Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

 1. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  [/quote]
  така е е со нас, а јас мора да направам повеке заради тоа што поголем дел од денот сум сама, па неможам ако му е малку да му направам одма. мн полесно ке ми беше ако беше само на ад млеко, барем ке знаев колку си јаде и кога... вака никако да фатиме некој ред, еднаш пиеме 90мл. после 60, или помалку , секој пат различно[/quote]


  немој од дното на срцето те молам немој да мислиш дека би ти било полесно на Ад по ова што го истеравме мислам дека сум во состојба цел ден да ја ранам само да има да цица , откако прекина д ацица и остана на АД се појави зелена кака , грчеви по 15 саати од непогодено млеко сите накриво не гледаат и мислтм дека сме дебели дури и ми објаснија дека истата килажа ако сме цицале немало да сме биле дебели :puke: . Инаку до пред една недела и јас не знаев по колку да правам од проста причина зашто немавме ред и ние иако сме на АД само веќе 2 месеци веќе воспоставуваме ред и си знаеме колку јадеме и кога отприлика да наголемуваме

  Ама и се дохранувате т.е пробувате вкусови ако си напредува ок е некогаши со за нијанса помалку си е ок зашто не секое дете јаде исто и ние наеднаш се спуштивме на 500 па сега сме на 650 а доаѓавме до 850 и верувам ќе одиме до 700 максимум следниот месец и веќе почуваме д апробуваме вкусови и верувам и нас ќе ни се намали
   
 2. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  548
  така е е со нас, а јас мора да направам повеке заради тоа што поголем дел од денот сум сама, па неможам ако му е малку да му направам одма. мн полесно ке ми беше ако беше само на ад млеко, барем ке знаев колку си јаде и кога... вака никако да фатиме некој ред, еднаш пиеме 90мл. после 60, или помалку , секој пат различно[/quote]


  немој од дното на срцето те молам немој да мислиш дека би ти било полесно на Ад по ова што го истеравме мислам дека сум во состојба цел ден да ја ранам само да има да цица , откако прекина д ацица и остана на АД се појави зелена кака , грчеви по 15 саати од непогодено млеко сите накриво не гледаат и мислтм дека сме дебели дури и ми објаснија дека истата килажа ако сме цицале немало да сме биле дебели :puke: . Инаку до пред една недела и јас не знаев по колку да правам од проста причина зашто немавме ред и ние иако сме на АД само веќе 2 месеци веќе воспоставуваме ред и си знаеме колку јадеме и кога отприлика да наголемуваме[/quote]
  верувај дека би била најскрекна да си цица . т,е моето млеко да го прави сито, а вака постојано се нервираме и двајцата, тој не сака да цица, јас се мислам дали е гладно или прејдаено. така првата недела кутрото било изгладнето а јас си мислев дека моето млеко му е тамам, и не му давав доволно вештсчко и уште ми е мака сега :( ама се надевам дека ке фатиме и ние некој ред допрва
  инаку и ние прво пиевме нан и не ни беше ич погодено, ама сега со хуманата да не се заречиме сме супер, се какаме 2 ден, грчеви немаме ;)
   
 3. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  980
  Допаѓања:
  750
  Пол:
  Женски
  нема врска дали бебето цица или е со ад за тоа колку ќе биди дебело.
  син ми е од почеток со ад и има 9.700
  а внук ми е со цицање па на 7 месеци ја има истата килажа како и син ми на 9 месеци.
  сега на 7 има 9 и нешто кг...
   
 4. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  Веќе 4дена не сум и дала ништо да проба, малку паузираме. Од утре повторно ќе почнеме со пробување.
  А инаку оваа количина ја јаде кога не пробува, а кога пробува приметив дека се симнуваме и на 550-650мл
   
 5. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  Сфаќам ама да било обратно детето на 7 месеци со Ад да имало 9 кг има шанса некои педијатри да тврдат дека е дебело истиот тој педијатар ако сретне дете од 7 месеци со 9кг кое цица под претпоставка и двете да се со РТ =3000 грама ништо нема да каже е тоа фрустрира бидејќи кило си е кило мада мислам дека се си зависи од детето нормално улога има и храната ама не е пресудна што ќе речат старите некому се фаќа некому не


  Меу а килажата нормално си се качува нели ? Ако си се качува немај гајле зашто помалку се оптеретуваат цревцата кои се сеуште малечки Јас сеуште си ја мерам еднаш неделно бидејќи лекарот мие блиску и ако имаме позитивен биланс во неделата сме си супер . Дури на двапати и намаливме со тоа хипот ама се надокнади итоа. Ќе тепрашам има ли гасови мојава коа имаше гасови јадеше многу па наеднаш помалку па на крај го одби аптамилот тој и праеше мн гасови види и по стомачето ( дали е деформирано или чукни по него додека си играте во врвовите од прстите мојатакога имаше гасови иако мн не прдеше стомачето и чукаше под прсти како тапанче ) и по прдењто , но ипоркај гасовите и намалената количина млеко ниту еднаш не застана во напредувањето со аптамилот како што напраи со хипот
   
 6. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  548
  мамички ми треба совет, бебушко до пред 2-3 дена си пиеше по 90мл млеко, некаде на 3часа, некогаш се случуваше и малку да остави, а секако и по малку цицаше , колку шо имав млеко...
  е сега вчера почна да јади и по 120 мл млеко, ама додека дојде времето за наредниот оброк пак е гладно и само плачи, и ја шмука цуцлата лажалка.
  на колку време вие му го давате ад млекото? ние пиеме хумана, а и ме интересира која е разликата меѓу вештачките фирми, освен производителот и секако цената :)
   
 7. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.970
  леле истото кај мене се случува и јас не знам што му е на детето мое, понекогаш му се доволни 90мл, заедно со моето бидејќи се измолзувам и плус со дохрана, некогаш 120 мл пие и пак е гладно како на пример денес, измолзив од мене 80 мл, ги испи тие и сакаше уште, му направив уште 30 мл, ги испи и тие и ми бараше уште, му направив уште 30 мл и тие ги испи :o и баш ми е чудно, заспа и се разбуди после 2 часа и беше сеуште гладно, не му направив секако јадење туку му направив чај 50 мл од кои испи само 30 мл и така 3 часа се држевме и не сакаше никако да заспие, дојде време за бањање, го избањавме , а тоа плаче вришти за јадење, си велам како да не му е давано со денови да јаде, поцрвене целиот од нервоза, му направив 100 мл и од нив испи само 70 мл и 30 остави и заспа :tmi: така да навистина и јас не знам по колку точно млеко сака, секогаш различно ми пие :worried:
   
 8. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  Како една од мамичките кои истера сито ирешето со Ад млеко ќе ви го кажам следното никако млеко дане седава под 3 часа ни под точка разно за следното јадење ќе направите 120 мл ама давање млеко на 2 часа никако прво зашто може да се појават страшни грчеви , второ веќе сте 1 месец кога бебињата спијат амаи почнуваат полека да се будат па што се вика не знаат што со себе иплачат ли плачат а бидејќи имаат страшен рефлекс за шмукање тоа ги смирува ишто да им дадете ќе шмукаат затоа меѓу оброците во тие 3 часа даваје чајче или цицка тие што се дохранувате нека шмука ина празно од цицка немајте гајле воопшто за следниот оброк пригответе 120 мл бидејќи веќе ви пијат по толку ова е време кога бебето најбрзо расте и затоа пие по 120 мл кон крајот на вториот месец ќе си намали самото . Кога дохранувате бебето прави мн големи разлики во Ад то затоа што различно имате млеко кога имате повеќе Ад ќе пие помалку и обратно најбитно е да ви висат на цицка и кога има и кога нема млеко затоа што така ќе си ја зголемите и количината а и нема да запре млекото . колку за илустрација до пред 1 месец мојата цуцка плчеше вриштеше посекој оброк и јас мислев е уште гладна а во суштина заради недостиг на течности кои ќе го разредуваат Ад то (хипп) кое нејзе не и одговараше и додавав идодавав и она почна д аго одбива а датево вришти пишти и давав чај пиеше до 250 мл во денот ко лудо се чудев сегаоткако сменив на хумана посекој оброк приплакува и ко ќе и понудам чај пие едно 10 - 20 мл и се смирува затоа не се секирајте ако бебе од 1 месец јаде барем еднаш 120 мл е супер а другите по 90 . Не се секирајте дека бебето ви е гладно бебе не седи гладно ако сте сепак загрижени како мене може да висите на вагата кај вашите матични наместо да додавате млеко и да го оптеретувате желудникот јас кога мн се плашев ја мерев на секои 5 дена дури .На пример приготвувајте 120 мл Ад па колку испие испие не настојувајте да пие се второ ако бебето одозволува д апие од шише со паузи најубаво е така да го раните пие пие па ждригате вака децата потешко се прејадуваат кај нас тоа не беше и не е случај ние се пиеме на екс


  љубичица разликатамеѓу млеката е голема прво хумана според мене е едно од најдобрите млека замоето дете исто иаптамилот затоа што во хумана помое видување има најмалку брашно , мое мислење е дека производителите као хип милупа и други видни фирми за мк додаваат повеќе брашноа помалку др состојки може грешам ама ако хип комбиотик навистина има пробиотик какви се шансите детето д адобие пролив тоа е како од линекс некој пролив д адобил а на моето дете тоа му се случуваше . Млекатакои дујат а се смета дека имаат повеќе брашно и скроб а нас не дуеја и хипот и аптамилот мада од аптамилот имаше најдобра столица затоа што навистина има пребиотик но заради брашното даваше грчеви . Како може млеко кое најубаво се вари да дава грчеви мора д аима нешто во него или мн брашно или мн скроб .Недостиг на хуманата бр 1 е што немапребиотик и какатаму е кафена а со аптамилот беше златно жолта како од мајчино млеко на крајот секое бебе секое млеко различно го прифаќа
   
 9. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  548
  ние фативме некако ред , кога го дојам гледам си пие максимум 90мл, а некогаш и помалку, ама пак кога не го дојам, затоа што немам секогаш млеко доволно му правам 120 мл и ги пиеме сите па сме најадени :)
  ме интересира кога и колку му даваше водичка на бебушко кога пие само ад млеко? јас му давам по неколку капки после млекото откако ке го испие
   
 10. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  Пробај пред јадење, јас пробав така и малата повеќе пие, него после јадење, тогаш дали дека е заситена, не сака, а пред тоа ми пие по 10-20мл.
   
 11. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150

  Вода не давав туку чајче место вода прво пиеше некои си 2-3 мл и не сакаше после секое јадење после зголеми на 5-10 мл и почна посекое јадење вода пиеше за време на најсилните грчеви и чај вкупно тогаш испиваше 200-250 мл сега повторно пие 100-150 мл чај со тоа што јас чајот не го праам на 100 ,л една лажичка туку на 130 мл една лажичка значи поретко заради шеќерот да не и доаѓа многу
   
 12. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  364
  Пол:
  Женски
  се согласувам со размакот од три саати за ад млеко и мене во болница така ми рекоа пошто потешко се вари а за ХУМАНА немам зборови одлично млеко а и другите производи млекото не смрди и има мн.подобар вкус од другите
   
 13. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  Ние со Аптамилот, немаме проблем во однос на варењето. Се случило и на 2ч да дадам, а проблем не сме имале. Мислам дека овој портокаловот кој го користиме е баш таква формула, која е лесно сварлива, и за дечиња со проблеми(грчеви).
   
 14. ikame

  ikame Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  364
  Пол:
  Женски
  убав еи аптамилот сестра ми живее во чешка и она и го даваше на малата али таму се во лимени кутии па во кеса
   
 15. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  И овој јас што го зимам е во лимена кутија, портокалов, во Македонија сеуште не сум нашла , што навистина ми е проблем, но тоа е засега ќе се снаоѓаме.
   
 16. pepus

  pepus Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  150
  Јас немав прилика да го најдам , а можеби да почнев со него немаше да поминеме тоа шео поминавме
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 17. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  Маци,мене мајка ми ми го предложи она ми го донесе од Грција, па така почнавме, а искрено не ни знаев дека постои млекото. Од друга страна навистина многу лигаво ми изгледаше кога некој ќе кажеше дека дава Аптамил, нели најскапо млеко, едно друго... но гледам дека не е така, реално има некој кој само од лигавање купува скапо млеко, а има луѓе кои имаат мака.
  Ние почнавме со Бебимил, па НАН1, прво мирисот нема врска со овој на Аптамилот, првите две гадно мирисаат, а на вкус се одвратни, додека Аптамилот ем убаво мириса, а и вкусот му е одличен(си пробам , што да правам :$ ). Исто така од НАН-от малата ми повраќаше, едно 3-4пати во денот, кога преминавме на Аптамил, сето тоа го снема. Тогаш не обратив внимание, но сега кога размислувам, мислам дека се беше од млекото. А друга работа е што не сакаше воопшто да го пие НАН-от, вриштење беше кога идеше време да јаде,јас мислев дека е цуцлата, дека се лигави... :fubar:
  Сега гледам колку погрешно сум размислувала и навистина ми е криво што го осетив тоа и на себе. Како и да е, сега го препорачувам на сите кои имаат проблем со дечињата кои се на АД.
   
 18. ivanovicka

  ivanovicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  222
  леле читам и да не се урочам ние од прв ден сме на хумана и пупу никаков проблем дечково си крка 7-8 пати 120мл без проблем.
   
 19. anata

  anata Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2013
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  18
  навистина аптамилот е најдобар,за првото детенце почнавме со нан и го пиеше еден месец,потоа преминавме на аптамил кој го пиеше се до вториот роденден,значи моето дете беше на ад до 2 години,сега и малата ја дохранувам со аптамил,само што никогаш незнам колку ќе испие,јас мислам дека немам доволно млеко паа почнав да се измолзувам па и давам од шише,можеби правам грешка но стварно незнам дали цица или така напразно влече,со доењето немам искуство првото ми беше од стар на ад млеко па затоа сум цела збунета
   
 20. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.026
  Епа колку вадиш при молзење??? На таа количина додај уште најмалку 10мл, кои неможе пумпицата да ги извади, а детето ги цица. Ако сета таа количина не е доволна и бара дохрана, спреми уште онолку колку е потребно за до посакуваната количина.
  Мој совет, запишувај секое јадење по колку измолзуваш, така ќе знаеш да се ориентираш.
  А и ако после цицање си заспива и е мирна до 2ч тогаш најадена е.