1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Биогајата знае да прави грчеви. Првото дете имаше страшни грчеви од тој пробиотик па сменив на линекс и се препороди дете.
     
  2. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Majki, dali aptamil 2 mora da se dava spored pisanoto na kutijata kade se min 6 dozerki, moevo bebe pie po 150 ml na 4 saati.
    Isto i caskive so klunce na tomi tippie na koj nacin funkcioniraat? Dali tecat ako vlece samo ili kako
     
  3. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Не знам дали имаш воведено оброци меѓутоа јас давам на 3 саати храна за вечер да не пие. И тоа 2 пати по 120 вода и еднаш 180мл вода т.е. последново е навечер за спиење и 2 оброка има.
     
  4. anastan

    anastan Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2024
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, бебето ми е точно 40 дена денеска, го хранам комбинирано од втората недела по раѓањето со Аптамил пре но некако како да му е тешка таа дохрана, со која би можела да ја заменам?
     
    На Aivva му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    681
    Пол:
    Женски
    Бебелан, на бебо ич не му е тешка, а и двајцс педијатти ни ја препорачаа како најблизу до мајчиното
     
    На @Ledi@ му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Аптамилот е најтежок за варење. Јас бејбилов користев си какаше нормално и напредуваше нормално.
     
  7. #£¥₩

    #£¥₩ Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2023
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Мајки
    Можеби не е за тука прашањето ние сме 5+ колку мл во ден ви пијат бебушите? На ад сме моето си пиеше по 150 или 180 5-6 пати во денот сега одвај по 80мл ми пие 5 скок сме не знам дали е од скок дали му е од жешково си игра со шишето ми е страв да не останува гладно пола сат и повеќе се тегниме да пие млеко го молам и не сака повеќе устата ја затвара само што ќе го види шишето
     
  8. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.712
    Пол:
    Женски
    Гладно бебе, плаче :)
    Од скокот е затоа не јаде.
    Инаку моето исто 5++ кога давам ад пие макс 90мл (цицаме од старт, ама кога го оставав со други не можев да измолзам доволно па формула пиеше)
     
    На #£¥₩ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.441
    Пол:
    Женски
    За две недели тргнувам на работа и планот е бебо да го чува жена. Веќе има доручек и ручек, планирам да користам и 1ч пауза за да излезам за доење. Меѓутоа на мисла ми е да не има проблеми и сакам да оставам ад доколку има потреба жената да му даде.

    Дали може да ми кажете:
    - кое ад млеко е најдобро?
    - како се подготвува?
    - колку млеко во просек се дава на 9м бебе?
     
  10. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.355
    Допаѓања:
    4.720
    Пол:
    Женски
    @IRBBB , за најдобро секој од различно искуство ќе ти каже. Може како најевтино ако немаш пробано да земеш од Дм, да видиш дали ќе го прифати. Пред да почне жената да останува сама. Штом има 2 оброци плус доење во тие 8-9 часа што не си дома дали и колку ќе им притреба млеко е дискутабилно. Може некои 120-150мл колку да одложат оброк или да издржи до следно јадење.

    Во секој случај 1 лажичка, во секое млеко си има, се става на 30мл вода.
    На кутиите пишува зовриена вода, па оладена на толку и толку степени. Сум правела и со жешка вода, па да ладам под чешма. Сум направила и со ладна директно од шише, кај ќерка не прави некоја разлика.
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  11. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.441
    Пол:
    Женски
    Бејбилав да земам, така? 2ка?
    9 месеци е, ама прематурче, знаеш.
    Со вода од чешма или флаширана? Откако ќе се спреми за колку време може да се пие? На пр ако не го сака сега, можи истото да се понуди по 2ч или треба ново да се направи? Којзнае мојов дали ладно ќе го сака, кашите од ручек само топли ги јади.
     
  12. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.712
    Пол:
    Женски
    Вода било која флаширана, не мораш бебешките, роса земи, макс 1ч откако ќе го направиш се дава.
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.355
    Допаѓања:
    4.720
    Пол:
    Женски
    Бејбилов и Дм Био има во Дм. Мојава мадам не го бендиса тоа, ние користиме Бебелан, а имаме и плус Новалак пробано.
    2ка е мислам за од 6 месеци нагоре. Во принцип ако почне да пие во рок од еден час треба да се испие или да се исфрли. Јас правам со флаширана вода само затоплена сега. Претходно и превривавме и во термоси топла, па ладна, додека да дојде до саканата температура.
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Или стопли и вода во термос и дозерки за млеко стави и и само да ја истури содржината. Колку што читав на нет за ад млекото дека смее и во фрижидер да стои 24 часа. Јас лично имам така чувано и само во топла вода го ставав шишето и ќе се стоплеше и го давав. Ниту е расипано ниту мака имаше.

    Од дм ако земаш мене ако ме послушаш не земај 2ка. Прво по масно е млекото мајчиното не е толку масно и тешко за варење. Земи си бејбилов пре тоа е најблиску до мајчиното млеко и полесно за варење.

    Али едно да знаеш штом проба бебе од млеко после се фрла максимум смее да седи саат време.
     
    На Evangeliaa22 и IRBBB им се допаѓа ова.
  15. Freckles.

    Freckles. Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2020
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    4.777
    Некоја од консултантките за доење препорачуваше да се дава или пре или 1ца иако се работи за постаро бебе.
    Појма неам која беше причината, ама ми остана тоа во глава.
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    2.724
    Devojki koristam bebelan voda
    Malku samo ja smlacuvam
    Ima vrska temp na vodata za raatvaranje na mlekoto?
     
  17. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    374
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е најубо да се раствори млекото во жешка вода и да се меша со лажиче или слично, а не да се клати. Бидејќи се прават меурчиња и дополнително му стварало гасови...
    .
    Јас имам друго прашање. Зедов бејбилов пре од дм, првото шишенце го испи без проблем и си заспа, меѓутоа второто шишенце пред спиење вечерта, по еден саат поврати, повратено во смислаа како блуцнато ама количински, а не само излигушено..
    Следниот ден зедов антирефлукс храна, љма и прочитав по интернетов за да не бљуцка, да му давам да јади полулегнњто и нема повратено. Дали дека храната е за тоа или положбата дека му ја сменив незнам..
    Сакам да му дадам уште една шанса на бејбиловов, што мислите??
    Бебево има три недели полни.
     
  18. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    698
    Пол:
    Женски
    Ако му даваш легнато да пие тогаш од тоа бљуцка. Антирефлукс е лошо да мѕ даваш од своја рака ако не ти е кажано од педијатар. Инаку во полуисправена положба храни го да може храната да стигне до желудникот, инаку му се задржува погоре и после некое време ја бљуцка. И од едно бљуцкање не значи дека е рефлукс. Може да му е од прејаденост, ако е легнат и слично.
     
    На CarrieBradshow му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Значи следи пелени и однесување на бебе. Дали плаче после храна, дали столицата му е нормална, дали повраќа количниски после хранење. Бејбилов за мене е едно од подобрите ад млека. Ќе си земеш шише авент натурал респонс и нема да има проблеми со растварање зошто ќе го мучкаш, а на бебе не мора толку вруќо да му го правиш млекото.
    Јас го мешам со ладна и жешка вода да биде таман за пиење и мучкам. Се прави пена да ама во ниеден случај немала грчеви ниту пак гасови од шишево и не капе колку и да е жешко внатре, за разлика од сите др шишиња и цуцли што капат ако е млекото топло.
     
    На CarrieBradshow му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Majki ve molam za sovet, dali na ad mleko mu smeta da e vo dozerka na plaza vo torba pod senka