1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Азбучните убиства (Агата Кристи)

Дискусија во 'Книги' започната од La.Reina.Del.Sur, 24 август 2011.

 1. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.877
  Oва е приказна за познатиот детектив Херкул Поаро, кој се обидува да открие сериски убиец, кој испраќајќи му писма на Поаро му го најавува секое следно убиство.

  Убиецот пред секое следно убиство му испраќа писмо на Херкул Поаро, кажувајќи му каде и кога секое убиство ќе биде извршено. Но, Поаро и полицијата секогаш пристигнуваат доцна. Убиецот покрај секоја следна жртва остава и Еј-Би-Си железнички водич до телото ова всушност е и единствената работа што ги поврзува убиствата. Поаро истражувајќи открива уште еден важен детал... сите убиства се извршени по азбучен ред, почнувајќи од Ашер од местото Андовер, потоа Бети Бернард од Бексли, па (C) Кармак (C) Кларк од (C) Чарстон...


  Херкул Поаро продолжува со истрагата доаѓајќи до некои важни докази и успева да го пронајде убиецот. По некое време доаѓа до Каст кој врз основа на доказите против него е присилен да признае дека ги извршил убиствата, иако не се сеќава на ништо.

  Кој е тој ?...и кои се мотивите за азбучните убиства?

  Ова оставам да го откриете сами....

  Книгата е пишувана во нараторско раскажување во прво и трето лице што би требало да му помогне на читателот многу подобро да се внесе во книгата, но искрено на моменти лично мене ме нервираше. Како и да е, ова е уште една приказна на Кристи која се чита во еден здив.

  Препорачувам!
   
 2. maja0

  maja0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  И јас се придружувам кон позитивните белешки за оваа книга. Од многуте книги кои ги имам прочитано од оваа писателка, оваа ми се вбројува во топ 3 :) . Мислам дека кој сака ваков тип на книги, ќе ужива и во оваа.
   
 3. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Па и не ме воодушеви многу, за разлика од некои други книги што ги прочитав. Слабо.
  Нити па планирам во скоро време од Агата Кристи да земам да читам нешто.
   
 4. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.378
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  Ја имам читано книгата и иако има добра замисла не ме воодушеви премногу.
   
 5. Agatha

  Agatha Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  1.147
  Агата има и многу подобри книги од оваа, како да ја нема тензијата која преовладува во другите нејзини романи.
   
 6. Angel.girl

  Angel.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  667
  Ја имам прочитано книгава и ќе се сложам со другите дека не ме воодушеви. Некако ми стануваше се по привидна, не го задржа толку многу моето внимание како што се случувало со книгите на Агата Кристи. Има многу подобри книги
   
 7. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.001
  Пол:
  Женски
  ^ Мислам дека сите имаме читано лошо преведена верзија на книгава.
  Ако сте ја читале онаа на Ѓурѓа, тогаш во тоа е проблемот.

  Оригиналната верзија е поголема од онаа на Ѓурѓа, а кога ја расчепкав на интернет, ми се виде многу поинтригантна и неизвесна. Морав да ја проверам, бидејќи не ми се веруваше дека толку добра идеја за содржина на една книга, толку лошо е реализирана.
  Не дека беше којзнае колку лош преводот, ама ми се чини дека Ѓурѓа секогаш си ги крати книгите (барем од мое искуство). И многу ме нервира кога ќе добијам лош впечаток за некоја книга само заради преводот.
   
  На Angel.girl му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Angel.girl

  Angel.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  667
  Точно така ја имам читано од ѓурѓа, а изгледа и повеќето од нас
   
 9. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  780
  Лично мене ми се допадна. Се сложувам дека Агата има и многу подобри книги но сепак ми задржа внимание.
   
 10. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.538
  Допаѓања:
  72.439
  Пол:
  Женски
  Изгледа сите се согласуваме дека е задоволителна, но дека сме прочитале и подобро од Кристи.
  Почеток добар, очекував повеќе, но и тоа што е понудено беше доволно за да ми задржи внимание.