Аеродроми и авио превози

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Nina24, 2 ноември 2010.

 1. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.653
  Авионски билети не се продаваат на кило како патлиџани на пазар или како автобуските карти.
  Има периоди на висока и ниска сезона кога билетите се поскапи/поевтини. После зависи дали ви треба од денес за утре или од денес за 5 месеци. Да не навлагам многу во детали ама фиксна или отприлика цена никој не може да ви каже ако немате определено датум кога би патувале.
   
  На kjukli, Vertigo TJ, N.Kety и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. N.Kety

  N.Kety Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  1.219
  Допаѓања:
  1.758
  ahahah me nasmea.. ama potpolno si vo pravo .
   
 3. mirandaa

  mirandaa Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 септември 2013
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  24.652
  Пол:
  Женски
  Tocno taka.I mene mi dojdoa smesni prasanjata od tipot,kolku e karta povratna od edna lokacija do dr.
  Pa tie ceni ne se fiksni.Mn.faktori vlijaat na istite.Zavisi koja kompanija ke ja odberete,pa od koj do koj datum,koj period ke rezervirate i sl.Cenite na avio kartite okolu nova godina rastat znacitelno i okolu boziknjite praznici,no potoa postepeno pagaat.Konkretno za wizz-air, ako sakate mn.eftina karta najubavo e da se rezervira dosta vreme odnapred.Primer od sega da se rezervira za mart/april/maj.
  Turkish Airlines imaat letovi sekoj den,od Skopje do Istanbul(do aerodromot Ataturk)i se poskapi ,dodeka pak Pegasus se nesto poeftini,t.e kartite im se upola poeftini od Turkish Airlines.I istite imaat sekoj vtor den letovi.
  Austrian Airlines se dosta dobri isto taka.Odat preku Viena.
  Adria Airways,imaat povolni letovi od Skopje do Berlin,Barselona,Dusseldorf,Luxemburg,Ljubljana,Milano,Pariz,Munchen..i do mn.drugi destinacii.

  Najubavo pred da se patuva da se proguglaat avio kompaniite i da se sporedat cenite nivni momentalni.Ima razlika od edna do dr. mnogu.
   
  На Artemission му/ѝ се допаѓа ова.
 4. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.444
  Допаѓања:
  3.081
  Кога беа фиксни цените работите беа многу полесни, поедноставни но и поскапи... сега се поефтини (доколку нанапред се купат картите) но и посложени - особено ако се патува со оние нискобуџетните. Многумина сакаат фиксна цена како што е со возовите и автобусите.
   
 5. cristyer

  cristyer Активен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2014
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  8
  Здраво, знае некој дали од WizzAir на аеродром во Скопје дозволуваат да се носис женска ташна заедно со многу мало куферче како рачен багаж? Фала
   
 6. awl

  awl Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  1.117
  Пол:
  Женски
  Дозволуваат, НО за секој случај гледај да можеш да ја ставиш чантата во куферчето во случај да се погоди кне тетка за да не ти наплати како две чанти. До сега еднаш ми се погоди таква.
   
 7. cristyer

  cristyer Активен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2014
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  8
  Оф леле... Глупости... Па каде би ги ставила телефонот , новчаникот и пасошот ако не си носам ташна... Невозможни се... Фала ти на информацијата.
   
 8. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  17.192
  Допаѓања:
  108.908
  Пол:
  Женски
  Зошто wizzair немаат лет до Дизелдорф, туку само до Дортмуд?
  Или ако може некој да ми прати линк ми треба да видам колку чини повратна карта Скопје - Дизелдорф.
   
 9. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.919
  Ќе патувам со Wizzair, дали знае некој какви им се условите за багаж, колку кг можам да носам и што НЕ СМЕЕ да се носи?
   
 10. N.Kety

  N.Kety Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  1.219
  Допаѓања:
  1.758
  i mene ednas edna me gnjavese za istiov "problem". mnogu se zanikade.
   
 11. N.Kety

  N.Kety Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  1.219
  Допаѓања:
  1.758
  mozes da nosis 10 kg racen bagaz sto ne se doplatuva,spored dimenziite sto gi ima na nivnata strana.
  NE smees da nosis ostri predmeti,jadenje,tecnosti..
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.919
  На обична вага можам да го измерам багажот?
  И дали под остри предмети спаѓаат и парфемите?
   
 13. mirandaa

  mirandaa Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 септември 2013
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  24.652
  Пол:
  Женски
  @Marick14
  Ke se nadovrzam na feminkata gore,jas sega koga patuvav vo tasnata sto bese kaj mene imav pogolemo sise tecnost za leki i pola mi go isturija.Potocno sakaa celo da go zemat,no gi zamoliv bidejki mi e neophodno za lekite.Isto imav i turpija vo neseserot ,no bidejki ne bese golema i ostra ne ja zemaa.
  A ako bagazot ti e poveke od 10 kg.se doplaka.
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. N.Kety

  N.Kety Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  1.219
  Допаѓања:
  1.758
  parfemi i deodoranti ako se pogolemi od 100 ml gi zemaat,gi frlaat i ne spagaat vo ostri predmeti.
  sekako deka mozes da izmeris na obicna vaga.
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ana-Marija24

  Ana-Marija24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2013
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  155
  Каде можам да најдам најприфатлив лет Ск-Виена? Некој да ме упати? Anyone?:)
   
 16. libra94

  libra94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2014
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Девојки да не знае некој дали може во куферот да се носат две штеки цигари? :)
   
 17. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.627
  Допаѓања:
  232.841
  Дозволено е една по патник. За втората ако те фатат ќе си платиш казна.
   
 18. libra94

  libra94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2014
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  А ако се отворени и распоредени кутиите низ цел куфер? и дали можи нешто во рачен багаж?
   
 19. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.627
  Допаѓања:
  232.841
  Не.
  Како сакаш распределувај ги не смееш повеќе од една штека.
   
 20. libra94

  libra94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2014
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Океј, фала многу :)