1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адвертајзингот во Македонија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Sanniii, 15 октомври 2017.

 1. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.291
  Допаѓања:
  3.113
  Пол:
  Женски
  За темава случајно се најдовме во муабет со пријатели на кафе, иако навидум во нашава ни земја нема што многу да се зборува, сметам дека и покрај тоа сепак има простор за дискусија.

  Дали сметате дека во Македонија има воопшто маркетинг и колку истиот е развиен?
  Дали постојат маркетинг агенции кај нас кои работат одлично и можат да понудат добри маркетинг кампањи, а не само една реклама која е најлесниот и финалниот дел од сето тоа?
  Колку истото тоа вреди и дали се исплати да се фрли таа цифра за една кампања/реклама?
  Дали воопшто има некоја конкуренција на производи во Македонија или пак единствените смоки што би се купиле се Стоби Флипс, омекнувач за алишта Ленор и слично..?

  Колку што можев проверив дали има слична тема, ако сепак има или пак сметате дека е подобро да се премести во друга категорија, слободно направете го тоа. :wasntme:
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 2. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.915
  Допаѓања:
  48.037
  Пол:
  Женски
  Кај нас се мешаат поимите маркетинг и адвертајзинг

  Маркетингот е широк процес кој опфаќа првенствено истражување на пазар, примена на маркетинг микс (цена, промоција, производ и дистрибуција) формирање на краен производ/услуга, пласирање на пазар и одржување на долгорочни односи со потрошувачи, а рекламирањето е само негов мал дел кој спаѓа во категорија на вид на промоција.

  Проблемот кај нас е во "мултиталентираните" газди "стручњаци" за буквално секој сектор во фирмата. Секој газда што гледа на маркетингот како на трошок-место инвестиција, таа фирма нема светла иднина.

  Како успешни фирми кои се на вистински пат: скопска пивара и алкалоид.
   
  Последна измена: 17 октомври 2017
  На Mrs.Brain, Gosh, Sanniii и 4 други им се допаѓа ова.
 3. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  7.679
  Пол:
  Машки
  И мијалков има убав маркетинг ели.