1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адаптирано млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 12 јануари 2013.

  1. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    ДА да па јас од тоа земам доволно ми е за неколку дена па потоа пак да го прошетам до кај моите пак си купам и така 300 гр 275 ден го купувам јас.
     
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Економичното пакување е 600 и нешто денари 800 грама. Така ми кажа сестра ми.
     
  3. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    [/quote]Економичното пакување е 600 и нешто денари 800 грама. Така ми кажа сестра ми.[/quote]
    да да има и такво пакување ама јас земам вакво дека за почеток земав од малото паковање и така продолжив а ке земам и такво,а може имаш слушнато за некое млеко аптимил мислам дека беше да знаеш какво е?
     
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Економичното пакување е 600 и нешто денари 800 грама. Така ми кажа сестра ми.[/quote]
    да да има и такво пакување ама јас земам вакво дека за почеток земав од малото паковање и така продолжив а ке земам и такво,а може имаш слушнато за некое млеко аптимил мислам дека беше да знаеш какво е?[/quote]

    Aptamil е најдобро адаптирано млеко. Педијатрите го препорачуваат затоа што најбрзо се вари во организмот на бебињата. Доколку бебето не го испие целото млеко во шишенцето, млекото може да стои на собна температура 2 часа. Значи, доколку пред да поминат тие 2 часа бебето се разбуди, може да го испие остатокот од млекото. Цената е 900 и нешто денари 900 грама.
     
    На meU и HEV им се допаѓа ова.
  5. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    да да има и такво пакување ама јас земам вакво дека за почеток земав од малото паковање и така продолжив а ке земам и такво,а може имаш слушнато за некое млеко аптимил мислам дека беше да знаеш какво е?[/quote]

    Aptamil е најдобро адаптирано млеко. Педијатрите го препорачуваат затоа што најбрзо се вари во организмот на бебињата. Доколку бебето не го испие целото млеко во шишенцето, млекото може да стои на собна температура 2 часа. Значи, доколку пред да поминат тие 2 часа бебето се разбуди, може да го испие остатокот од млекото. Цената е 900 и нешто денари 900 грама.[/quote]
    еее ти благодарам многу бидејки сакав да го сменам хип затоа те прашав ми го спомна некој ама не прашав за искуството и затоа ее супер мн ти фала. :* кај нас е 1000 ден ама ајде за бебушко е :lol:
     
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Aptamil е најдобро адаптирано млеко. Педијатрите го препорачуваат затоа што најбрзо се вари во организмот на бебињата. Доколку бебето не го испие целото млеко во шишенцето, млекото може да стои на собна температура 2 часа. Значи, доколку пред да поминат тие 2 часа бебето се разбуди, може да го испие остатокот од млекото. Цената е 900 и нешто денари 900 грама.[/quote]
    еее ти благодарам многу бидејки сакав да го сменам хип затоа те прашав ми го спомна некој ама не прашав за искуството и затоа ее супер мн ти фала. :* кај нас е 1000 ден ама ајде за бебушко е :lol:[/quote]

    Нема проблем. Повели и друг пат. И јас имам слушнато дека цената на млекото е качена. Лани беше колку што ти пишав. Повеќе се исплати тоа млеко, кога ќе споредиш колку пати ќе фрлиш од другите млека.
     
    На HEV му/ѝ се допаѓа ова.
  7. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    сите ад млека можат на собна температура да седат до 2 часа!!!!!
    нас на болница имам и друк пат пишано насабајле ни ги правеа сите млека и ни ги даваа преку денот само си го топлиш и бебушот си пие.....ама јас ретко кога чувам се турвам
     
  8. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    HEVне си задоволна од хипот ? Не менувај без врскаако го поднесува добро мене ми рекоа дека промената наводно можела алергии да предизвика
     
    На HEV му/ѝ се допаѓа ова.
  9. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    мн гадно ми мириса некако уффф едвај го трпам хххх а ке пробам прво од некој ке земам тука па ке видам дали ке има проб ако нема ке го купам ако не ке си смрдеме :D
     
  10. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Со столицата како е ? Дане кака зелено ни мн зелено каквме и проливи мавме од хипот а за смрдење мн смрди аптамилот не толку мада овој кај нас плавиот не е цвеќе за мирисање ама дефинитивно имаше најубава столица со аптамилот .
     
  11. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    јас ти го препорачувам ХУМАНА млеко екстра млеко нит смрди нит ништо јас од почетокот го користам а сега планирам на хумана 3 да прејдам
    имаш ХУМАНА за грчеви против уште незнам што цената е 400 денари за 500гр скоро сите се тука со цена плус минус по 10-15 денари е разликата во цената на овие млека
     
  12. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    да да зелено какаме и јас мислев дека е од јаболката сто му давав кашичка ама гледам дека од млекотот било фала ти што ми кажа,
     
  13. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Ништо повели и друг јас како информатор некој овде бидејќи скоро сите млека ги пробавме останаа новалак бебимил и лактовит :D ама немам намера да пробувам други освен ако не е по индикација секако
     
    На HEV му/ѝ се допаѓа ова.
  14. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Ние сеуште користиме Аптамил1 , за две недели преминуваме на Аптамил2. Е сега она што не ми е јасно е дали директно преминувам на 2ка, или постепено со по 1-2 оброка дневно за почеток?
     
  15. anata

    anata Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    22
    Јас за првото дете директно му давав 2ка,некако млекото ми беше исто,давид не реагираше,исто направивме и со 3ката,нема потреба да даваш 1
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  16. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    да бе меу земи 2ка и јас почнав пред да напрај полни 6 со 2ка та.
    сега да напрај 11 и 3ка ќе му земам. ми порасна синот :D :D
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  17. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Ајде стефи раснете раснете па и обично млекце да тргнете да пиете него сакав да прашам кога од хумана сл се враќаше на обичното дали наеднаш промени ?
     
  18. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Имам 2ка, но имам уште 2кутии од 1ца, затоа се мислев дали со двојката се почнува постепено или пак директно се преминува, мене тоа не ми беше јасно. А дека треба да преминеме на 2ка знам и ако ги потрошиме порано, нема да чекам точно 6месеци за 2ка.
     
  19. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    срцка јас на мојата почнав хумана 2 да и давам од 4 месеци директно и ништо не и е и давав по 120мл на 4 саата до 5 месец после и зголемив на 150 аденес пиеме по 180мл а некогаш али ретко 210мл работата е што 2 млекото е по калорично од 1 и 3 од 2
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Може да почнеш на пример со заменување на еден оброк со 2. На пример, имате 6 оброци дневно, еден нека биде двојка, другите 1. После една недела зголеми на два оброци со 2, после некој ден три оброци, и така постепено. Некогаш е така подобро, за да ти го прифати млекото. Кога почнав да му давам Новалак 2 на син ми тој престана да пие млеко, освен моето.