот најубаво.
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.555
    Допаѓања:
    2.710
    epa mi kaza tie shto se na majcino zemaat d1k1
    A tie shto se na ad samo vit d, kao imalo k1 vo aptamilot
    I sea imam kupeno celo pakovanje d1k1
    Zatoa prasuvam tie shto ste na aptamil dali davate d1k1
     
  13. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.555
    Допаѓања:
    2.710
    Ovie gi davate vitamini tie shto ste celosno na AD?
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_5261.png
      IMG_5261.png
      Големина на фајлот:
      339,9 KB
      Прегледи:
      16
  14. Maja1986.

    Maja1986. Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2023
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    305
    Пол:
    Женски
    Мене докторот ми кажа ако имам да ги дотрошам и толку само на Ад сме , ама прашај си го твојот доктор најубаво
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Barbie 12

    Barbie 12 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    И јас почнав 120 да му правам ,20 остава , само 10 мл му фалеле.
    А кога имам измолзено мајчино може и да испие и до 140 валда дека е по слабо .
    Во хаос сме и цица и формула му комбинирам и плус се измолзувам кога му давам формула ама не доволно за него . Се надевам ќе фатам некој ред.
     
    На Mihaela123456 и FitGirlK им се допаѓа ова.
  16. Coldheart

    Coldheart Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2022
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Моето е на аптамил комфорт. Д3К1 и Д3+омега пиеше до 3ти месец. Сега откако почна 3ти посебно само Д3 и само омега. Д3 од пливит 5 капки, омега babytol една капсула. Тоа по препорака на педијатар. Би требало да ти каже, консултирај се. Не знам дали млекото има врска.
     
    На FitGirlK му/ѝ се допаѓа ова.
  17. FitGirlK

    FitGirlK Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Ич не се оптеретувај многу се мали за билокаков ред. Само следи си го детето тоа ќе ти даде знак кога е гладно и кога му се спие и сѐ ќе биде во ред. Јас се оптеретив читајќи на интернет колку и какви дремки требало да има, распоред на спиење на 3 месеци,мајкине на инстаграм од Америка и Данска, во колку да заспие ноќе и тоа благе везе нема со мојот живот и распоред на ден и баталив сѐ зошто според тоа неможеш да одиш или барем јас неможам, а и многу лажат. На други места читам дека распоред за спиење неможе да има толку мало и главата хаос. Затоа си го пратам детето тоа за сѐ си дава знак и навечер си врзува сон 6 часа па пие 150мл па спие уште 3-4 часа и така ми е и мене супер и она напредува одлично така да тоа е мојот каков таков ред.
     
    На Barbie 12 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. FitGirlK

    FitGirlK Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Д1К1 не постои, се надевам дека ти е печатна грешка. Д3К1 комбинација постои. Витаминот К1 јас не го гледам во составот на Аптамилов што го давам и не знам дека го има по формулите. Сите што ги познавам даваат на децата Д3К1 до 3 месец, а после педијатарот го исклучува К1. Многу е битен за коагулацијата на крвта и мислам нема врска со какво млеко пие бебето мора да се зема. Јас немам слушнато некој матичен ова да го каже, кој ви е матичен?
     
    На MomsdiaryDoris, Coldheart и Mihaela123456 им се допаѓа ова.
  19. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.555
    Допаѓања:
    2.710
    zvezda soasovska
     
  20. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.555
    Допаѓања:
    2.710
    Gledam site isto
    Nikok shto e na ad ne prima k1