1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    419
    Пол:
    Женски
    I mene mi rekoa da davam caj, za dzabe tolky go napadna devojceto
     
    На Coldheart, TammiB5 и Mihaela123456 им се допаѓа ова.
  2. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    644
    Пол:
    Женски
    Ама не го нападнав, само споделив дека не сум видела.. во ниеден момент не се обратив со напад
     
  3. FitGirlK

    FitGirlK Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Очигледно препораките на педијатрите се 50-50, додека на сите курсеви за доење не се препорачува ништо друго освен млеко (мајчино или формула) ниту чај ниту вода. Јас по логика не би дала чај ако ми бара да јаде. Ќе му дадам да јаде. Како тоа ќе оцениме многу барало да јаде? Бебе е треба да расте и живее природен инстинкт му е да бара јадење. Ај на нас некој да ни даде чајче кога ќе сме гладни. Чајот нема никакви нутритивни вредности ќе ти го наполни стомакот и ти седи си гладен трпи си... па плачело. Па и голем човек ќе плаче...
     
    На Bella.alleB, Mihaela123456, Luminary и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    419
    Пол:
    Женски
    Јас чај само поради грчеви давам и тоа 20-30мл. Го давам помеѓу две цицања најчесто кога ќе почне да ика или кога има грчеви а рано е да му дадам еспумисан. Не заменувам цел оброк.
     
    На FitGirlK и Coldheart им се допаѓа ова.
  5. TamaraR

    TamaraR Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2022
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    И јас не давам 100 мл како што пишува на бекутан чајот, само 20 30 мл колку ради грчеви. И тоа ретко, само кажав што ми кажа педијатар, ама и таа малце е забегана зашо ми рече да му давам само 60 мл адаптирано млеко а бебето си пие 120 без проблем и има 4 кг :) така да нормално ќе му дадам колку што бара
     
    На FitGirlK му/ѝ се допаѓа ова.
  6. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.675
    Допаѓања:
    1.549
    Бело како зрнца ли ? Јас му дадов хипп и видов после вп каката имаше такви бели како точки, зрнца
     
  7. Coldheart

    Coldheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2022
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Чајот повеќе се препорачува за бебиња кои се на адаптирано млеко. Можеби за оние кои се на доење нема потреба, но ад потешко се вари и предизвикува запек. Чајот помага за полесно варење на млекото, за грчеви и со тоа за полесно какање кај бебињата кои имаат проблем со тоа. Секако дека не треба да замени цел оброк затоа и се дава најмалку половина час пред оброк. Бекутан чајот од анасон и нас многу ни помогна за какањето, а не давав повеќе од 50 мл дневно иако препораката е 100.
     
    На FitGirlK и Mihaela123456 им се допаѓа ова.
  8. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Адаптираното млеко со причина се прави со одредена доза вода т.е. 1 мерица на 30мл вода бидејќи со тоа ги добиваат сите нутриенти вклучително и електролитите што му се потребни на телото. Вода дополнително не се препорачува особено не бекутан чајот кој е преполн со шеќер одколку со анасон. Со тоа се нарушуваат електролитите во телото и ги оптеретуваат бубрезите непотребно, кога ќе почне со храна тогаш се дава вода за да се стабилизира телото.

    Кај нас беа прво како зрнца после прејдоа во поголеми зрна како грашак несварено млеко.
     
    На FitGirlK и Fenix05 им се допаѓа ова.
  9. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Ако бебето има грчеви треба да се открие од што е. Дали е од храна што ја јадеш ти, дали од млекото. Може е интолерантно на глутен,на адитиви,протеини. Има некоја причина а дека со чај ќе решиш проблем не можеш.

    Не го сфаќај ова како за тебе да е кажано само многу од педијатрите не се замараат викаат или е гладно или грчеви си има дај чај. Никој не навлегува во проблемот се почесто се појавуваат деца со грчеви но како резултат на тоа виновна е лактозата и сега тебе педијатар ти вика давај му еспумисан тоа нема да помогне за тој проблем, но затоа ако ти би иафрлила намирници со лактоза што се ќе видиш дали има разлика и дали е до тоа. Бидејќи додека се појават видливи знаци освен грчење за нетолеранција на одредена храна ќе помине месец или повеќе а дете ќе си плаче. Дури и чај да дадеш може ќе мислиш дека се смирило од тоа, но после повторно ќе пишти можеби и зошто има мака од бубрези што не може да му ја преработи водата и внатре стомакот каша попара.
     
    На Sunrise!!!, FitGirlK и Mihaela123456 им се допаѓа ова.
  10. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    2.723
    ama pedijatrite ogranicuvaat mleko
    Sekoj pregled mi e kazamo istoto
     
    На Tess36 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    374
    Пол:
    Женски
    Која е цената на адаптираното од ДМ?
    Оф топик, и за памперсите ме интересира цена од ДМ....
     
  12. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    369 денари мислам дека беше млекото. Памперсите се 829 денари е сега з апо колку има зависи од бројка пример 4ка има 74 памперси. Али искрено ги уништија не се тоа тоа. Јас земав едвај чекав да ги дотрошам кога ќе се наполни со мочки и од надвор е влажна пелената.
     
  13. nymeria snow

    nymeria snow Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2016
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Сакам да спремам формула пред пороѓај, да имам дома за секој случај. Која би ми ја препорачале?
     
  14. Isabela23

    Isabela23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    120
    Не спремај. Ќе ти кажат во болница која ќе одговара за твоето бебе.
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    2.723
    Devojki nie smenavme od aptamil pronatura koj ni pravese zapek na hip combiotik.
    Stolica uredna no mislam bebce go boli mese a ne se grcevi.
    Kolku vreme treba da pomini da se navikne na novoto mleko?
     
  16. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Недела до две. Не треба да го боли меше. Ако даваш хип комбиотик не давај пробиотик зошто во самото млеко има.
     
    На plava.90 и Mihaela123456 им се допаѓа ова.
  17. Tess36

    Tess36 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2022
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.169
    Пол:
    Женски
    Таман си си. Точно е дека ограничуваат количина на адаптирано млеко. Ако е на доење, нема проблем, колку сака може да испие. Ама ако е на ад и бара повеќе од препорачаната диза од педијатрите, тогаш препорачуваат малку чај, колку да се залаже измеѓу оброци. Кај нас тоа беше случај, не издржуваше 3 саати до следно млеко, па докториве ни рекоа чај. Ама друга беља, чај никогаш не засака, еве и голем е, не сака да види ни чај, ни сок, едвај малку вода. Па така си трпевме плачење. Ќе помине и тоа, ако поднесува чај одвреме навреме можеш, 100мл е вкупна дневна препорачана доза.
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    2.723
    mislam deka po malku go boli
    Ili pa si place ednostavno
    Mislev deka se dolzi na promenata na mlekoto
     
  19. FitGirlK

    FitGirlK Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2024
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Даваш пробиотик на страна од тоа што содржи хипот? Да не го боли од пробиотикот па да видиш да смениш пробиотик? Прави му и вежби/масажа за мешето ако му се кака да се олесни.
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    2.723
    Kaka redovno ednas denot
    Stolica ok
    A probiotikot e biogaja od raganje go prima
     
    На FitGirlK му/ѝ се допаѓа ова.