1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Азил

Дискусија во 'Правни совети' започната од Anely, 4 јули 2011.

 1. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  225
  Вака како што видов нема тема за азил.

  Ако сакам да одам некаде како азилант што треба да правам, да се откажам од македонско државјанство?
  Ќе отидам некаде во странство и што потоа како азилант? Каде треба да се обратам?
  Има ли некој искуство во овие работи, сакам да одам во странство како азилант, немам никого таму и незнам дали азил е мојот најдобар избор.
  Ако некој знае нека ми каже нешто во врска со ова.
   
 2. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.464
  Азил многу погрешно го сфаќа народов .... Тоа не е чоколада па си бираш дај ја оваа оваа не ја сакам |(

  Азил односно неговото добивање е потребна цела процедура , и не само тоа треба да имаш основа за да покренеш постапка. Лице без државјанство , нашиве се научиле тап фрли го пасошот македонски и ај азил ќе бараме ... Така да беше ќе имаше само од Македонија некое милионче азиланти. |( За да се добие азил треба да кажеш и докажеш дека ти се одземени некои права , оспорени , ограничени , поради страв да не бидат убиени во својата земја од икс причини ,поради нивна верска , национална припадност ... Земјата кај што одиш со тој доказ нема што да ти прави па мора да ти даде државјанство , може и да ти даде азил доколку сака да те заштити (поинаква процедура) ... Азил добиваат избегани државјани од некоја земја но со ЈАКА причина на пример војна ! Престставува човеково право . Исто така азил може да се добие и врз престојот во земјата кои од ОПРАВДАНИ причини страв или неможност не сакаат или не можат да се врата назад во матиччната земја .... А не нашиве нема пари ајмо Азил :^) |(
   
 3. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  10.996
  Допаѓања:
  142.330
  Имаш основ и за азил ако си деклариран дека си политички определен и си дискриминиран по таа основа на различни начини и случаи.
  Секако, потешко од другите случаи, можеби потешко ќе ви биде да докажете, ама ако имате цврсти докази и тоа се случува. Интересното е што ако навистина не сте определени, полесно се докажува.

  Мој другар така доби азил во Швајцарија. За многу чудно, за некого смешно, ама да, возможно е.
   
 4. Vesna.Jov

  Vesna.Jov Нов член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2018
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Кој знае причини што се доволно јаки да минат во тамошните институции или има некој пример близок нека сподели