1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Аеродроми и авио превози

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Nina24, 2 ноември 2010.

 1. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  339
  Девојки ај ве молам тие што патувате почесто со авио превоз, ако може да ми кажете која наша авиокомпанија има најповолни летови за Рим, Италија и дали би било поевтино да се оди од Белград/ Софија или па да си се оди од кај нас?
  Друго, ако некоја има контакт од некој хостел или поевтин хотел за во Рим ако може да сподели :)
  Фала вии :*
   
 2. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.949
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам...?

  нина и јас се имав распрашувано за авионски билети и добив совет од мои блиски кој доста патуваат дека билетите од бугарија се далеку поефтини од тука многу и поисплатливо од таму да се полета информирајсе добро мислам дека сум сигурна за ова...
   
  На Nina24 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.503
  Допаѓања:
  22.881
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам...?

  Нина, ај провери си тука на овој линк, обично многу ефтини летови може да се најдат ;)

  http://www.easyjet.com/asp/en/book/index.asp?lang=en
   
  На Nina24 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.738
  Допаѓања:
  17.924
  Пол:
  Женски
  Би замолила некоја феминка која се разбира нешто за аеродром ме интересира за лет нешто да ми пише ЛП ај ве молам,битно ми е
   
 5. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.738
  Допаѓања:
  17.924
  Пол:
  Женски
  Не можам да редактирам,па ќе пишам повторно.Дали е некако возможно да се дознае одредена личност кога ќе патува,односно дали може да дознаеме од нашиов аеродром на пример лет од некаде има и дали во тој авион има одредена личност,или сепак имиња не кажуваат.Зошто имам еден проблем,имам зборувано во друга тема за брат ми,е сега он знае дека од одреден ден ќе биде префрлен ама не знае кој ден точно,се надевам ме сфативте,а не му даваат можност да се јави повторно да ни каже точен датум и час,а мора некој да го пречека не може сам да пристигне од аеродром до дома(знаете некои феминки кои се причините),па како да дознаеме со кој лет ќе дојде.Оф проблем е не знам како да го изведеме ова
   
 6. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.671
  Не, нема можност да се дознае таква информација нажалост. Никој од ниту една авиокомпанија нема да ви даде таква информација посебно ако не знаеш ни лет, ни датум ни ништо.
   
 7. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  6.375
  Допаѓања:
  24.455
  Ама! Ако лета за Скопје, можеш да провериш на страната на нашиот аеродром од каде се има летови, и да видиш летот со којшто ќе доаѓа брат ти кога ќе пристигне (а име нема шанса да ти дадат)... Малце каснам со одговоров, ама ај може ќе помогне на некого.

  Инаку за Рим, има лет од Белград преку http://www.easyjet.com/EN za 30 евра се наоѓа во 1 правец, а исто за РИм од Јануари ќе има преку belleair.com
   
 8. crnamacka01

  crnamacka01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  25
  авионски летови

  девојки,,,ај некоја од вас ако знае да ми кажи како на интернет да видам кога има авионски летови од аеродромот во скопје,охрид и солун.....и мора преку агенција да резервирам или од аеродром?..е сега најдов за скопје,,,мислам дека погодив,,да не ја утнам датата и времето хехех...ај како да видам за охрид и солун..некоја од вас ако патува повеќе нека ми помогни...http://skp.airports.com.mk/default.aspx?ItemID=407 ова елинк за аеродром во скопје,,за за охрид и солун?..ај плс помош
   
 9. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.334
 10. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.344
  авионски летови

  Ако не сакаш со патничка агенција тогаш зависно од тоа каде сакаш да леташ, ќе видиш на која авио компанија е летот и можеш на нив да им се јавиш директно за да букираш лет. Пример, ако леташ за и преку Виена јави им се на Austrian Airlines и со нив букираш, или иди им на нивната интернет страница, внеси податоци за лет што те интересира и ќе ти даде цена. Ако патуваш за Словенија се јавуваш на Adria итн...
   
 11. Kalia

  Kalia Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2012
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  26
  резервирам преку нет... на amadeus.net . Си пишуваш место и датум и ти ги дава најефтините понуди. Најчесто по неколку пати пробувам и менувам аеродроми и датуми за да видам која опција ми е најефтина
   
 12. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.544
  Јас барам карта за Америка поточно Нешвил, сами ќе резервираме јас немам искуство со ова. Ај да не замарам многу тука ако сака некој да ми помогне нека ми пише ЛП, ќе бидам многу благодарна.
   
 13. Kalia

  Kalia Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2012
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  26
  како што пишав погоре... пробај на www.amadeus.net :) ептен е лесно, сигурно брзо ќе се снајдеш :)
   
 14. aways

  aways Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  660
  Дали некој/а патувал со wizz Air.
  Како што гледам цените се поволни...
  нешто повеќе за оваа авинска компанија и некое искуство :D
   
 15. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  дали се воведени летовите од Скопје до САД?
  Нели нешто најавуваа?
   
 16. aways

  aways Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  660
  Не, треба најмалце да застаниш на еден аеродром :D
   
 17. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  За така и јас знам дека има-нормално.
  Јас прашував зошто најавуваа директни летови.
   
 18. aways

  aways Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  660
  :o да? многу заморно така мислам дека ќе биди :o
   
 19. livert

  livert Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  115
  Sо wizz Air немам патувано ама имам со слични Aир Aзија и Rајанаир ама принципот е ист кај сите нискобуџетни авио компании си седнуваш кај сакаш ( е сеа ако си меѓу последните и ако сте двајца може да не седите заедно) багажот се наплака дополнително тоа зависи колку кила сакаш да земеш, рачниот багаж максимум 10 кила и се треба да ти е сместено во рачниот багаж(ташна ,лаптоп ,чадор ..... ) знам дека јас платив 10 евра плус за приоритетен влез за да влезам прва да си одберам седиште а имаш и за плус25 еу да седиш на првите седишта и на итниот излез .најдобро е пред да резервираш карта да ги прочиташ условите , инаку топ се овие превозници ако одиш на кратки релации и патуваш лајт за ефтини пари. ;)
  Eве линк http://wizzair.com/mk-MK/useful_information/baggage#2 кај нив е поефтин багажот јас со Rајан платив 50 евра за 15 килограми ] :devil:
   
 20. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  843
  Кога се прави резервација преку wizz air гледам дека начин на плаќање стои дека ако се плаќа со Visa или MasterCard зимаат дополнителни 500 денари, а со Wizz account нема таква доплата. Toj виз акаунт е оној обичниот што се креира на нивната страна или е посебен акаунт на кој треба да се имаат пари за да се плати билет со нив? Јас имам акаунт ама сакав да платам со Visa картичка, па не знам дали така ќе треба да платам уште плус 500 ден. Некој што веќе резервирал да ми даде информација?