1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Акни (брунчиња) на рацете

Дискусија во 'Тело' започната од sweet-bebufce, 20 мај 2013.

 1. sweet-bebufce

  sweet-bebufce Активен член

  Се зачлени на:
  13 март 2012
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  18
  Незнам дали некој е со ваков или сличен проблем, ама јас глава неможам да кренам од црвенилото на рацете (горниот дел помеѓу лактот и рамениците). Изгледаат како мали внатрешни брунчиња, поточно како црвени точкички. Летно време кога ќе се исунчам не се познаваат толку, ама додека да се исунчам, срам ми е да носам маички на рамчиња. Многу често ми се случило да ме прашаат што ти се случило со рацете, од што ти се овие брунчиња ... Страшно се нервирам. Ако некој го има истиов проблем, ве молам споделете искуство, со што сте го решиле проблемот.

  Еве сликичка да видите како изгледаат
  [​IMG]
   
 2. dharma03

  dharma03 Активен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2013
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  18
  Да не е некоја алергија?
  Си посетила ли дерматолог?
   
 3. sweet-bebufce

  sweet-bebufce Активен член

  Се зачлени на:
  13 март 2012
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  18
  Не сум била на дерматолог, ама во план сум, зошто неможам веќе вака :(
   
 4. dharma03

  dharma03 Активен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2013
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  18
  Можно е да се појавуваат од некои млека за тела, гелови за туширање, сапуни...

  сепак најдобро е да одиш на кожен, најверојатно ќе ти препишат некоја крема, лосион, пудро...
   
 5. purple.world

  purple.world Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  7
  Постои тема за ова во здравствени проблеми:
  Кокошја кожа (Keratosis pilaris)

  Оваа треба да се затвори!
   
 6. sweet-bebufce

  sweet-bebufce Активен член

  Се зачлени на:
  13 март 2012
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  18
  Sorry не знаев дека е истото, слободно затворете ја темата. Извинете уште еднаш :*
   
 7. angelina1

  angelina1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  22
  До sweet,како што гледам ова е таканаречена гускина кожа,нека ти направат во аптека млеко за тело со витамин А и треба да внесуваш повеќе од овој витамин и секако добар пилинг
   
  На sweet-bebufce му/ѝ се допаѓа ова.
 8. LittlePinky

  LittlePinky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  1.395
  Допаѓања:
  4.331
  Пол:
  Женски
  сликата не ми се отвора :^)
  но и мојата кожа е таква и тоа не само на рацете туку и на нозете
  кај мене тоа е наследен проблем од мајка ми |(
   
 9. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  2.873
  Допаѓања:
  4.576
  Пол:
  Женски
  Tоа ме мачи и мене ми излегуваат брунчиња точно пред циклус ,и многу гнојат понекогаш ме чешаат ептен сум била на кожен се мачкам кога треба но неизбежно е да се појават а тоа не знам како да го спречам :|