1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Академија за Вампири (Ришел Мид)

Дискусија во 'Книги' започната од Katerinceee, 11 март 2014.

 1. Katerinceee

  Katerinceee Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  1.230
  Пол:
  Женски
  "Лиса Драгомир е морска принцеза: смртен вампир со исклучителна дарба да ја скроти магијата на Земјата. Таа мора да биде постојано заштитена од стригоите; безмислосни вампири кои никогаш не умираат. Роуз Хатавеј, најдобрата пријателка на Лиса, е моќна вампирка заради мешавина од човечка и вампирска крв која тече низ нејзините вени. Таа е посветена на животот исполнет со опасност во кој треба да ја заштити Лиса од стригоите, кои се цврсто решени да ја претворат Лиса една од нив.
  По две години бегство, двете најдобри пријателки Роуз и Лиса се фатени и вратени во академијата Св. Владимир, училиште за членовите на кралските семејства на вампири и нивните идни заштитници, скриено во длабочините на шумите во Монтана. Но, зад железните порти на академијата, животот е исполнет со уште поголема опасност... а стригоите се секогаш на штрек.
  Роуз и Лиса треба да се справат со сите закани кои ги носи нивниот опасен свет, да се соочат со сите искушенија на забранета љубов и во секое време да бидат подготвени зашто намерата на злобните и бесмртни стригои е засекогаш да ја претворат Лиса една од нив.."

  -Овој роман е една од најдобрите романи што сум ги прочитала досега во животот. Фантастична е, одвај се одделив од неа :D . Книгата има шест дела, од кои само два се преведени на македонски јазик "Академија за Вмпири" и "Студенина". Во вториот дел од книгите односно во вториот роман -"Студенина", се случуваат уште поголеми работи кои засекогаш ќе им го променат животот на Роуз и Лиса.
  Книгата вреди да се прочита, ви ја препорачувам предобра е :) .

  Еве ги книгите онлајн на интернет на англиски јазик кој сака да ги чита.
  http://www.readvampireacademy.com/
   
  На KittyCat84 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. misperfekt

  misperfekt Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2013
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  31
  Си ја препрочитувам секој месец и ваќе незнам колку имам плачено врз книгава. Го има некој гледано филмот?
   
  На Katerinceee му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Shay

  Shay Активен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2014
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  10
  Дефинитивно најдобри романи што ги имам прочитано во животот! Ни самата не сум свесна колку имам плачено на крајот од вториот роман. А, се надевам дека ќе ги преведат и другите делови на македонски.
  Иначе го имам гледано филмот и не ми се допаѓа. Како што приметив во филмот се споени двата дела од книгите, ама џабе кога не е добар. Очекував стварно нешто подобро.