Адетите кои произлегуваат од верски причини

Дискусија во 'Религија' започната од мало_сутра, 27 октомври 2018.

  1. J@cqueline

    J@cqueline Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Точно е ова, но човекот обземен од правилото во материјалниот свет колку повеќе ќе дадеш и раздадеш толку подобро за починатиот го гнаси значењето на овој ден.
    Овој ден е да си спомнеме за душите на ближните, да се помолиме за нив и да знаеме дека не сме вечни.
    Да не потсети дека важни се делата додека сме живи, со тие дела ја храниме душата која кога го нема телото нема за што да е поврзана и нема со ниедна храна раздадена од на ред да биде нахранета.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    1.104
    Пол:
    Женски
    порано верував во дел од работите ама како што созревав сфатив дека стварно неам време да размислувам дали дента се пере или не. Башка и коа видов дека татко на една другарка кој впрочем е и атеист од мало бизнисче му тргна на чоекот пари направи а перат дома на празници и фрлаат ѓубре навечер и не знам ти шо.
    Најјака ми е свекрва ми кога ќе рече аа денес не чистиме и не се пере. и викам ама за бебе треба алишта да пуштам. ее чим е за бебе може, господ нема да ти замери. и мм ја зеза да да вика чим е за бебе е опростено а ние ако пуштиме грев правиме. моментално пошо живееме заедно и ги терам нејзините обичаи пошо така имам повеќе ''слободни денови'' ама како што планираме со мм да се селиме на запад, еве упатете ме дали светите денови важат за сегде или саммо во македонија, за алиштата ме интересира
     
    На worrieddd и Rama им се допаѓа ова.
  3. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Озбилно последново прашање?
    Ако си верник, исто ќе ти е кај и да одиш. И во Ирак да отидеш, ако е грев да переш на празник и таму ќе е грев.
    За мене на пример нигде не е :)
     
    На Feminka22, worrieddd, Herrera и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.002
    Допаѓања:
    10.725

    Ееее мој човек (y)

    Еве чекам да заврши пералната , чистев сабајлево , бришев прозори, прашина, средував кондури.

    Секој ден си е обичен ден, едино што признавам е кога некој прославува свадба или им се родило дете па да се прослави тој ден.

    Се останато е обичен ден , ама баш ништо посебно :)

    Утре пак на работа и животот си течи, на кој му е досадно ќе се запиши на курс, спорт, семинар, некое хоби , активност и ќе се пополни времето.
     
    На Dadusicka, Amellie13, worrieddd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Постот беше чист пример дека голем дел од луѓето се држат до тие правила ради околината. Им рекле така и ајде така ќе е. Не сфаќам како дозволуваат некои такви адети да им го нарушуваат текот на денот.
     
    На Dadusicka, Amellie13, worrieddd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.002
    Допаѓања:
    10.725
    Македонците и општо балканците се многу суеверен народ, така да не ме чуди што некои адети и суеверија и ден денес ги почитуваат.

    Премногу ми се допаѓа начинот на кој размислуваш , ехх да имаше повеќе како тебе :sun:
     
    На candy.cane и worrieddd им се допаѓа ова.
  7. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    965
    Допаѓања:
    3.600
    Пол:
    Женски
    Адетите се прават од чисто суеверие(по мое мислење), а традицијата е таа која ги продолжува. Вистинската вера нема врска со адетите.
     
    На Rama, candy.cane, Amellie13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.002
    Допаѓања:
    10.725

    Абе колку толку поарна си од мене. Ете си го направила адетот со лепче со паричка за празникот, убава трпеза, секоја чест.(y)

    Јас апсолутно се имам откажано од секакви традиции и празнувања особено последниве 2 години.

    Кога зборувам за празници се мисли на секаква вера празници, баш ништо не славам.


    п.с. Заборавив да го спомнам постењето, абе какво постење, што ми душа сака си јадам во било кој ден во годината.

    Е не, ќе се стегам, ќе се устручавам.
     
    На Dadusicka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.287
    Допаѓања:
    19.513
    Пол:
    Женски
    Јас не го разбирам тоа не се пере, абе машината пере не јас. Порано кога немало машини и жениве переле на раце, тоа за празниците им било малку да одморат од работа.
     
    На Girly90 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    1.104
    Пол:
    Женски
    Иронично беше :) Нормално и за мене не е. Не правам грев со тоа што сум пуштила машина за алиштата да не ми мирисаат. Или ако усисам. Ама секој со своето