1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Акни на грбот

Дискусија во 'Тело' започната од milena-21, 25 ноември 2009.

  1. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Како помала имав акни на грбот, но како што растев со текот на времето сите се изгубија.
    Сега си се радувам што грбот сам по себе ми се исчисти. Фала богу! :) [човечештосекрсти] :D
     
  2. Irreplaceable.xD

    Irreplaceable.xD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    67
    И мене ми искачаа акни на грбот, и тоа само во летниот период ете ги се појавуваат. И сега имам али не толку.
    Ги мачкам со едни креми шо ти ја знам, колку толку се повлекуваат.
    Порано беа драстични, па дури бев и на козметичар, едно време ми се повлекоа, но тоа не му беше лекот :)
    Така да, ако пак се појави драстично ке одам на дерматолог. А ништо лошо и ти да отидеш за да он најдобро ти каже што ке ти помогне, сепак професијата му е таа :)
     
  3. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    И мене ми излегуваат во лето, не само на грбот туку и на деколтето. Ама оваа година почнав уште на одмор да се чистам со Хлоракол лосионот и едно што малце ми се појавија, второ брзо поминаа. Е сега за ептен хронични акни не знам колку би помогнало, ама вреди да се проба. А за лице напротив, не ми ги суши тие неколку пред добивање што ми излегуваат.
     
  4. G.G

    G.G Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2011
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    340
    Пол:
    Женски
    Истиот проблем го имам и јас,и се одлучив да го порачам од Авон гелот за туширање против акни и дефинитивно делува, претходно имав пробано секакви препарати,одев и на третмани во Неуромедика и ништо грбот сеуште ми беше како минско поле :D :rofl: ама затоа сега ми е чист а и флеките што ги имав почнуваат да се губат се појавува по некоја чат-пат ама тоа е поради мојата мрсна кожа..
    Сепак вреди да се проба може ке ви помогне и на вас ;)
     

    Прикачени фајлови:

  5. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Женски јас немам акни,но имам мали како мозолчиња и ептен ми сметаат :sweat: ...Со што да се мачкам за да ми поминат?
    Јас си ставам бебешко пудро на бекутан,викаат демек од тоа поминувале,вие да не знаете некој друг лек?
     
  6. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Никако со бебешка пудра. Бебешката пудра е направена од талк прашок кој ги запушува порите. Ако се испотиш туширај се веднаш, често се појавуваат мали мозолки од бактерии.
     
  7. Cookiemonster

    Cookiemonster Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    70
    И јас го имам истиот проблем и тоа страшно ме нервира,дајте некое чаре!
     
  8. mouse55

    mouse55 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Како до чисто лице?

    Девојки ве молам помогнете ми! Имам 15 години и ми се појавуваат акни на грбот и градите, како и во пределот на вратот.Пробав со секакви креми, но никако не ми поминува.Некој совет за да пробам со природни маски или слично.
     
  9. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Како до чисто лице?

    Оди на дерматолог.
     
  10. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Порано имав мозолчиња на грбот и бев на кожно и ми препиша некој раствор. Си го купив од аптека и мириса баааги на алкохол, но веднаш исчезнуваат. Сега и да ми се појави по некое, ќе го намачкам со растворот и веднаш другиот ден го нема :)
     
    На fuel му/ѝ се допаѓа ова.
  11. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Користете го пилингот од Лилит и ќе немате гајле ;)
     
  12. butterfly16

    butterfly16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
     
  13. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    Јас порано немав акни, една-две можеле да се најдат де ама ништо страшно.
    А сега од пред еден месец нагло почнаа да ми се појавуваат. И тоа највеќе се концентрирани околу прерамките од градникот. Од што може да е ова?
    Вчера си порачав гел за туширање против акни од Авон ама којзнае колку ке биде ефективен.
    Некде низ форумот прочитав дека било добро да се премачка грбот со вода во која има растворена сол, оти солта ја сушела кожата а нели акните се појавуваат на мрсна. Вчера се премачкав со ваква вода ама ништо не забележав никаква промена денес. Колку време треба да се нанесува па да се појават резултатите?
     
  14. antonina

    antonina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    809
    Пол:
    Женски
    јас пак имам др проблем.. акни како акни ке ми поминат но ми останува флека од скоро секоја акна на грбот :( црвенило имам (не толку интензивно) се додека не се исунчам :( мене не ми се чека до одмор, имам апсолвентска оваа година и сакам да го решам проблемот еднаш за секогаш ;( help
     
  15. Chivas

    Chivas Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2012
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    132

    Акните на грбот најчесто се појавуваат токму на тоа место околу градникот затоа што тука се потиме повеќе и на нечисто се прават тие .Затоа почесто менувај градник, и колку што можиш помалку носи , да бидеш што послободна , да не те стегаат прерамките исто и од маичките. И некаде низ форумов прочитав дека пилингот на Лилит многу помагал за акни на грбот :) ;)
     
    На INSIDIOUS му/ѝ се допаѓа ова.
  16. elinela

    elinela Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    20
    Уфф многу гадна работа :puke: ја до пред 2 години имав созвездие од акни на грбот и што се не шлапав на него за да исчезнат,де разни пилинзи,секакви креми за акни и какви се не чуда,се додека не си купив златен хлоракол и редовно си го чистев грбот и еднаш неделно пилнг си правам и од тогаш фала богу созвездието исчезна!!! :rofl:
     
  17. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    На грбот немам многу неколку се ама големи и многу ме болат :worried:
    ако ги стискам после флеки остануваат а сега така ги имам оставено сами од себе да си се излечат
     
  18. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Растворот го прават во аптека (Од Хигија фарм го зедов). Нема име бидејќи тоа е раствор со лекови кои ќе ти ги препиши докторката. Мене ми ставиле 3 лекови според тоа шо имаше напишано на рецептот докторката. Оди на кожен лекар и ќе ти препиши каков раствор треба да ти направат во аптека за да почниш да го користиш, а овој мојот многу ефикасно ми делуваше и сега да не се почудам немам акни на грбот :wasntme: Само можи по 1-2 да ми се појават на рацете ама ќе се намачкам со растворот и одма исчезнуваат :) А растворот беше околу 250-300 денари...
     
  19. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    Мене на периоди ми се исфрла грбот.Во летно време скроз ми се исчистува,имам приметено дека сонцето многу ми прија,за разлика од повеќето кои повеќе се исфрлуваат од него.
    Повеќе ми се исфрла од џемпери вуна и такви работи.

    Ама му го најдов решението.Гелот за туширање од Авон.
    Не сум некој голем фан на Авон ама многу луѓе ми го препорачаа и си го купив и МНОГУ помага.Не само за грбот,него воопшто за акните на цело тело.
    Во комбинација со пилигот на Лилит,или па сега го користам од Lush-Buffy кој исто ми се покажа одличен,
    грбот сега ми е стакло. :wasntme:
     
  20. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Мене почна и пилингот на Лилит да не ми помага, па имав прочитано низ темата за лосионот против акни Хлоракол и случајно го видов во маркет и го купив.
    Ставив вечерта пред да спијам и уште утредента видов дека почнале да се сушат.
    Со редовна употреба (2 пати дневно) за неколку дена грбот ми се исчисти.

    Сега мачкам превентивно кога ќе ми текне.
    Го препорачувам лосионот :!: .
     
    На mamma-mia, Miss-Independent, FortuneTeller.xD и 1 друга личност им се допаѓа ова.