1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Адетите кои произлегуваат од верски причини

Дискусија во 'Религија' започната од мало_сутра, 27 октомври 2018.

  1. Sofice

    Sofice Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    Na masa ne se ostavalo nisto prazno,casa, sise,tanjir i sl oti kukata ke bila prazna....☺
     
    На jacqueline.s и WildMk им се допаѓа ова.
  2. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    19.070
    Пол:
    Женски
    Ако беше така, мене куќава екстра празна ќе ми беше до сега, што и да значи тоа празна куќа. :rofl: оставам празни садови по маси, јеби га!!!!
     
    На crimson, Lella, Someonespecial и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.691
    Пол:
    Женски
    Исто.
    Нема благе везе ова.Исто и тоа како беше пајаците носеле пари, ми викаа не ги тепај.Јас сирота се плашам од нив, папучата и ги праќам во друг свет.Какви пари страв лозје чува.
     
    На Ники., jacqueline.s и WildMk им се допаѓа ова.
  4. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.245
    Допаѓања:
    124.516



    Ова е практично. За да не потуриш некој или истресеш на глава, а не гледаш у темпото.
     
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Што практично.. моите во куќа живеат.. в двор кај нив не тресат
     
    На Sofice и Feminka22 им се допаѓа ова.
  6. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    Темата за адети е или суеверие?
     
    На 8463., EvAngelos и daylight им се допаѓа ова.
  7. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    (facepalm) надоврзување на маси чаши ова она... Кога ќе појдеш на гости и ти турат сок или некаква пијачка пред да си заминеш мора да ја испиеш,не смееш да оставиш пијалок вчаша,ќе си им ооставел кавка на домаќините
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  8. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Вчера го спомнавме овој 'обичај '.. Истурање вода по некој, да му тргне и за напредок. :D
    Имав еден комшија дедо, секој прв училишен ден истураше кофа со вода по внукот, за добар училишен тек, а овој пустиот понављаше скоро секоја година :D
     
    На TeddyGrey, Lella, marchi-cool и 10 други им се допаѓа ова.
  9. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    5.312
    Пол:
    Женски
    А ако заврне во текот на ноќта, па мора да се соберат? На форумов инаку прочитав дека на новороденче не се спружувале алишта ноќе, надвор. Ги спружував во секое време кога беше готова машината, лето беше, за бебе ни ефтина струја не гледав. Подоцна кога сфатив од форумов колку сум грешела|(. Аууу...
     
    На TeddyGrey, marchi-cool, Feminka22 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Ова не се адети на нашата вера, каде во библијата ако веќе сме религиозни се ова го пишува? Никаде. Да така не е исто да си верник и не е исто да почитуваш нечии измишљотини од шти бабите во минатото немале друга работа па си правеле бајрами на умот со глупости..
    А се почесто гледам дека уствари верниците ги следат овие глупости демек господ ги кажал
    Аха да.

    Јас сум строго против и намерно ќе правам тоа што на пример некој ке се дразни да ми го каже да не го правам
    Ете така
    И се почесто им викам на старите "ти веруваш и прави како сакаш, остави ме мене, како што ти нема да се смениш да не правиш така и јас нема да се сменам да правам такви глипости" и така.
    Многу се нервирам за вакви глупости кога ќе слушнам или полошо некој да ми кажува да правам како што тој истиот ми кажува.
    Од мала сум таква.

    Ми кажуваа да не излагам навечер до 40 дена јас намерно излегував; ми кажуваа алишта да не сушам намерно сушев, ми кажуваа нокти не се сечело навечер, јас сечев ... и така натаму..
     
    На Herrera, WildMk, poenta и 5 други им се допаѓа ова.
  11. Oxsana

    Oxsana Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    Една комшивка кога месела леб заборавила да стави сол..и дојде кај нас да пие кафе со мајками го виде солот и и текна дека заборавила леле кога почна да се туфка и да се нервира жената трла раце..Де бе тетка Вале што се нервираш си заборавила ќе го изедете и таков и велам.
    А таа нее не е на арно ако заборавиш сол во леб да ставиш ќе умре некој..Почна да се колне жената и рече ќе оди во црква.ова е веќе суеверие не е адет но да го пишам тука.
     
    На WildMk и marchi-cool им се допаѓа ова.
  12. Oxsana

    Oxsana Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    Секоја година после Бадниковата вечера мајками ме тераше јас да ја истресам надвор бовчата а таа излегуваше по мене..бидејќи од која страна ќе залајат кучињата натаму ќе сум се омажила.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  13. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    19.070
    Пол:
    Женски
    Мене со малата кога се роди почнаа глупости да ми редат, ко ги подбрав сите, да не им текне повеќе.
    Исто за кумот што требало да даде име, сите грешници не правеа оти сами сме одбрале. Мм вика, каде во библијата пишува дека кумот дава име? Среќа на кумот не му беше важно, ама дргиве збеснаа.
     
    На vitamina, WildMk и Feminka22 им се допаѓа ова.
  14. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.245
    Допаѓања:
    124.516
    Она со дете на 40 дена у црква, а после на 3 места одење?
    Попот вика глупост. Тоа е останато од времето кога жените седеле дома 40 дена, никој не идел, никаде не оделе, и реално оделе кај нивните мајки да ги видат, оти им фалеле. Од црква право кај нив, или кај сестрите.

    Сега се правитолкава фама... а попот вика тоа е за мајката, не за бебето, на мајката и се прави голема молитва за здравје, и нема врска со одењето по куќи, суеверија се.
     
    На Selest, WildMk и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  15. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    19.070
    Пол:
    Женски
    Па видете, реално и не ги исмевам или осудувам старите. Овие работи се излезени од пред многу години, па и векови. Тогаш ретко кој одел на училиште, па камо ли писмен да бил да знае библија да прочита. Медицината не била ни приближно она што е денес, за да можат да си објаснат некои работи. Животите им биле тоа... Нива, дома, нива, дома. Немало одмори, патувања, телевизија, радио, кафич, ресторан. Ако не измислувале глупости, како ќе си го исполнеле времето? Значи тие не ми се чудни и можам да ги разберам.
    Ама денес, со сите информации на дланка, развиена медицина, дадени одговори на сите прашања, отворен свет каде можеш да научиш како е во други земји, кога ќе ми лупнат некоја глупост, како на пример бебето имало клинови, требало да му се бае, па уште ме прават проста оти не верувам во тоа.... Е тоа не можам да го разберам. Арно бремена сум, немам менструацијата, инаку мм немаше да си го види внукот на камера. Така и му беше речено, демек ај ќе пуштиме камера, чисти сте сите таму сега, нема ризик.
     
    На butterfly6223, Nausicaa, vitamina и 6 други им се допаѓа ова.
  16. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Има логика муабетот. Се работи за превентива веројатно, не знам .. објасни што поточно состои целосниот муабет ? Каква нечиста жена ? Во сексуална хистерија - дилириум / тешко менструално чистење ?
     
  17. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    19.070
    Пол:
    Женски
    Нечиста жена ја сметаат таа што има менструација. Демек ќе се нафрлело бебето. А нема благе везе... акушерките и докторките ќе требаше секој месец да не одат на работа дури имаат циклус.
     
    На Tan4ence, Nausicaa, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  18. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    А најстрашни се оние што идат во црква, во 3 куќи, па и на бајачки...
    Па некакви клинци имале децата. Не знам што е тоа, само сум чула,не сум доразбрала.
    А која контрадикторност е од црква до бајачка, тоа башка.
     
    На jacqueline.s и WildMk им се допаѓа ова.
  19. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки

    Таквите муабети се дел од некој стари култури што немаат благе везе со денешниов век...
     
  20. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.120
    Допаѓања:
    18.335
    Пол:
    Женски
    Со тоа клиновите и бајачите свекрвата и свекорот на глава ми се качија. Уште и будала и прост те прават што не веруваш. А тие пустите од селото свое подалеку не излегле.
     
    На WildMk и TeddyGrey им се допаѓа ова.