1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Акни на грбот

Дискусија во 'Тело' започната од milena-21, 25 ноември 2009.

  1. Oluska

    Oluska Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    24
    И јас користам хлорофеникол за чистење на лицето но само еднаш неделно.Дерматолог ме има посоветувано дека не е во ред секој ден да се става затоа што содржи алкохол
     
  2. plavusaaa

    plavusaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    45
    и јас ја користам зелената глина еве 4 месеци и нема некој којзнае какви резултати ама сепак добра е... и не е 300-400 денари глината туку јас од зегин за 160 денари ја купив... и не е убаво да се употребува секој втори ден како што прочитав погоре зашто во глината има жива која ако претерате може да ви дојде до сивило на кожата, кожата да смени боја накај сиво! затоа пазете што правите со глината!
     
  3. sugarbaby5

    sugarbaby5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Zavisi za kakvi akni stanuva zbor ... Ako se gnojni i golem broj najubavo da koristis antibiotska krema kako na primer Dalacin C ... Mislam deka mnogu pomaga a i ne e mnogu skapa , ama ako imas nekoj da ti ja kupuva od stranstvo.. Okolu 5 evra e a trae po 2-3 nedeli minimum . Kaj nas ne znam dali uste ja ima ama bese 500 denari paketce.Isto taka ima eden rastvor koj sto go pravat vo aptekite , na baza na sulfur e i baegi e jak , ama ima mnogu ddobri efekti.E sega mirisot .... mislam deka posle 2 meseci se mi mirisase na sulfur iako se banjav po dva pati na den , ama definitivno najmnogu pomaga od se , samo sto moras da imas tocen recept za toa kako se pripema za da go dades vo apteka ... Se nadevam deka pomognav , zasto i jas imam golem problem so toa i stvarno pred da dojde leto ne znam sto da pravam ... :(

    A da i uste nesto , nema nisto podbro od more, samo bez sonce zasto iako izgleda deka pomaga sonceto samo ja vlosuva situacijata , posle nekoe vreme izleguvaat uste polosi akni ... Samo sto iako go znam ova stalno se soncam zasto poubav mi izgleda vo leto grbot pa posle vo septemvri vekje ne mi e ni tolku gajle :)
     
    На Chocoholic.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mia.milicka

    Mia.milicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    205
    уфф.. нема ништо полошо од акни на грбот, и тоа летно време... јас ставам зелена глина, и тоа неколку пати неделно, и секој ден си го мачкам грбот со лимон за да ми избелат дамките од акните... многу сум нервозна, секој ден само тоа ми е преокупација... ако има некоја од вас има совет за БРЗО изчезнување одма нека пише, оти кај мене не гледам некое подобрување. срам ми е на купаќи да се соблечам :( на крај ќе земам од контрацептивните таблети, можеби ќе ми помогнат а? :worried:
     
  5. plavusaaa

    plavusaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    45
    неееееее бре какви талблети што ти е немој да си пиела такви работи за акниве, јас ке ти препорачам да отидеш на кожно да се посоветуваш со дерматоневролог ке ти даде терапија со лосион, креми и ке видиш резултати супер! послушај ме, ако сакаш ке ти пишам во лп каде да отидеш и нема да зажалиш.. позз ;)
     
  6. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Da i jas go imam istiot problem so aknite no imam i golemi fleki kafeavi, ja koristev glinata ja piev i se mackav no nisto podobro, i zatoa se resiv da pojdam na dermatolog najpametno ke bide hehehe!
     
  7. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.132
    Допаѓања:
    88.423
    Пол:
    Женски
    Само со лосион против акни, најдобро клиндамицин , а глината не помага ама ич. Јас немам многу ама еднаш неделно обавезно со лосион го поминувам грбот и да најубаво е сонцето, сум приметила секое лето ги нема.
     
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    И јас го имав истиот проблем до пред скоро време и користев лосион Хлоракол се викаше мислам, го има во сите аптеки и не е скап..
    и навистина делува, сега можам да се пофалам со чист грб и раменици :)
     
  9. FaNcE

    FaNcE Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Veruvajte nisto ne pomaga mozebi ova zvuci loso no jas imam probano Hloranfenikol, Klindamicin, Tecna pudra za sipanici, Site mozini sapuni za telo od doktors od medicinsku ama bukvalno site, Celata kolekcija na loreal, Gelovi za miejne od green line, od Oriflame kolekcijata tea tree od eden aptekar star neznam kakva bila toa krema sto ja pravel, od apcijna miocin, samponot za telo ketokonazol, isto taka ja imam probano i kolekcijata na jung derm zemav med nekoj poseben za akni bukvalno SE SE SE nisto ne pomaga sega posledno pijam dijane 35 uste ako toa ne pomogne jas krevam race od sebesi :(
    [mod-kirilica:2xstp46s][/mod-kirilica:2xstp46s]
     
  10. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Имаш проблеми со цисти на јајниците?Мислам дека апчињава ќе ти помогнат,една другарка имаше ваков проблем само со лицето и даде не знам колку илјади евра и на крај апќињава и помогнаа,ама кај неа има доста нус појави,како влакна по лицето и доста зголемена килажа.
     
  11. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    И јас имам проблем со акните на грбот и најмногу се нервирам затоа што ми излегуваат летно време. И сега ги имам, ама помалку. И целиот грб ми е со кафеави флеки. Сум користела многу лосиони против акни ама секое лето редовно ми излегуваат. :(
     
  12. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    ^^^значи кафеавите флеки се нешто поразлично од акни и не се акни туку и самата кажуваш флеки. Пробај со еден шампон се вика кетаконазол или орангозол извини немам ни едно шишенце да ти прочитрам точен назив тоа е едно исто зависно кој е производителот. Се користи 5-7 дена се мачкаш на бањање и стоиш 5 минути и се измиваш. после ги снемува бар јас тие што ги имам.
    се користи ова време од годината пред излагање на сонцето ;) и не е скаш 200-300 денари т.е. не сум го купила од лани треба да е таа цена
     
    На crazyinlove19 и wings им се допаѓа ова.
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    И јас имам кафенкасти флекички по грбот, ви пишував пред некое време за нив и конечно се решив да одам на кожен лекар да си барам чаре.

    едит - порано користев Хлоракол и ми се исчистија, ама пак се појавија и ми препорачаа да си продолжам со него само за лицето, кое периодов ми е чистичко пу, пу, да не го почудам :D
     
  14. lovely-girl

    lovely-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    653
    Пол:
    Женски
    Јас почнав да дарувам крв и акните ми исчезнаа, но и пиев таблети и тие ми помогнаа...
     
  15. mona-li

    mona-li Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    9
    какви таблети користиш lovely-girl?
     
  16. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    јас акните ги решив со одење на кожно, ми препишаа крема и еве ја користам и 90% ми се исчезнати. Така да сватив дека сето експериментирање дома не е вредно колку совет од стручно лице.
     
    На Shana и jarec6 им се допаѓа ова.
  17. ladysmizla

    ladysmizla Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    jas imam samo 12 godini ,a imam akni na grbot. site prparati gi koristev no ne mi pomognaa
    [mod-kirilica:2ax2v8rs][/mod-kirilica:2ax2v8rs]
     
    На AnelijaP му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SaIvnjaann

    SaIvnjaann Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    458
    Леле незнам што да и правам на сестра ми :worried: има многу акни на грбот и сега за некој настап во училиште треба да носи една блуза на гол грб, ама не сака да ја облече(мисли дека ќе и се смејат дргарите во училиште)има премногу акни и незнам што да и направам??? некој совет.....мора да ја облече таа блуза , а плаче и несака да ја носи! Што мислите да и ставам, па барем да не и се познаваат до токлку многу???
     
  19. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Епа штом е толку итно, пробајте со течна пудра да ги прикриете колку толку, па после ставај и зелена глина на грбот, па ке се исчистат.
     
    На SaIvnjaann му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SaIvnjaann

    SaIvnjaann Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    458

    Ете гледаш не ми текало да и ставам течна пудра, Фала многу, многу ми помогнаа ќе и ставам пудра па колку толку ќе и се прикријат :tmi: фала за советот!