1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Аквариум

Дискусија во 'Дом' започната од bibceribce, 24 април 2012.

 1. bibceribce

  bibceribce Активен член

  Се зачлени на:
  24 април 2012
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Здраво на сите...јас сум нова на форумот, па отворив и тема за аквариум....Зедовме аквариум и сега не знам како треба да се чисти, секоја недела, водата ли се тура или? Ајде пишете како и кога треба да го чистам, утре ми стигнуват рибчињата...Поздрав
   
 2. IvanaP

  IvanaP Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  6
  Аквариумот ми е безконкуренција најнапорното нешто за чистење по дома. Кога ќе се решиш да го чистиш треба рипчињата да ги преместиш во друг сад, аквариумот да го испразниш, и да го чистиш со ново сунгерче без никакви средства. Ако евентуално има места кои нејќат да се истругаат со рапавата страна од сунѓерот, земаш скалпер и буткаш прљавштини дел по дел. Се надевам дека ти помогнав :) .
   
  На Tigerspassion му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Sextasy

  Sextasy Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2011
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  46
  Koj знае што имате сонувано вие двете. Не е воопшто напорно да се чисти аквариум, пошто самиот аквариум функционира како биолошки систем, што значи ако одредена материја за едни живи единки е отпад за други е храна. “Чистењето“ или целиот менаџмент на аквариумот е само неделното променување на вода, со црево црпите од водата, и истовремено се сифонира дното, просек 20 % се вади вода од аквариумот и се додава, 24 часа отстоена вода, гледате само со иста температура да е , да не дојди до шок на рибите па после добиваат многу болести.

  Работи кои НЕ СМЕЕТЕ ДА ГИ ПРАВИТЕ (подобро што не смее, него ли што смее да ви кажам)
  -Промена на цела вода (се дестабилизира пх вредноста)
  -Миење на филтерот со вода од чешма, жешка, ладна вода ... само со вода од аквариум и повторно се враќа (се уништуваат +бактериите кои се наоѓаат во филтерот а ја разградуваат водата од отпадни материи).
  -Нагло менување на температурата на водата  Тоа “зеленото“ што го фаќа, се вика алги, чистете го со жилет најдобро по стаклото одвреме на време. Многу битно е да се насадат растенија така да изметот од рибите, кој се растопил во водата или песокта ќе служи како храна за нив. ЦО2 од рибите, што го испуштаат за растенијата а тие им враќаат со О2 (кислород) што имате биолошки круг. Ако е матна водата во акв, како млечна боја, тогаш имате проблем со хемизмот на водата, премногу минерали и други материи се растворени во вода. Затоа требаат живи растенија за да биди бистра. Растенијата нема да ви успеат на слабо светло, користете јаки сијалици. Можете жолта обична од продавница да земите од 100 вати, или штедлива од најјаките.
   
  На Anacid, Antebellum и Angel-Wings им се допаѓа ова.
 4. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.341
  Најпаметно ќе ти беше да прашаше што и како пред да почнеш со хобито, и да си ги изложиш новите другарчиња низ непотребен стрес. Да почекаше водата во аквариумот да го помине еднаш циклусот на Азот и тогаш да ставиш рибички и тоа постепено ќе беше идеално ама... Во нов аквариум нема создадено биолошки бактерии во филтерот кои ќе го претворат амонијакот во нитрит, па нитритот во нитрат. Во аквариумот не смее да се покачи нивото на амонијак и нитрит преку одредено ниво оти ќе ти се отроват рибите. Макар да не ги отровиш, им даваш голем стрес, од што им се намалува имунитет, па не се отпорни на паразити.
  Претпоставувам дека немаш тест за вода, па кога веќе си почнала да го „вртиш„ аквариумот со жива риба, би ти препорачала еднаш неделно ОБАВЕЗНО да замениш 20-30% од водата, со дехлорирана вода(ако немаш препарат чувај 2-3 дена вода во кофа, отворена, за да испари хлорот). Ова ќе ти помогне да ја одржуваш водата почиста и покрај покачениот амонијак и нитрит. Тоа што водата изгледа чиста на око не значи дека не е отровна за рибата. После 4-6 недели можеш да почнеш да им мењаш и по 10-15% неделно од водата за да ја одржуваш рамнотежата. За алги помини стаклото со сунгерче редовно при дополнување на водата и нема да имаш проблеми како да ги отстраниш подоцна. НИКОГАШ, не го празни комплет аквариумот, оти така го почнуваш азотниот циклус од почеток и најголеми ти се шансите да ги отровиш рибите.
   
 5. bibceribce

  bibceribce Активен член

  Се зачлени на:
  24 април 2012
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Od prodavnicata sto go zedov akvariumot mi kazaa nekoi raboti sto treba da gi napravam...znaci za vodata znam deka treba da ne e hlorirana i da otstoi 24 casa , taka i napraviv, mi preporacaja od tamu da ne stavam ziva treva zato sto se sirele bolesti , taka i napraviv staviv plasticni trevki sto gi nabaviv od tamu, isto i svetlo mi rekoa deka treba da sveti maksimum 6 sati a za vodata odnosno cistenjeto na akvariumot malku me bunite site zato sto slusam razlicni milsenja ...tie od tamu mi velat deka se cisti dva pati godisno , eve edni velat deka sekoj mesec i tuka postoi kaj mene dilema???????????inace zedov i cistaci...pozzzz
   
 6. Sextasy

  Sextasy Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2011
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  46
  Абе полесно ќе беше да ги прочиташе двете мислења од мене и од imelda па ќе знаеше далје што да правиш. Колку тврдоглаво девојче....цццц.

  Значи не слушај скоро секој барај на интернет совети за акваристика, а во меѓувреме прифати ги од акваристи советите. Темелнхо чистење на аквариумот НЕ ПОСТОИ, значи не е ова кафез со врапче или аквариум со морско прасе па да го чистиш темелно. Цело чистење е МЕНУВАЊЕ ВОДА 20 % НЕДЕЛНО, еднаш месечно го периш филтерот со аквариумска вода, и стаклото одвреме на време го чистиш со сунгер,жилет или било што да ги отстраниш алгите.

  Светлото да свети макс 6 саати глупост жива, гледај да имаат рибите - ден ноќ, и стави живи растенија од нив нема теорија да се пренесат болести, болести од растение на животно никогаш не се фаќаат.
   
  На Anacid му/ѝ се допаѓа ова.
 7. bibceribce

  bibceribce Активен член

  Се зачлени на:
  24 април 2012
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  zboruvas kako se da znaes :D :D :D forumot e za soveti a ne za tvrdoglav, ne tvrdoglav, ajde sega ke se dokazuvame sto znaeme a sto ne znaeme...BEZVEZA...sigurno toj sto prodava ribi poveke znae od site nas, pa tuka site zaedno na forumot treba da go spodeluvame milsenjeto a ne da se dokazuvame , jas znam poveke ti ne znaes ...pozdrav i daj malku smenigo nacinot na zboruvanje
   
 8. Mikako

  Mikako Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  Nie imame akvarium(100 litri), 2 filteri za cistenje i eden za vozduh. Filterite gi cistime ednas nedelno i voda dopolnuvame kolku sto fali. Za takvo cistenje na cel akvarium izgleda ti kazale ako nemas filtri. Nas koga go kupuvavme ni kazaa otprilika kolku ribi moze maksimum da sobere znaci da nema premnogu. I podobro e ziva trevka samo potesko se fakja. E sega sakam da prasam dali se mesaat zivorotki i ikrasi? I kakvi posledici ima ako se mesaat?
   
 9. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.341
  Можеш да ги мешаш, во зависност од величината на рибата и од карактерот. Пример ако имаш платици и моли, кои се живоротки и многу мирни, со нив можеш да чуваш на пример неон тетри, ама во група, оти по карактер тетрите се мирни риби во своја група. Значи зависи дали се мирни, како се однесуваат индивидуално или во група, макар што секаде има исклучоци и дојде до закачање и гонење, а за величината е правилото на големината на устата :)

  За живите тревки да ти дадам совет како јас ги садам, и не само што се фаќаат туку и си расадувам од моите. Ќе земеш поголемо топче памук и ќе го замоташ околу коренчињата на тревата, па стави го во мрежичка од хулахопки(направи неколку дупчиња на мрежата), измеѓ мрежата и памукот стави ризла/каменчиња, за да натежне и го држи стеблото исправено, врзи ја мрежичката и сега изгледа како тешко топче на крајот од тревата, и вака закопај го во песокот или ризлата, зависно што имаш на дното од аквариумот.

  Јас инаку bibceribce не знам кој паметен тебе ти продал аквариум и риби па уште и убаво школо ти дал, ама нити тој е за риби продавање, ниту ти си спремна за риби чување. Живите треви во аквариумот даваат кислород во водата, служат за криење на малите рипки доколку имаш пар кој се размножува, и најважно служат за разложување на нитрат во водата.
  Светлото во акваримот е од важност за живите треви и треба да свети најмалки 8 часа, ок и од бенефит на твое визуално задоволство, за да можеш подобро да ги наблјудуваш рипчињата, а не за самите риби.
  Ама сепак bebiribce, ако не сакаш совет да послушаш, не си воопшто разбрала што ти кажувам во првиот пост, па јас џабе тука ќе мелам, туку се надевам барем ќе му е од корист на ако некој друг кој сака да чува риби, а за тебе се надевам дека ќе ти досади (не)чувањето при првата криза.
   
 10. cinderella5

  cinderella5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  895
  Допаѓања:
  3.017
  Пол:
  Женски
  Домашни миленичиња

  Женски ве молам за помош!
  Сакам да си земам неколку риби и аквариум. Е сега, вие што чувате и што се разбирате, би можеле да ми кажете колку би ме чинел аквариум, некој помал, и кои риби може да се мешаат? Сакам 5 малечки и 5 средни.

  Прв пат сакам да земам риби, неинформирана сум.
   
 11. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.855
  Допаѓања:
  4.868
  Пол:
  Женски
  Девојки јас сакам да си земам рипчиња две oд оние како златни што се.
  Но проблемот ми е сакам да ги чувам во ваков тип на аквариум,ако можам веќе да го наречам аквариум.
  [​IMG]
  Е сега прашањево ми е незнам дали ќе преживеат во вакво нешто,нели на рибиве во нормален аквариум им треба пумпи ова она.Од кај знам јас.
  :lol:
   
 12. gingerchild

  gingerchild Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  4.992
  Пол:
  Женски
  Домашни миленичиња


  Јас ќе ви дадам еден исцрпен одговор, еве. :D

  Вака, аквариумот си чини во зависност од тоа колкаво количество на вода може да се внесе во него.
  Најмалите се околу 500-600 денари, ама тие се топки аквариумски за чување најмногу две до три риби.
  Значи вакви

  [​IMG]

  во вакви аквариуми можеш да чуваш златни рипки, лесно се одржува, немаш филтри и слични додатоци, наједноставни се за чување.

  Доколку сакаш поголем аквариум, за различни видови риби, ти препорачувам да бидат сите од прилика иста големина бидејќи ако некои се многу ситни, поголемите може да ги јадат, ова од искуство.
  Јас дури си најдов и пластичен аквариум кога ми останаа уште 7-8 рибички за чување, не знам дали ќе можеш таков, распрашај се сигурно има. Помалце чини, јас си го купив 400 денари.

  Рипки имаш секакви, и тие си чинат, нормално. Зависи какви се, големината, видот на риба и слично.
  Ти препорачувам да си земеш барем два скалари, мнооооогу се слатки. :wasntme:

  [​IMG]

  И можеш да искомбинираш со две златни рипки.

  За овие стаклениве поголемиве аквариуми, а претпоставувам и за мојот пластичен, значи, освен за топка како на почетокот што ти покажав, потребни ти се и други додатоци.
  Потребен е филтер кој ќе ја филтрира водата постојано, за да не се мати брзо, потребен е греач кој ќе ја регулира температурата на рибите, и термометар кој ќе ти покажува колкава е температурата на водата, за да можеш да следиш.

  Ако си за 5-6 рибички само, ти препорачувам да си земеш некоја поголема топка со некои поситни златни рипки еве, оти иначе ти е многу трошок со другава опрема, ем ти е полесно за одржување.

  Ух :whew: ете така :D и ќе заборавев, храната за риби со некои витамински додатоци ќе си ја купиш, имаш рефус мислам колку грама сакаш, или цело пакетче. Непријатно мириса, ќе си ја чуваш убаво затворена оти иначе маф ти е работата. :rofl:

  Прекрасни се рибите, јас чувам од малечка, нема да зажалиш ако си купиш, си ќутат ама се многу мили. :)

  ЕКСТРА ТИП: Кога ќе им менувате вода, додајте мааалце сол, колку што можете минимално со двата прсти да фатите, како кога посолувате нешто.

  Ух, ми замириса на рибешка храна од муабетов. :D
   
  На Anacid, cinderella5 и Anna-Banana им се допаѓа ова.
 13. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.728
  Допаѓања:
  7.640
  Си чувам пари да си купам таква топка, за чување риби.
  Во Велес се многу поефтини, 300 е најмалата, до кај 500 ќе те фати ако сакаш со риба и некои замоци, песок внатре. Сакам на рибата да и биде интересно.
  Не сум некој голем фан на златни рипки, но сум огромен на кловн или тако звана Немо. Немо е првиот филм што го гледав со мама и дада, првиот нормален цртан, покрај оние на TV.

  Сакам да има замок внатре, јас ќе ставам школки и камчиња што сум ги собирала како мала, да не и биде на рибата досадно.
  :wasntme:
   
 14. pms

  pms Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2012
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  24
  И јас имам стаклена топка со две златни рипки во неа. Mногу се лесни за одржување, а и не ме чинеше многу. Водата им ја менувам на секои 3-4 денови и тоа е тоа. Порано многу им се притресував и им ставав само отстојана вода. Сега кога ке видам дека им се заматила водата, ги ставам во филџан, им ја мијам топката и камечињата, полнам вода од чешма и тоа е тоа 8)
   
 15. Ingvild

  Ingvild Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2012
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  3.418
  Можеби некој до сега пишал,али ме мрзи да читам. :$
  Само да ви кажам... :!:
  Златните рипки се мноогу лакоми. Секогаш се гладни.
  Внимавајте колку храна и давате! Мојата од што беше прејадена - умре. ;(
   
 16. la-lita-e

  la-lita-e Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  151
  И јас така знам-не се чисти цела вода,ами само дел од водата еден пат во неделата,никакви средства не користи кога чистиш. Ако не ти се чека 24 саата да стои водата пред да им ја смениш,има една течност се продава-можеш да ја користиш водата од чешма одма,ставаш неколку капки чекаш неколку минути ,така се неутрализират хлорот и се друго и е ок водата за рибите и можеш да им ја ставиш во аквариумот. Најиздржливи се бетите,а и се многу убави. Само не смеат да бидат 2 машки на едно место ќе се гонат ќе има масакар ;) 1 машко и колку сакаш женски-зависи колкав ти е аквариумот и колку место има за нив. Златните и они се издржливи. Јас имам мал аквариум и имам 2 бети,2 златни и чистач. Ти препорачувам и на тебе да си земаш чистачи (сомче),чистат нон стоп аквариумот ;) Издржуват глад и неколку дена,многу полошо е да ги раниш многу,малце само ќе ги раниш еден пат во денот доста им е. Гледај и колку растенија или украси ставаш во аквариумот и тие им зимат дел од просторот,сепак ако ти е помал аквариумот треба и на тоа да пазиш и тие се душички им треба место и на нив. Има термометар се лепи на надворешната страна на аквариумот,евтин е,ти препорачувам да си земаш еден таков,зиме треба и грејач да им земаш. Кај мене во соба беше топло ама сепак нивната вода беше ладна,прашав и ми кажаа обавезно грејач да им ставам зиме,нон стоп беше уклучен,ќе го наместиш на некоја температура и тој сам се уклучува-исклучува за да ја постигне. Исто така и филтер пумпа да им земеш,ем за воздух ем чисти аквариумот,и неа ќе ја чистеш кога ќе го чистиш аквариумот ама само така ќе ја поминез низ вода. Јас си зедеов има една хартија шо се лепи позади аквариум,и таа не е многу скапа,како постер иде знаеш,онака треви,школки и баш е cool ;) Се надевам дека бев од помош ;)
  Еве јас имам слична бета како оваа на сликата
   

  Прикачени фајлови:

  • betta.jpg
   betta.jpg
   Големина на фајлот:
   23,8 KB
   Прегледи:
   691
 17. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Јас на дечко ми му подарив малку поголем аквариум пред неколку години, и еве предлог за оние кои сакаат да си порачаат - нека ви стават огледало на задниот „ѕид“, многу интересно изгледа.
  Дечко ми си одгледуваше најразноразни тревки кои му даваа прекрасен изглед на аквариумот, па ставаше подебели гранки од лозница и на нив пушташе тревки за да се фатат и да се рашират на гранките.
  Ако сакате природни тревки во аквариумот, еден совет - никако не земајте караси! Никако! Се живо и диво ќе изедат! Дечко ми и скалари чуваше, убави се, ама многу се нежни и за нив се препорачува поголем аквариум. Зезнати се за размножување и не се мешаат со други риби, затоа што инаку се тепаат.

  За почетници препорачливо е да се чуваат живоротки, на пример ксифо, гупи, блек моли...
  А од икрашите, неонките се многу убави и мислам дека е препорачливо да не се мешаат со други риби, ама нема ни потреба. Се движат заедно во јато и многу се интересни.
  [​IMG]
   
  На Anacid му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Cence

  Cence Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  648
  Допаѓања:
  700
  Пол:
  Женски
  Ај тие поискусните нека пишат некој домашно направен рецепт од телешко/говедско срце со некои мешавини за да си направам микс да ги пораснам малку рибиве, некако ми стагнираа :)
   
 19. m.a.f.i

  m.a.f.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  180
  а карасите како се размножуваат?. некој совет?
  што да направам? поздрав
   
 20. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330

  Пеј им љубовни романтични песни

  Доволно е присуството на полово зрел мажјак од друг сроден вид кој лачи во водата полови хормони па да ги стимулира женките да ја исфрлат икрата.
   
  На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.