1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. angel4444

    angel4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    703
    Пол:
    Женски
    Бевме денес на мерење и фала богу што отидовме..од целиот тој неред со хранењето симнал уште 40г од болница :( Ама ми рекоа не е толку страшно..

    Инаку, дојде да ме види сестра што работи во советувалиште за доилки/родилки. Градиве ми се полни млеко, топли, тешки дури и грутки имам. Првите 2 минути поради најверојатно запушени канали, не протекува ни капка, нити со рачно молзење нити бебе кога влече. Оно затоа фаќа, пушта се нервира и почнува неконтролирано да плаче :worried:
    Проба она да ме стиска за да ме отпуши, но нејќеше ни така. Со пумпата двојна електрична веднаш почнува да тече.
    Ми кажа за да не си правам стресови веќе и него да не го нервирам и изгладнувам, најдобро решение е на 2 часа јас да се измолзувам и на 2 часа да му давам да пие измолзено над 60 мл зависи колку оно ќе си испие.
    Веднаш му дадовме 90мл измолзено во 4 часот, се си го испи и си заспа. По 2 часа во 6 го станав, убаво се искака за прв пат фала богу и испи 60мл. По 2 часа во 8 испи 20мл..
    Што мислите? Океј е овој начин и дали е вака правилно? Не можам веќе психички паднав скроз и цело време сум под огромен стрес со доењево и се ова што се случува..;(На 6ти сме на контрола па ќе видиме со килажата како ќе биде..
     
    На marrisa му/ѝ се допаѓа ова.
  2. marrisa

    marrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2024
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    229
    Пол:
    Женски
    Не се секирај, ќе си пие колку му се пие. Мојов некогаш пие 90мл, некогаш 40 и заспива. Молзењето е мачно, барем мене ми е.

    За градите, мене дома ми ги масираа. Стави си прво многу топли облоги на града. (Јас крпи потопени во топла вода ставав). Почувај ги крпите едно 10минути и некој нека ти ги стиска/масира градите. Мене многу ме стискаа и среќа не се разви во мастит. Масажата треба да е јака и да те боли за да пушти.
     
    На angel4444 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.177
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    Додека ги "разработите" терај вака ама и кога не е многу гладно ставај го на града чисто полесно ќе биде за двајцата. Ако не бива, да сте живи здрави, важно ти да си среќна спокојна а бебе најадено
     
    На angel4444 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ele.na

    ele.na Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2019
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    10
    Здраво, користам вода за бебиња на хип, во аптека ми кажаа да не ја вријам туку директно да ја користам. Сега купив грејач за шишиња па сакав да прашам кога го припремам млекото дали да го ставам во вода на собна температура па да го загревам на 40 степени или прво да ја загреам водата на 40 степени па да го додадам млекото? Или сепак да ја вријам водата на хип па да го ладам млекото до 40 степени?
     
  5. misswhite

    misswhite Нов член

    Се зачлени на:
    2 август 2024
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Jas ne koristam voda hip, nego bebelan, jas ja prevrivav vodata, ja cekav do 40 stepeni, dodavav formula i cekav da se oladi do 37 i davav, dodeka ne kupiv masina. inaku i nie kupivme grejac na phillips i se zaludmo potroseni pari, ke namestish neli na odredena temp da go zgree mlekoto nikogash ne e taa temp, pa mora da cekash da se ladi a koga ti se brza i nemozesh da cekash pod cesma go ladish i go greesh pa go ladish pa pak go greesh mlekoto.ako sakash vednash drugo sisence da zgrees nemozesh, mora da ja rasipesh vodata vo grejacot i pak od novo greenje.Inaku za vodata ama bash site mi rekoa i site pedijatri deka nema potreba od bebeska voda, moze bilo koja samo ne od cesma i gazirana. Vo bolnicata koristele evina ne ja vriele, a nie se treskame bebeska voda pa vri pa cuda pa vragovi.
     
  6. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    3.098
    Допаѓања:
    53.376
    Пол:
    Женски
    Јас ја ставам прво водата да се загрее па додавам млеко. Пологично ми е така, плус може да ја ставам водата пред време да се загрее, да биде спремна, па откако ќе ставам од млекото одма давам да пие. Флашираната вода не се врие, ама после 24 часа откако ќе го отвориш шишето, препорачливо е да се проврие (пишуваше на шишето мислам). Јас првите месец-два ја провривав, па после престанав. Греачот за шишиња ми е една од најкористените работи, раат.
     
  7. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    Od prv den ne prevrivam voda.
    Koristime nera grcka od zegin.
    Za navecer vo sise si stavam dozerki kolku treba vo posebni sisenca voda kolku ml treba i nokeska samo ja zagrevam vodata ja dodavam vo sisinjata so mleko muckam i davam da pie.
    Ako meram vo sred nok dozerki i voda ima sve da utnam
     
    На Anika55 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    680
    Пол:
    Женски
    Јас мерам во шишето колку ми треба и го ставам во електрично ѓезве- само за тоа го користиме. Бројам до 15- толку треба за да се загрее убаво и да се растопи формулата, после малце под чешма и давам. Правевме и со превриена вода во термос, ама додека да се олади…. Инску и ние купуваме Бебелан, мм нејќе обична флаширана |(. Грејач имаме единечен на кикабу ЗАКОН Е. Тој го користиме за молзеното млеко. Има и функција defrost, стерилизатор…
     
  9. Madmozel84

    Madmozel84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2021
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Женски
    Majki, za bebka od 1 nedela, koja doza na AD ja stavate na doenje, t.e kolku ml?
     
  10. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    Ako dois prvo doenje pa 30 ml ad moze ke ispie moze i ne zavisi kolku se nacicalo.
    Nie samo na ad bevme po 30 ml piese prvite 20 dena no se zavisi od bebeto mada u princip mali zeludnicinja imaat
     
  11. dead.flower23

    dead.flower23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Јас немав млеко првата недела и му давав по 90 АД толку бараше цело го пиеше.
     
  12. #£¥₩

    #£¥₩ Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2023
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки до кога користевте Ад млеко ние сме скоро 7месеци дали веќе можам да давам трајно млеко или рано е сеуште?
     
  13. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.177
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    Под 1год не се дава
     
    На #£¥₩ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    Mozes od 9 m ama mesano pola voda pola mleko.
    Najubavo e da mu davas ad do godina a kravjo da vovedes za kasi samo
     
    На #£¥₩ му/ѝ се допаѓа ова.
  15. #£¥₩

    #£¥₩ Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2023
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Фала мајки не менувам ништо тогаш
     
  16. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.392
    Допаѓања:
    14.096
    Пол:
    Женски
    Еден совет да ми дадете. Имаме филтер за вода. Цел апарат монтиран под мивалник, со 4 ри филтри е. Дали некоја има таков апарат, да ми каже дали ја користите за подготвување за АД? Сакам да бидам спремна, ако не иде доењето или ако треба да давам комбинирано, дали ќе можам да зовривам од таа вода.
     
  17. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.655
    Допаѓања:
    6.661
    Пол:
    Женски
    Може ли адаптирано да стои некој саат време надвор на топлово? Значи ненаправено, да ставам 3 лажички во шише, тоа да стои надвор и после саат време да додадам вода и да направам млеко.
    И дали може во некој сад да се префрли формулата, кутијава од Бејбилав, многу ми е непрактична, ќесата со ластиче ја врзувам?
     
  18. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.692
    Допаѓања:
    144.986
    Купи си дозерка од ДМ.
    IMG_1712.png
    За врзување на ќесите штипките исто од ДМ.
    IMG_1713.png
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    7.801
    Пол:
    Женски
    Ние до 1 година бевме на АД. Само што направи 1на ,преминавме на Алпско .
    Почекајте уште малку ,рано ви е .
     
    На #£¥₩ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    5.692
    Пол:
    Женски
    Јас чував спремни дози во диспанзери и кога требаше мешав со вода и правев млекце. Имаш диспанзери во Локо Кроко, bebehome, dr.browns…
    Остатокот го чував во оригиналното пакување, ама мислам дека има и кутии за чување.
     
    На LiquidLuna и Tea SK им се допаѓа ова.