1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Kупив Хумана 2 и малиов не сака да пие, пробав и со лазичка плаче, не сака, аа немам веке доволно млеко, градите знаат скрос да ми се испразнат.
    И сега како да го натерам да пие АД барем навечер пред спиење за деќмек да не ми се буди :?:
     
  2. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Да ти кажам можно е да не го сака по вкус имам читано на други форуми дека двојката по не ја сакале инаку провери ги цуцлите да не не тече ко што треба и шишињата да не се умирисани може ете од лажичка нејќе и биди упорна дај му време нека подизгладни па може ке го прифати
     
  3. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Ние досега сме само на мајчино млеко, не и давам вода, ниту чај. Пред неколку дена приметив дека ги празни градите, како да не и достасува млекото.
    Матичниот ми рече да пробам после подој да и дадам чај Бекутан и ако испие повеќе од 50 мл ќе треба да почнеме со дохрана. Ама решив да почекам неколку дена, купив чај од Хип за доилки, пијам повеќе течности и повеќе овошје, сега за сега добро е, мислам дека пак си има млеко.
    Така да Лолита можеби му е доволно твоето млеко, пробај и ти после подој дај му чајче, па види дали е уште гладен.
    Инаку матичниот ми рече ако давам адаптирано тоа да биде Аптамил или на Хип.
     
  4. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Mayya јас дури се скарав со една докторка за ова маркиве на млека и нас н и советуваа хип абе мислиш само хипот постои инаку мојата пиеше и хип и аптамил и пре нан и нас најмногу ни одговара хуманата тоа е затоа што секој дигестивен систем е различен и иако млеката се горе долу исти разликата комбиотикот т.е пребиотикот кој ги има во хипот и аптамилот нас каката навистина ни беше помека со овие ама малата урлаше едно 5-6 саати додека се искака ( мое мислење исклучиво мое дане биде дезинформација е дека овие млека за наш пазар -читај не сме членки на ЕУ може даги модифицираат такашто им додаваат малку поише брашно кое е виновно за грчеви идеблеење и подуеност иако соржината на бршано не е противзакнска )сега кака без проблем за 1 минута плус од кобитикот на хип доби пролив (мислам на тотално течна столица 12- 15 столици на ден ни линекс помагаше ни пролајф ништо ) па од што тврдеа дека не може да биде од хипот не испратија на разно разни испитувања и се дојде негативно јас сама сменив хумана спротивно на советот на лекарите и за 24 часа се се среди најбитно е тоа што ќе почне да се дава од АД ако може данесе менува заради можност од алергии ама ете ние испомењавме па алергија сеуште немаме битно сме ок . Инаку јас кога доевСо плус прихрана го пиев хип натал чајот и не бев мн задоволна пиев и хумана и од него каде каде повеќе млеко доаѓаше иако повкус поубав ми беше хипот додека наеднаш не си секна самото
     
  5. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    Значи на едно место напишав дека ние сме со Хумана 1 од прв ден од кога дојдовме дома, досега немаме сменето и фала Богу Андреј нормално си ја прифаќа не ја одби воопшто, ја пие дури и се засркнува од што е лаком, е сега менува некогаш пие 90 некогаш 60 (обично ноќните оброци) а претежно пие 120 мл млеко, а плус и го ставам на града обавезно имало немало млеко (со оглед на тоа што и нема млеко ;ама сепак може да извлече 5 мл 5 многу значат ) По препорака на педијатар ноќните оброци се само на шише а дневните со плус града : Со оглед на тоа што е на АД има потешко какање па мораме да се стимулираме (а стимулацијата е на бекутан марамица малку павловичева и да се избрише газето со нежно притискање на чмарчето и само што ќе го допрам почнува да кака, иначе вака не излегува по два три дена па се мачи и вриска и писка затоа што и неможе баш да прдне. Правевме муабет со педијатарката и ни рече да не го менуваме млекото бидејјки секоја промена претставува оптеретување на дигестивниот систем и може да предизвика зголемување на грчевите , и дека промената се прави само ако млекото не ги задоволува потребите на детето (односно ако не напредува )а фала Богу ние супер напредуваме за 50 дена колку што имаме сме 5 170 гр. Е сега како дополнување на ова од време на време еднаш во денот некогаш и двапати даваме чајче Бекутан или Хумана, капки еспумисан на секој втор оброк , и двапати неделно чајче од ким , како и водичка после секое јадење (освен ако не се успие одма после јадење ) можеби е погрешно ама детево освен грчевите што ги има , не реагирало негативно ...
    Сите деца се различни ... :)
     
  6. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    И ние сме на хумана и навистина и ние сме задоволни, бебушко се кака секој втор ден, а се случува и секој ден. грчеви фала богу немаме до сега, се случило да му дадм капки еспумисан на два пати може, а не сметам дека се тоа многу чести грчеви.
    е сега ние пиеме по 90мл и понекогаш по 120мл, ама и цицаме одвреме навреме, затоа што немам мн млеко. чајче пиеме и ние не многу, а водичка му давам со лајче затоа што ако му дадам во шише цела ке ја испие во еден здив :D
    мене ме буни нешто друго, ние сега тежиме 4950кг и докторката во здраво дете ми с дереше дека сум го прејала детето, дека ке добиело кила, да не сум му давала повеке, а тоа кутрото вришти :(
    гледам тука сме некаде со неделите, а вас ви рекле дека супер напредувате а нас не караа :(
     
  7. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227

    Незнам зошто ве карале, сосема е нормално во првите месеци бебчињата побрзо да напредуваат па после тоа стагнираат и не качуваат толку во килажа, ние сме во Идадија (Млин Балкан) др. Јадранка , со замена кај Др.Давчева, за кои се смета дека се едни од најдобрите педијатри во МКД па и двете не пофалија дека супер сме напредувале и дека одлично изгледаме , ми рекоа дека Ад млекото треба да го давам на три саати , а во меѓувреме ако бара да јаде да му понудам града или чајче само да не се претера и со чајот заради шекерот. Супер сте си и вие и немој да се секираш , ние чајче даваме со шише водичка исто така , а млекото си го пие по потреба зависи од него колку му требаат мл. НЕ му се секирај прави како ќе ти каже мајчинскиот инстикт па и многу слушање од страна не чини, иако позитивните критики не се на одмет. Терајте и само напредувајте.. :*
     
  8. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Ivanovicka чајче јас давав во текот на цел ден 100 мл цел ден да го пие и давај обавезно во моментот кога добива грчеви одма ќе се испрди или искака нема да се мачи јас сеа користам дигестивен чај на хип и и давам колку сакаи кога ќе посака околу 200 мл дневно и супер сме со хуманата как скоро и без напор и што е најбитно не плаче а кака секој ден некогаш ипо 3 пати

    Вака најдобро да почнам од спиењето заспива во 19 часот спие до кај 11 -12 најкасно 01 по полноќ и јаде после станува пак кај 03-04 и пак јаде и после едвам заспива со нишкање ама заспива за 15 мин сакам д акажам претходните заспивања се спонтани како јаде затвара очи и одма заспива после станува во 5 пиеме чајче зашто имаме грчеви и се гушкаме на кревет и заспиваме држејќи се за раце во 6 сме будни очи 5 банки испремни з аигра ја ставам во релаксатор и јас си варам кафе изамивам садови ако останало од претходниот ден во 7-8 најкасно ручкаме и заспива тогаш бришам прашина набрзина зашто спие околу 1 саат само потоа од 9 -11 и30 играме и пак ручкаме не дочекуваме 4 саати до 12 и пак играме некаде кај 1-2 пак заспива и тогаш е време за машина да се пушти или да се изриба вц потоа кај 2 и30 стануваме и пак ручкаме потоа си играме до кај 5 саат итогаш дремнува пол саат тогаш собирам алишта спремам за пеглање станува во 6 или 6и 30 и пак јадеме и она заспива и јас пеглам или чистам спална или нејзината детска или кујна се што сум замислила тој ден само не дневна зашто таму спие и тоа етоа само за правосмукалка пуштам кога е со некој зашто ептен брмчи и ја плаши и буди па тато ја чува во спална на раце јас правосмукувам а она пишти и потоа они се во дневна а мама правосмукува во спална
     
  9. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    Па нели чајот само свеж како цел ден, да ми биде приготвен или на секое спремај,. Јас си имам мака , ќе ми заспие ќе поспие пола саат и се буди со плачки ,а не е гладен, ниту мокар, зошто вака со грчевите незнам ...
     
  10. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Јас правам свеж еднаш на 6 саати и ништо не и било значи стави си на пример 100мл вода 1 лажичка кога ќе дојде до кај 50 мл фрли го и направи со нов по 50 мл ќе фрлаш ама ништо страшно чајот купувај го во тегличка не во ќеси зашто така тие поевтин јас така правев кога бев со бекутан а сега 100 мл пие за некој си 6 саати па ништо не фрлам и јас фрлави по 80 мл на почеток
     
  11. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    е ајде де, ела разбери се со докториве :devil: мислам дека во битола во здраво дете нависитна се се работи ради реда, таа глупава докторка не преплаши и вчера цел ден одевме по сите педијатри во бт за да најдиме матичен да видиме што ке ни каже , да не морам да ја слушам веке онаа докторка, ама не успеавме мн има болни дечиња и си заминавме бе матичен :(
    инаку ние веке ноке пиеме само еднаш млеко, а денски почнав да му давам кога ке побара, нормално не порано од 3 саати, ама покасно се случува, еххе
    а претходно дури и го будев ако спиееше за млеко, вие како правите??

    вие си имате матичен педијатар веке??
     
  12. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    во бт името само на здраво му е останато се е куку.....
    незнам за хумана 1 и 2 ама 3ката е многу густа зедов оти е за над 10 месеци ама низ цуцла не врви :o :o

    ќе ја чувам за житариците.....

    љубица нас ни е билјана мишиќ на уред
     
  13. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    мене ми ја спомнаа таа докторка, благица некоја и вангел карпош шо е, ти задоволна си од неа??
     
  14. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    сите мајки од сите педијатри се различно задоволни.
    благица не е и нешто нај нај на болница работи и си има и приватно дома. брусничко му е амбулантата (кога бев на болница за ,,алергијата,, му се откачи на свекрвами оти се познаваат и оти не сме се пишале таму)
    вангел го фалат ама некни се сретнав со цимерката од болница чупето многу му било настинато(кај вангел биле) и му дал инекции и се префрлили кај биљана. јас до сега нема за шо да се пожалам од неа ама и неа некои ја фалат некои не. твој е изборот.
     
  15. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    За дебелината имам пишувано некаде во напредување темата и скоро сите и овде ми рекоа дебело е и ок јас си терав по мое колку сака толку детето наеднаш си намали со јадењето јас буткај зашто паника ме фати тоа не па не и сеа сме точно никој не е Господ да каже колку ќе напредне едно дете овој месец повеќе може следниот помалку битно е билансот после 6 месеци да не има мн вишок затоа што потешко ќе прооди итолку е . И јас така од педијатар до педијатар и една докторка ми рече па многу напреднало за кратко време не растело поеднакво и јас ја погледнав преќутев а надовр си викам а кое расте еднакво не е ова шема живо дете е не може се еднакво дакачува :D затоа немаме педијатар имаме општ лекар и не му ја мислам ако ми треба педијатар носам приватно , за неонатолозите педијатри што да кажам сеа се воведуваат некои си новини од „евиденц бејс медисин“ па кој како толкува ама медицината на докази е креирана во америка која е синоним за дебела на ција а ние сеуште не сме до толку отидени па може истите правила не важат и на крај секоја препорака од медицина базирана на докази се прилагодувана поднебјето ама изгледа неонатолозите го забораиле тоа чест на исклучоци


    Љубичица која ви е родилната тежина ?
     
  16. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    Незнам зошто ве карале, сосема е нормално во првите месеци бебчињата побрзо да напредуваат па после тоа стагнираат и не качуваат толку во килажа, ние сме во Идадија (Млин Балкан) др. Јадранка , со замена кај Др.Давчева, за кои се смета дека се едни од најдобрите педијатри во МКД па и двете не пофалија дека супер сме напредувале и дека одлично изгледаме , ми рекоа дека Ад млекото треба да го давам на три саати , а во меѓувреме ако бара да јаде да му понудам града или чајче само да не се претера и со чајот заради шекерот. Супер сте си и вие и немој да се секираш , ние чајче даваме со шише водичка исто така , а млекото си го пие по потреба зависи од него колку му требаат мл. НЕ му се секирај прави како ќе ти каже мајчинскиот инстикт па и многу слушање од страна не чини, иако позитивните критики не се на одмет. Терајте и само напредувајте.. :*[/quote]
    е ајде де, ела разбери се со докториве :devil: мислам дека во битола во здраво дете нависитна се се работи ради реда, таа глупава докторка не преплаши и вчера цел ден одевме по сите педијатри во бт за да најдиме матичен да видиме што ке ни каже , да не морам да ја слушам веке онаа докторка, ама не успеавме мн има болни дечиња и си заминавме бе матичен :(
    инаку ние веке ноке пиеме само еднаш млеко, а денски почнав да му давам кога ке побара, нормално не порано од 3 саати, ама покасно се случува, еххе
    а претходно дури и го будев ако спиееше за млеко, вие како правите??

    вие си имате матичен педијатар веке??[/quote]

    Матичен педијатар упишавме уште кога направи две недели кога отидовме на прво мерење и контрола , па бидејки се ни беше средено со документација за бебушка и книшка имавме извадено по препорака си отидовме во Идадија и си ја пишавме Др. Јадранка за матичен .

    Вечерва прв пат ќе го оставам да спие без да го разбудам за кркање да видам на колку саати ќе побара , па што биде нека биде, сигурно нема да му биде ништо ако прескокне едно јадење ... Па може тоа е лекот да му биде подобро, со грчевите и со вриштењето цел ден, може му е многу јадење и многу оброци... ајде што биде нека биде ...
     
  17. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    да знам дека секој е различно задоволен од еден доктор, ама како и да е мора да се одбере некој...
    ivanovicka остави го само ке се разбуди кога ке огладни,и јас се плашев леле што ако не го разбудам , дури и аларм си наместив првиот пат , хехе ама тоа самото верувај си се разбуди кога огладне :)
    инаку pepus бебушко се роди 3050 кг
     
  18. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    стефи зашто хумана 3 нели пиевте нан има инан 3 јас го видов во рамстор ? Љубичица ќе ти пишам лп зашто многу ќе е долго а ималава ако стане ќе биде со прекини
     
  19. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    е последно не ми го допиваше никогаш млекото и мислев дека не му е поќе убо и ова го видов за над 10 месеци и си реков да пробам, ама ништо нис шуцла не врви и пак купив нан2
    а нан3 е за над една година.
     
  20. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Ааааа моја грешка јас мислев сите 3ки се за над 10 месеци