1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Академија за наставниците и студентите на педагошките факултети

Дискусија во 'Образование' започната од ivka-slivka, 4 јануари 2015.

 1. ivka-slivka

  ivka-slivka Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  162
  Пол:
  Женски
  Здраво Феминки, мене лично ме интересира околу темава, што ќе биде со овие студенти сега што завршиле? Пошто за наставниците важи нели кој сака, за новите студенти од оваа година ќе биде задолжително, но што со студентите кои завршиле? Ќе неможат да се вработат вака со факултетот? Никаде нема за нив спомнато, па ако може некој да ме просветли околу тоа? Ви благодарам однапред, поздрав
   
 2. lavinija28

  lavinija28 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  1.623
  Допаѓања:
  2.127
  Пол:
  Женски
  И мене баш ме интересира тоа- јас колку што знам студентите кои сега завршуваат ќе мораат да продолжат на академијата (бидејќи некаде прочитав во предлог законот стои дека на оглас за работа предност има тој со положен испит), а јас во случајов сум наставник но со договор, и за нас појма немам што важи, а колегите кои имаат решение можат да си одберат сами дали да се запишат или не. И дали знаете која е сумата за партиципација и некои такви слични информативни работи?
   
 3. mareane

  mareane Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  7.342
  Допаѓања:
  245.185
  Пол:
  Женски
  За завршените не мора мислам ама секогаш прво не мора а после ќе мора оти имаат предност тие со лиценца само уште да кажат колку кошта таа лиценца оти се знае секоја лиценца се плаќа.А и колку што некој рече само тие со просек над 8 ке можеле да се запишат и што сега сите тие под 8 да ја искинат дипломата?!А и тоа со загарантираното вработување како на кој начин бре деца нема за вработените секој ден се закануваат со нивно отпуштање а не за новите лиценциранит како ќе донесат инвеститори за да напраат деца или ќе ги увезат увезат децата пораснати.Стварно жално ;(
   
 4. ivka-slivka

  ivka-slivka Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  162
  Пол:
  Женски
  Па неκаκо носат заκони, а не ги донесуваат до κρај. Многу пρопусти, многу дупκи. И навистина, ниκој не ги спомнува студентите што сега завρшиле, што со нив? Ужасно и жалосно
   
 5. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.222
  Допаѓања:
  21.977
  Пол:
  Женски
  Не само со тие што завршиле, што со нас кои моментално сме на наставна насока и сме 3-та или 4-та (па, макар и 2-ра) година од студии?! Не е и за нас касно да поправаме просек, доколку го немаме? Пошто нели со 8.00 се запишуваме ние од општествени, а технички, природни и медицински со 7.00. Многу дупки, навистина...
   
 6. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.479
  Многу глупости,ја би рекла. Си завршил соодветен факултет и ти викаат извини и на академија да идеш треба.
  А таму за да се упишеш,инаш:
  1. огеаничен број места,кои зависат одслободните места за наставници по училиштата;
  2. Приемен испит по 100пат и ТЕСТ ЗА ИНТЕГРИТЕТ НА ЛИЧНОСТ,кој ќе чини над 1500 ден сигурно;
  3.па повторно испити и повторно ТЕСТ НА ИНТЕГРИТЕТ И
  4 На крај никој не ти гарантира дека ќе се вработиш.
   
 7. mareane

  mareane Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  7.342
  Допаѓања:
  245.185
  Пол:
  Женски
  па ако е запишувањето само спрема ослободените места тогаш само 20ина стиденти ќе имаат и тоа да се зане ој кој град колку па да се претпостави кој каде ќе живее па предвидување колку деце че се запишат и каде па промена на закон за пензионирања сите се што заминаа во јуни во септември се вратија па тоа е чиста глупост смешки
   
 8. lavinija28

  lavinija28 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  1.623
  Допаѓања:
  2.127
  Пол:
  Женски
  Оффф, ужасно...сега излегува дека за џабе сме учеле факултети, незнам веќе што ли не ќе измислат ...Страшна работа :(
   
 9. mareane

  mareane Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  7.342
  Допаѓања:
  245.185
  Пол:
  Женски
  не се секирај денес пак чув дека со приемен ќе било без разлика на просек разни информации никој точно не знае а ајкасно ке се дознае цената која треба да се плати за лиценца
   
 10. lavinija28

  lavinija28 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  1.623
  Допаѓања:
  2.127
  Пол:
  Женски
  Тоа е тоа, сега се чека да видиме која ќе е цената8)
   
  На mareane му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ivka-slivka

  ivka-slivka Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  162
  Пол:
  Женски
  А никоја од вас незнае што ќе биде со студентите што сега веќе завршиле а неможат да најдат работА? Дали и за нив ќе важи академијата или тие ќе бидат "помилувани?"
   
 12. lavinija28

  lavinija28 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  1.623
  Допаѓања:
  2.127
  Пол:
  Женски
  Jas mislam deka za site ke vazi,ama nemam pokonkretna informacija.Mislam deka i tie samite seuste ne znaat kako ke go organiziraat seto toa okolu akademijata...
   
 13. lavinija28

  lavinija28 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  1.623
  Допаѓања:
  2.127
  Пол:
  Женски
  Дечки изгледа ни нема спас-ова со академијава веќе станува повеќе од сигурно. Ајде да речиме, таа една година ќе ја завршиме, кај толкуу сме учеле, ке учиме уште малку, не е тоа страшното. Од учење нормално, никогаш доста, секој сака да го надоградува своето знаење. Но, најмногу ме плаши едно-тие гарантираат сигурна работа после завршувањето- ако е тоа ферски со успех постигнат со знаење а не со пријатели, партии и пари под рака, симнувам капа. Но, што ако е само некоја финта за да се вработат само „одредени“ личности? А дали имате разбрано нешто повеќе како на пример, дали академијата ќе е само во Скопје или ќе има и во другите градови? Јас разбрав дека тој што е веќе во работен однос ќе можи практичниот дел да го изведува во своето училиште а теоретскиот дел ќе се одвивал во јуни, јули и август. Исто така, ако сте веќе во работен однос, а учите на академијата, нема да имате стипендија. Тие што не се вработени, а учат, ќе добивале некој паричен надомест. И уште ова- ќе имало тест за интегритет (задолжителен, важи 2 год., на свој трошок) и тест за личност (писмено, задолжителен, важи 2 год., на свој трошок), Лиценцата за наставник е со важност од 5 год., со обврска за обновување, после третиот пат станува трајна...http://www.sobranie.mk/materialdetails.nspx на овој линк можи да читните уште нешто.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 14. iskraFem

  iskraFem Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2014
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  2.475
  Пол:
  Женски
  Дали сеуште важи академијата за наставници дека нели законот е стопиран?
   
 15. lavinija28

  lavinija28 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  1.623
  Допаѓања:
  2.127
  Пол:
  Женски
  Mislam deka vazi...
   
 16. Independiente

  Independiente Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2014
  Пораки:
  787
  Допаѓања:
  1.558
  Пол:
  Женски
  Новости за академијава?
  Кој како ќе може да се запише, кога се уписи, што како ќе биде? некој поупатен да ме извести
   
 17. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.710
  Пол:
  Машки
  А штк ќе ви е Академија тоа е само без врска потрошени пари