1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Аеродроми и авио превози

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Nina24, 2 ноември 2010.

  1. libra94

    libra94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    Девојки имам едно прашање :)
    Дали може во рачниот багаж да се носат лекови?
    Поздрав
     
  2. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
  3. Emotivka

    Emotivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    Здраво
    Ми треба итен одговор. Утре рано сабајле летам со Рајан Аир, купив карта, ја чекирав и прашањето ми е во врска со багажот. Имам торбица и ранец, кабински багаж, кои пишува дека се бесплатни. Сега ме интересира дали некако треба посебно да го чекирам и багажот или сето тоа заедно оди.
    Ми треба брз одговор бидејќи вечерва одам на аеродром.
     
  4. veronikaveronika

    veronikaveronika Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2011
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    132
    Рајанер дозволуваат мала торбичка (ташна) плус ранец или помала торба (мислам дека беше со димензии 20х30х55 - до кај 10 кила) во рачен багаж кој не се чекира. Може евентuално само димензии да ти проверат ако не се сигурни и тоа кога ќе ја приложиш картата, но тоа е се.

    Е сега ако претераш со димензиите, тоа е друго :)
     
  5. billyy

    billyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    15
    Ај ве молам нека пише некој искуство што има полетувано од аеродромот во Солун, дали е лесен за снаоѓање, како се однесуваат вработените со Македонци :D, дали има замарање и слично. Треба да патувам од таму сама со Ryan air, па да си знам.
     
  6. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    Јас често патувам преку Солун, сум немала никаков проблем. Аеродромот е мал и лесно ќе се снајдеш, а ако треба нешто ќе прашаш на англиски ќе ти одговорат и ќе се разбереш. Плус ако патуваш во друга земја од Шенген зоната нема никакви пасошки контроли, само еднаш за багажот кога се поминува низ детекторите.

    Само една цака има кога се враќаш во Македонија а си летала преку Солун, на ливчето нема да ти стои печат дека си влегла во Грција и ќе те прашаат на граница (грчко-македонска), но ќе кажеш дека си слетала на аеродром (затоа чувај си ја авионската карта), и ќе нема проблем.

    Солун ми е многу удобна дестинација, посебно сега кога има и воз Скопје-Солун, а од аеродромот до центарот има градски автобус за 80 центи :).

    Среќен пат! :)
     
    На billyy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Многу е мал аеродромот и ептен лесно ќе се снајдеш. Си пишува се, на англиски лесно ќе се разбереш и нема шанси да утнеш ништо, мало е ама средено и означено се.
    Не се секирај вработените нема никако посебно да се однесуваат со тебе ако си Македонка и нема да те замараат дополнително.
     
    На billyy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    38.209
    Пол:
    Женски
    Jaс имам едно прашање.Брат ми е во Америка и денес пазарувал поклони, па купил од Викторија неколку креми и спрејчиња за мене и мајка ми, е сега не знам дали ќе биде проблем во куферот истите да ги транспортира, да не му прават проблеми демек многу козметика носи?Исто и за книги дали има ограничено колку може да се транспортираат, зошто тој работеше во библиотека и јас и тој си сакаме книги така да ги земал од Хари Потер сите делови, Игра на тронови и другите делови и некои други книги за сликање, цртање и сл, се на се околу 20 имал и нему му е страв да не му прават проблем и да му ги фрлат, зошто стварно многу си ги сака.
     
  9. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Во куфер може што сака да стави, јас знам другарки се враќале и со лаптопи, ајфони и чуда па ништо не им правеле проблеми. Исто со купишта гардероба, ВС и други марки во огромни количини и со етикети и се. Не им ги проверувале куферите, само на скенер, ама се додека е во куфер не е проблем.
    Значи штом за технологија не прават проблеми не би тербало за книги и козметика воопшто да прават. Сепак некој и од лично искуство ако знае нека пише најубаво.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    лично искуство да не ги става во куферот,во рачниот багаж оној што се внесува во авион,козметика само во големите куфери што одат на лента,така најсугурно е,за книги нема да му прават никакви проблеми.

    јас кога и да патувам работи што си ги сакам,козметики и такви ствари ги ставам во голем куфер,во рачен багаж само нешто најосновно,никако течности,остри предмети итн. и никогаш сум немала проб.
     
  11. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    38.209
    Пол:
    Женски
    Мислиш да ги стави со него горе во авион, во рачен багаж?Зошто таму не е дозволено ништо што е во поголема количина од 100мл...или велиш за куферот кој го скенираат само?
     
  12. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    15.987
    ^ Парфеми, лосиони, тоници ... - во багажот што оди на скенирање (што се предава при чекирање), а книгите (или барем дел од нив, зашто и сама велиш дека се многу) може и во рачниот багаж, зависи како тој ќе си ги распредели. За рачниот багаж, различни компании имаат различни прописи - некои се поригорозни (ограничуваат габарит и тежина и на рачниот багаж), некои полабави, но течности не се дозволени.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Течности, козметики, дезодоранси па ни храна не дозволуваат. Мене ми земаа се еднаш, ни вода несмееш да внесеш во рачен багаж. Најубаво нека си стави се во куферот, некоја книга само може да си земе во рачниот багаж.
     
  14. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    38.209
    Пол:
    Женски
    Да за тоа знам и затоа се зачудив ама девојчето изгледа погрешно напиша, мене ми беше муабетот да не му ги земат од оној куфер кој се чекира бидејќи се многу, ама сепак не верувам.Како и да е фала многу на сите.
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.595
    Пол:
    Женски
    Релација Скопје - Ѕockholm - Umeå, колку би чинел повратен авио билет отприлика?
     
  16. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    11.215
    Има ли некој што почесто патувал во Белгија? Сакам нешто да прашам? Ако може пишете ми во инбокс.
     
  17. shushu

    shushu Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки да ве прашам, сакам да се регистрирам на страната на wizz air и коа ги внесам сите податоци ми излегува ова :
    ГРЕШКА

    [1005] ИД на корисникот/агентот што го внесовте веќе се користи. Изберете друг ИД на корисник/агент.
    Може некој да ми каже што значе и што треба да ставам за да се регистрирам успешно????
    Ако сака некој да ми помогне може да ми пише и лп
    Фала ногу :?:e
     
  18. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    ^^ти бара да си го смениш никот дека под тој ник има некој друг
     
    На shushu му/ѝ се допаѓа ова.
  19. dolly.doll

    dolly.doll Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    505
    Пол:
    Женски
    Летови Скопје - Измир - Скопје информации ?
     
  20. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    11.215
    Скопје Брисел колку чини авио билет повратен?