1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    374
    Пол:
    Женски
    Не би требало, во стаклено или плсдтично стави си дозерки, и носи си. Јас така правам за довде/онде.
     
    На Emilija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    680
    Пол:
    Женски
    Да си земеш од НУК дозерки за АД, има на фејбук види како изгледа (горе има отвор како на шише). Подготви ѝ ги за денот и ќе немаш мака. За АД е многу релативно, ние сме задоволни до бебелан и двајца педијатри ми го препорачаа како најблиску до мајчиното
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  3. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.441
    Пол:
    Женски
    Вакво имаме, и ова има некој канистер, претпоставувам за адаптирано.
    Ако е така, знаеш зошто служи таа мрежичката? Како соларник иди канистерчето со неа :D

    Женски фала ви премногу на сите за одговорите. :l:
    Сигурно сум многу смешна со прашањава, тапа сум. ^_^
     
  4. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    680
    Пол:
    Женски
    За разредување на формулата дмеек како шејк, ама јас не би ја користела- прави гасови
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    За да не се прават толку балони демек кога би го тресела ама врска нема. Сите шишиња ги имам пробано најлошо е кан пул најдобро до сега е авент натурал реапонс(али само ова на авент)
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  6. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.441
    Пол:
    Женски
    Какво е тоа? Имам стаклено на авент и ова пластичното од твистшејк. Да барам некое посебно? Цуцла каква да барам? Таа на авентот е за новороденче, не ни капи ако го свртам надолу шишето, а таа на твистшејк е 4м+.
    Би можел да пие од чаша со цевка или со клунче? Вода од отворена чаша му давам.
     
  7. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Ако ти е за млеко подобро шише. Пиши на нет авент натурал респонс такви и се цуцлите некапечки. Мојата е 7+ и ушре пие со проток 0+ :)
     
    На TammiB5 и IRBBB им се допаѓа ова.
  8. @Ledi@

    @Ledi@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    182
    Пол:
    Женски
    I nas 2ca pedijatri Bebelan ni go preporacaa mesto Aptamil.I eve 5mes sme so nego i plus majcino bez problem po mese...
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  9. n0Limits

    n0Limits Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Dali ima nekoja majka cie bebe spie podobro navecer otkako preminale na mlekce broj 2? dali poveke gi zasituva? :)
     
  10. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Нормално е повеќе да заситува смао треба да знаеш дали се буди од глад или забава :)
     
    На n0Limits му/ѝ се допаѓа ова.
  11. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    Мојов е 7 месеци и уште се буди како бебе на3-4 часа да пие млекце, не пие мн околу 100 мл.
    Кога престануваат навечер да бараат млеко.
    Го префрлив и на 2 исто.
    На кутија пишува 3 млека а ние имаме повеќе, совет?
     
  12. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Совет е да внесува храна преку ден. Мојата е 7 месеци негдека кај 4ти месец престана навечер да јаде. Има доручек,ручек и една ужинка. Едното млеко е 150мл вода, другото е 180 вода пред спиење. Во текот на денот си внесува доволно млечни работи и затоа немаат потреба од толку млеко. Доручекот и е 250гр ручекот 250 до 300гр и ужинката и е само овошје 120гр
     
  13. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    За доручек му е житарки со овошје околу 180-200 ГР
    Ручек зеленчук,месо некогаш житарки околу 150-180 ГР
    Вечера скоро воведовме млечно
    Му доаѓа 2 часа после јадење да бара млеко за да спие
    Измеѓу млеко пред спиење со 210,навечер млеко пред спиење со 210 и се буди неколку пати по 100-120 мл
    Од мал пие повеќе одошто на кутија има намалено на млекото
    Како ви се вас распоредите на оброци, какви оброци даваш?
     
  14. Oxsana

    Oxsana Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    373
    Пол:
    Женски
    Здраво ве молам совет во што може да го чувам хип мкекото. Тоа е во кеса и картонска кутија, но некако не ми е практично ми се истура, па мотај па лепи и дозерката внатре е пикната. Можели во некоја а и каква кутија или тегла. И не отворена кутија така ли си ја чувате на собна температура.
     
  15. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Премногу е тоа. Ако веќе внесува млечна исхрана нема потреба од толку млеко. На 6 месеци максимум треба да пијат 500мл готов оброк распределено на 3 пати. Повеќе би рекла да зголемиш на храна а да намалиш на млеко.

    Јас од сабајле давам овошје со житарки за ручек месо со зеленчук 2 дена телешко 2 дена пилешко и 2 дена мисиркино некпгаш и 1 ден мисиркино и 2 дена веге и се погаѓаат. Ужинката исто така и е овошје додека не најдам козји урда и јогурт. Млекото сабајле после доручекот и е 150 вода а навечер пред спиење и е 180 вода. Искрено измеѓу ужинката и вечерата и давам од лино смоките или бисквити знае да си касне или во оние што се става овошје како цуцли што се па си грицка додека да дојде време за вечерата. Иначе јас можам и на мојава да и давам млеко повеќе спремна е да повраќа и пак да продолжи да пие.


    Најобични пластични или стаклени садови што имаат капак горе со гума убаво да дихтува. Јас земав од Џамбо ама беше 1 литар и едвај ми го собираше цело пакување млеко од 500гр. Чисто да знаеш кога би земала подобро земи поголемо :)
     
    На Oxsana и l-a-d-y-di им се допаѓа ова.
  16. MDMD

    MDMD Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2023
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Дали некој меша формула со незагреана вода (собна температура) или мора да е топла?
    Тие што спремате ад со топла, како го изведувате тоа додека бебето чека и плаче? Греете па ладите или?
     
  17. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    692
    Пол:
    Женски
    Јас не ја превривам водата туку само ја затоплувам млака да биде од 37 до 40 степени, флаширана вода Јана. Ноќеска пошто има ред за јадење не ни чекам да се разбуди туку му давам така заспан додека е и си продолжува да спие. Е преку ден пошто сме сами си плаче така малку неколку минути додека да биде:D
     
  18. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Во термос имам вода врела и во шишето нормална вода на собна темп. Ако треба да пие 150мл вода тогаш ставам околу 90 до 100мл вода на собна темп остатокот од врелата и доаѓа темп точно за пиење. И го мучкам не го вртам шишето за да не се прават балони зошто не се раствара така ад.

    Евентуално за да не мериш додека плаче бебе земи си дозерки од дм и стави ад во нив и само ќе си ставаш во водата и ќе спремиш. Исто термосот од Дм го земав и ептен ми врши работа и за кашите наместо да затоплувам вода ставам од термосот и одма има доручек :)
     
    На FitGirlK му/ѝ се допаѓа ова.
  19. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    @Brpbrp колку пати преспивате?
     
  20. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Па на секои 2 саати заспива во 9 па во 12 па во 14 и во 17 знае да заспие се зависно од тоа колку долги и се дремките. Некогаш се 3 дремки некогаш 4. Али кога и колку и да спие во 20 и 30 кома е до 7 сабајле.
     
    На Slonce91, n0Limits и l-a-d-y-di им се допаѓа ова.