Аеродроми и авио превози

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Nina24, 2 ноември 2010.

 1. libra94

  libra94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2014
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Девојки имам едно прашање :)
  Дали може во рачниот багаж да се носат лекови?
  Поздрав
   
 2. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  837
 3. Emotivka

  Emotivka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  3
  Здраво
  Ми треба итен одговор. Утре рано сабајле летам со Рајан Аир, купив карта, ја чекирав и прашањето ми е во врска со багажот. Имам торбица и ранец, кабински багаж, кои пишува дека се бесплатни. Сега ме интересира дали некако треба посебно да го чекирам и багажот или сето тоа заедно оди.
  Ми треба брз одговор бидејќи вечерва одам на аеродром.
   
 4. veronikaveronika

  veronikaveronika Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2011
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  132
  Рајанер дозволуваат мала торбичка (ташна) плус ранец или помала торба (мислам дека беше со димензии 20х30х55 - до кај 10 кила) во рачен багаж кој не се чекира. Може евентuално само димензии да ти проверат ако не се сигурни и тоа кога ќе ја приложиш картата, но тоа е се.

  Е сега ако претераш со димензиите, тоа е друго :)
   
 5. billyy

  billyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  15
  Ај ве молам нека пише некој искуство што има полетувано од аеродромот во Солун, дали е лесен за снаоѓање, како се однесуваат вработените со Македонци :D, дали има замарање и слично. Треба да патувам од таму сама со Ryan air, па да си знам.
   
 6. KidA

  KidA Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 април 2014
  Пораки:
  566
  Допаѓања:
  847
  Јас често патувам преку Солун, сум немала никаков проблем. Аеродромот е мал и лесно ќе се снајдеш, а ако треба нешто ќе прашаш на англиски ќе ти одговорат и ќе се разбереш. Плус ако патуваш во друга земја од Шенген зоната нема никакви пасошки контроли, само еднаш за багажот кога се поминува низ детекторите.

  Само една цака има кога се враќаш во Македонија а си летала преку Солун, на ливчето нема да ти стои печат дека си влегла во Грција и ќе те прашаат на граница (грчко-македонска), но ќе кажеш дека си слетала на аеродром (затоа чувај си ја авионската карта), и ќе нема проблем.

  Солун ми е многу удобна дестинација, посебно сега кога има и воз Скопје-Солун, а од аеродромот до центарот има градски автобус за 80 центи :).

  Среќен пат! :)
   
  На billyy му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.034
  Многу е мал аеродромот и ептен лесно ќе се снајдеш. Си пишува се, на англиски лесно ќе се разбереш и нема шанси да утнеш ништо, мало е ама средено и означено се.
  Не се секирај вработените нема никако посебно да се однесуваат со тебе ако си Македонка и нема да те замараат дополнително.
   
  На billyy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.642
  Допаѓања:
  28.419
  Пол:
  Женски
  Jaс имам едно прашање.Брат ми е во Америка и денес пазарувал поклони, па купил од Викторија неколку креми и спрејчиња за мене и мајка ми, е сега не знам дали ќе биде проблем во куферот истите да ги транспортира, да не му прават проблеми демек многу козметика носи?Исто и за книги дали има ограничено колку може да се транспортираат, зошто тој работеше во библиотека и јас и тој си сакаме книги така да ги земал од Хари Потер сите делови, Игра на тронови и другите делови и некои други книги за сликање, цртање и сл, се на се околу 20 имал и нему му е страв да не му прават проблем и да му ги фрлат, зошто стварно многу си ги сака.
   
 9. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.034
  Во куфер може што сака да стави, јас знам другарки се враќале и со лаптопи, ајфони и чуда па ништо не им правеле проблеми. Исто со купишта гардероба, ВС и други марки во огромни количини и со етикети и се. Не им ги проверувале куферите, само на скенер, ама се додека е во куфер не е проблем.
  Значи штом за технологија не прават проблеми не би тербало за книги и козметика воопшто да прават. Сепак некој и од лично искуство ако знае нека пише најубаво.
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. N.Kety

  N.Kety Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  1.219
  Допаѓања:
  1.758
  лично искуство да не ги става во куферот,во рачниот багаж оној што се внесува во авион,козметика само во големите куфери што одат на лента,така најсугурно е,за книги нема да му прават никакви проблеми.

  јас кога и да патувам работи што си ги сакам,козметики и такви ствари ги ставам во голем куфер,во рачен багаж само нешто најосновно,никако течности,остри предмети итн. и никогаш сум немала проб.
   
 11. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.642
  Допаѓања:
  28.419
  Пол:
  Женски
  Мислиш да ги стави со него горе во авион, во рачен багаж?Зошто таму не е дозволено ништо што е во поголема количина од 100мл...или велиш за куферот кој го скенираат само?
   
 12. do-re-mi

  do-re-mi Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2013
  Пораки:
  608
  Допаѓања:
  11.316
  ^ Парфеми, лосиони, тоници ... - во багажот што оди на скенирање (што се предава при чекирање), а книгите (или барем дел од нив, зашто и сама велиш дека се многу) може и во рачниот багаж, зависи како тој ќе си ги распредели. За рачниот багаж, различни компании имаат различни прописи - некои се поригорозни (ограничуваат габарит и тежина и на рачниот багаж), некои полабави, но течности не се дозволени.
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.034
  Течности, козметики, дезодоранси па ни храна не дозволуваат. Мене ми земаа се еднаш, ни вода несмееш да внесеш во рачен багаж. Најубаво нека си стави се во куферот, некоја книга само може да си земе во рачниот багаж.
   
 14. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.642
  Допаѓања:
  28.419
  Пол:
  Женски
  Да за тоа знам и затоа се зачудив ама девојчето изгледа погрешно напиша, мене ми беше муабетот да не му ги земат од оној куфер кој се чекира бидејќи се многу, ама сепак не верувам.Како и да е фала многу на сите.
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  4.716
  Допаѓања:
  106.410
  Пол:
  Женски
  Релација Скопје - Ѕockholm - Umeå, колку би чинел повратен авио билет отприлика?
   
 16. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.999
  Допаѓања:
  5.490
  Има ли некој што почесто патувал во Белгија? Сакам нешто да прашам? Ако може пишете ми во инбокс.
   
 17. shushu

  shushu Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2012
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  71
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки да ве прашам, сакам да се регистрирам на страната на wizz air и коа ги внесам сите податоци ми излегува ова :
  ГРЕШКА

  [1005] ИД на корисникот/агентот што го внесовте веќе се користи. Изберете друг ИД на корисник/агент.
  Може некој да ми каже што значе и што треба да ставам за да се регистрирам успешно????
  Ако сака некој да ми помогне може да ми пише и лп
  Фала ногу :?:e
   
 18. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.102
  Допаѓања:
  3.531
  ^^ти бара да си го смениш никот дека под тој ник има некој друг
   
  На shushu му/ѝ се допаѓа ова.
 19. dolly.doll

  dolly.doll Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  503
  Пол:
  Женски
  Летови Скопје - Измир - Скопје информации ?
   
 20. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.999
  Допаѓања:
  5.490
  Скопје Брисел колку чини авио билет повратен?