1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Акни на грбот

Дискусија во 'Тело' започната од milena-21, 25 ноември 2009.

  1. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    И јас со години имам акни на грбот (повеќе на рамењата). :@ Големи, црвени, ужас.
    Пробав бела пудра, колекцијата на Еурецин и што уште не, ништо не помага. Моментално го користан гелот
    Acne Stop Gel од Afrodita, и го чистам со Клиндацин, ама нема никаков ефект. :@

    Летно време од сончањето кога ќе се вратам од одмор ми се губат и после за месец-два повторно се појавуваат.

    Сега за матура, фустанчето ми е со гол грб и не знам што ќе правам така.

    Преку глава ми се веќе!
     
  2. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Клиндацин јас користев за лице и не сум кој знае колку задоволна :tmi: си викам да се откажам од чоколада и такви благи работи :worried: многу тешка мисија ама мора да се проба. Само така ќе исчезнат тие проклети акни, а за матура пуштена косата и нема да се гледаат :lol: :lol: :lol:
     
  3. Shpagetta

    Shpagetta Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    2.390
    Демограл лосионот помага?
     
  4. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Ти давам совет да одиш на кожен лекар, сигурно ќе ти препиши некој лосион или раствор за да ти поминат побрзо. Ќе се мачкаш редовно и ќе ти поминат, не се секирај :wasntme:
     
    На Look му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    ^^^ Сум била, ама џабе.
     
  6. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Жени само хлорофеникол е спас. Јас исто имав акни на грбот ама по 2 пати дневно мајка ми ми ставаше од хлорофениколот со памук бидејки јас сама неможам и ми се исчистија. Од зегин е некаде околу 130 денари +- 20 денари. Некои велат забранет бил за користење на кожата ама кога помага колку сака нека биде штетен. Доага лето не сакам да се шетам како милка со лешници на грбот :puke:
     
    На kajl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.668
    Пол:
    Женски
    Подобра опција ти е Хлоракол, кога веќе си се решила да земеш лосионче од таков тип.
    Дермогалот е подобар за акничките на лице, нив убаво ги суши, а за оние на грбот е преслаб.
     
    На Shpagetta и sesilija им се допаѓа ова.
  8. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    А зошто го нема Хлораколот на веб страната на Галафарм?
    Барав да ставам слика, ама не можев да го најдам.
    Мислев да не сум грешка, да не го произведува друга фирма, ама сега гледам на шишето пишува Галафарм.
     
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.668
    Пол:
    Женски
    Чудно, а за Дермогалот имаат објаснето бааги. :?:
    [​IMG]
    Вака изгледа Дермогал, а Хлораколот е потполно ист, само со плаво на налепницата. :)
    Инаку, заборавив да кажам - моите акни на грбот веќе ги нема, ептен ретко ми излегува по некоја кога сум во овулација пред да добијам, значи тип топ е среден грбот и пределот кај рамениците, ама ми останаа темни флекички и за жива глава не бледнеат. :worried:
    Чаре некое? Имам уште месец дена, барем малку да ми избледат за да не личам на далматинец. :doh:
    Користев лосион и крема кои ги нарачав од Атанас Пчеларски и помагаат навистина, дури лицето стакло ми стана (со исклучок на периодите пред да добијам, пак знае да ми се прошара, ама за 3-4 дена се враќа во нормала)
     
  10. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    ^^^^Мишела, а што користеше?
     
  11. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    И јас користам лосион и крема од Атанас, кажи ми за колку време ти се исчисти лицето, по колку пати ставаше на ден и колку кутивчиња потроши?
     
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.668
    Пол:
    Женски
    Look, ти пишав ЛП. :)

    ^^^
    Инаку мене лицето многу брзо ми се исчисти, веќе од третиот ден разликата беше очигледна.
    Нафрлани ми беа челото, делот под брадата - во главно цела Т-зона. Ама што знам, не беа некако хронични, опасни акни како оние кои ги имам на грбот, можеби затоа толку брзо ми се исчисти. За недела дена ми беше како ново. За лицето немам искористено ни цело кутивче, ама за грбот еве веќе 4та ќе порачам утре и ништо. :@
    Акните ги нема, чат пат се јавува по некоја и ја снемува за 2-3 дена, ама флеките ме мачат ужасно многу. :worried:
    Лосионот и маста си ги користам редовно секоја вечер, без разлика на тоа каква ми е состојбата на лицето (освен нели, ако ептен немам излезено акнички, па го одмарам).
    Сега не знам твојата ситуација каква е, ама бидејќи моето беше за малку, мачкав само еднаш навечер и наутро миев. Придржувај се до упатството, чинам пишуваше два пати на ден (наутро и навечер). :)
     
  13. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Па јас ги користам 3 недели одприлика. Иначе имам од поголемите акни на брадата и на вилицата се нафрлам, и имам приметено дека големите полека полека сплавнуваат, вајда им треба повеќе време оти се големи. И + ставам само навечер оти одсабајле неможам, станувам рано, одам на работа и неможам да се намачкам од кремата нели оти е многу мрсна. Имам уште пола и од двете па ќе видиме.
     
  14. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Во Тинекс видов ги имаше овие Дермогал и Хлоракол. Според вас кое е поефикасно ? :?:
     
  15. Shpagetta

    Shpagetta Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    2.390
    Се извинувам, во претходниот пост имав печатна грешка, значи ДЕРМОГАЛ :D
    Инаку, butterfly33 јас мислам дека поефикасен е Хлораколот :)
     
    На butterfly33 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Нема веќе лек. Се мачкам со тој гелот, ете ми се направиле нови.

    Се нервирам. :@ :@ :@ :@ :@
     
  17. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Лук, има лек ;)

    Да не се однесуваше инаетливо и детски поради знаеш ти која тема и да го прочиташе мојот пост во оваа тема, ќе знаеше од што има ефект. :)
     
  18. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    ^^^Хаха очигледно е кој се однесува детски. Премногу смешно за твоите години да пишуваш вакви постови. Ова би го очекувала од девојче до максимум 15 годинки, за за твоиве е стварно жално. :)
    Ама знаеш како викаат:„Кога неможеш сам да си ги излечиш своите комплекси, почнуваш на други‘‘.

    Едит- почна овој гелов да дава резултати, па ќе видиме. :wasntme:
     
  19. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Кој гел кажете ми :wasntme: или пишете ми ЛП
     
  20. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Acne Stop Gel (црвено, малечко пакување). :)
     
    На K.Mari4ka му/ѝ се допаѓа ова.