1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Аквариум

Дискусија во 'Дом' започната од bibceribce, 24 април 2012.

  1. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Мене во пет шопот ми дадоа тетра со формула за дискуси и како награди еднаш неделно добива ларва од комарец. По состав тетра е богата со месо и има 47% протеини. Џигер и јас сакав да земам, но прочитав на форум за акваристика дека нема нутрициона вредност и ја замастува водата.
     
    На TutiFuti и Мецаа91 им се допаѓа ова.
  2. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Може слика од кутичето да ми пратиш а да ја прави џигерот водата мрсна одозгора
     
  3. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Немам амбалажа од храната зашто земаат од поголема 10л кофа и ја ставаат во мали пластични контејнери за храна за риба. Еве ја храната инаку.
    tetra-discus-granul-balik-yemi-1000-gr-45fe.jpg
     
    На Мецаа91 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Добро утро од нас, малку измени направивме
     

    Прикачени фајлови:

    На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Здраво ви се појавуваат ли вакви меурчиња кај бетите?
     

    Прикачени фајлови:

  6. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Гнездо си направил, тоа значи дека е сексуално зрел.
     
    На Мецаа91 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    А за женките има ли по што да се познаат сакам да купам ама да не земам некоја мала па да ја носам на душа:D:D, имам читано дека женките што биле подготвени за парење имале како бели линии по телото а кога одиме да купуваме има некои што знаат да ти кажат како што е а некои само да ти продадат...
     
  8. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Женките имаат пократки перки. Голема е процедурата за мрестење на овие риби, не смееш да ги ставиш заедно додека не почнат да сигнализираат дека се спремни, инаку ќе се испотепаат. За линиите не знам, немам многу знаење околу тоа.
     
  9. Nuny

    Nuny Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    183
    Пол:
    Женски
    Ајде дами дали е добро наместена пумпата!!! И дали му фали нешто на аквариумот освен растенија!! Во прилог и малечките на Фифи гупи IMG_20190724_134554136.jpg IMG_20190724_134702876.jpg рипка
     
  10. Wahnsinn

    Wahnsinn Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    2.459
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки :hai:
    Вчера си земав карас ќе го чувам во кугла, средна големина.
    Му земав и камчиња. Многу често е доле на нив, ретко е активна. Можно ли е оти е сама сега ? И што би било понатаму да земам уште едно или не е пожелно. Секако и поголема топка ќе земам.
    Некаде прочитав дека машките се помалку активни, вајда е машко немам поим :rofl:
    Нешто повеќе да ми кажете, корисни информации? :lol:

    А да, има денес и мали меурчиња на површината од водата, од страна се.. значи нешто тоа?
     
  11. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Карасите на моите роднини се многу активни риби, така да не мислам дека е нормално да бидат на дно цело време. Не е до големината на аквариумот туку до квалитетот на водата. Причината зошто се препорачува голем аквариум (30-40 литри) е поради тоа што многу брзо ја валкаат водата, така што нивото на амоњак се зголемува. Меурчињата во водата се исто така еден показател на зголемено ново на амоњак. За да се одржува амоњакот во нормални граници потребно е редовно менување на вода и филтрација. Во твојот случај ќе треба скоро секој ден да менуваш вода што може да доведе до стрес кај рибата поради честите промени на параметрите.

    За да се оствари циклус во аквариумот потребна е добра филтрација и живи растенија. Циклусот се остварува со помош на позитивни бактерии кои најчесто живеат во сунѓерот од филтерот и под песокта. Тие го претвараат амоњакот во нитрити, а нитритите во нитрати кои се абзорбирани од растенијата. Позитивната бактерија се стекнува после 3-4 недели од стартување на аквариумот, а можеш и да ја купиш во продавница за акваристика (за сега знам дека Тетра ги увезуваат во мк).

    Со правилно циклиран аквариум и поголема литража, поретко ќе бидат потребни промени на водата. Што значи за 50л аквариум треба 15-20% промена на вода неделно (со сифон се вади валканата вода од дното и се додава стоена вода од чешма).
     
    На KittyAgnes, JoanaS, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Wahnsinn

    Wahnsinn Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    2.459
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу. Денес приметив дека е доста поактивна и гледам како да нема толку меурчиња. Утре ќе ја сменам цела вода инаку секој ден вадам една чаша од старата, ја фрлам и ставам стоена,колку за освежување така ми рекоа.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Nuny

    Nuny Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    183
    Пол:
    Женски
    Девојки помош молито умре без очи а трудната гупи го им истото на окото ми рекоа карантин и ихтиопур средство ама како д го користамке ја тргнам во чаша малата гупи
     

    Прикачени фајлови:

  14. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Љубов ли е нз ама и двете се шират околу вратот
     

    Прикачени фајлови:

    На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Halfmoon е женката? Не знам ништо за парење бета борци, така да не можам да ти помогнам во ова.
     
  16. cactusgirl

    cactusgirl Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Хаааај, ми треба мала помош. Веќе подолго време чувам бета борец но последните два дена чудно ми се понаша. Купив грејач ја стокмив во голем сад, со грејачот е океј и е по раздвижена но на моменти знае да се спушти доле и да лежи навалена на една страна, и одбива храна воопшто не ја јади. Плссс хелп ако некој го имал истиот проблем. ;(
     
  17. Nikola16

    Nikola16 Нов член

    Се зачлени на:
    27 март 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Здраво нов сум во акватистика
    Може ли да ми каже некој дали оваа платица е готова за мрестење или така ми се чини дека е голема во стомакот Screenshot_20210327_223125_com.android.gallery3d.jpg
     
  18. Crna Dama

    Crna Dama Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    21.843
    Пол:
    Женски
    Чував порано аквариум, секој ден купував рипки, а имаше нови обавезно одма одев да купам. Но со тек на времето рипките ми умираа сите. А баш го сакав, ми беше преубав уживав во тоа гледајки го него и нив. Ама ете не успеав да ги имам, душа ме болеше што ми умреа, многу се приврзав за нив, и многу ги сакав. Сега пред два месеца купив една златна рипка ајде реков можда нејзе ке си ја дочувам ама не и таа ми умре. И више не купувам
     
  19. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Моите ме наговараа да ми купат, но јас не прифатив. Би ми било жал за рипките да ги гледам во мал затворен простор, искрено.
     
  20. Anita Nikoloska

    Anita Nikoloska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2021
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    А дали му одржуваше одредена температура на рибите во аквариумот.Моите дома имаат цел со одвод,довод,греач,ламба и знам дека секој ден според температурата на воздухот ја прават и температурата на водата во аквариумот.
    Јас и сопругот несакаме дома аквариум, но знам додека не бев мажена секој ден тоа правеа моите со аквариум и го чуваат, повеќе од 15 години во дневна.