1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Акни на грбот

Дискусија во 'Тело' започната од milena-21, 25 ноември 2009.

  1. V_A_L_E_R_I

    V_A_L_E_R_I Нов член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2018
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ситни брукички ми се појавуваат на дел од половината и малку на грбот но само во лето од сонцето. Дали има некој вакво искуство па да ми препорача маст или некоја крема која ќе ги намали?
     
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Пробај со некој тоник. Јас еднаш пробав така и наредниот ден почнаа да се повлекуваат.
     
  3. Elena-123

    Elena-123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2013
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    322
    Ги имам и јас акниве..Најверојатно наследно ги добив, а можно ми е и од јака крв.Шампон и сите тие препарати за коса-избегнувам да се во допир со грбот додека се туширам.Но, сепак си ги имам тие мозолчиња и ме чешкаат. Дајте кажете нешто од аптека да земам, грди ми се, а и ми пречат-сакам мазна кожа(ко и секој нормален).Предложете, па да се распрашав по аптекиве. Фала
     
  4. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Дали мислите дека акните и црнките на тело може да бидат од исхрана. јадам мрсна и штетна храна, грбот ми е преполн со црнки и акни, исто и предниот дел кај градите ми е преполн со црнки, а гледам дека дури и на стомак имам еден куп црнки. Не можам да се поднесам, ако знае некоја некој лек кажувајте.
     
  5. CinnamonBambi

    CinnamonBambi Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Повремено знае да ми излезе некоја бубуличка на грбот, но последниов месец многу се исфрлив на рамената и од страните на грбот. Голем дел од нив се црнки што може да ги стиснам и да излезат, но има и поткожни од кои флеки ми остануваат.

    Со глина (сина ума) ги сушам локално, само на тоа место ставам, а се мијам и со антиакне сапун на Докторс, ама па тој сапун премногу ми ја суши кожата, толку затегната ми е после што мислам ќе пукне. Исто врз секоја ставам масло од чајно дрво кое многу ми помага со лицето кога ќе ми се исфрли, но еве гледам постојано нови се јавуват, се во истиот дел околу плешките.

    Ве молам предложете што да превземам, како да ги смирам а и исчистам флеките од претходните :(
     
    На Kjara15 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Јас го бришам грбот со Леа лосион и ставам крема Сона каде има акни.
    Ми помагаат побрзо да созреат и да се повлечат.
    Најважно е акните да не се стегаат, тоа остава лузни.
     
  7. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.413
    Допаѓања:
    42.754
    Пол:
    Женски
    И јас мака мачам со акни на грбот. Повремено ми се исфрла. Период ќе немам, потоа лом.
    Размислував што може да е, и морам да кажам дека јас не го мачкам воопшто со нешто хидратантно никогаш (лосион/масло). Можеби затоа толку ми се лачи маснотија. Па денес пробав и по туширање нанесов хидратантно масло на полувлажна кожа.
    Ќе правам вака некое време, барем после туширање, па да видиме што ќе се случи :?:
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    Порано бев задоволна од Asso derm сапун. Антибактериски е, но не ја пресушува кожата. Сега гледам после многу време се исфрлив и на грбот и на деколтето, па ќе почнам пак да го користам.
     
  9. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Кажи дали ќе има резултати.
    Истиот проблем и кај мене. :|
     
    На Kjara15 и Luminary им се допаѓа ова.
  10. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Може ли некоја да ми помогне ,во сабота сум на матурска и ќе носам фустан со отворен грб. А мене грбот ми е цел со црнки и флеки. Што да направам колку толку да се изгубат.? И црнките ми се преголеми како со маркер да ме шарале на грбот. Хелп девојки :( :( :(
     
  11. Bladeue

    Bladeue Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2019
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    истискај ги црнките
     
  12. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Пробано е џабе. Пак излегуваат нови.
     
  13. macor24

    macor24 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.400
    Пол:
    Женски
    Neznam kaj da se obratam napraviv i nova grupa no nikoj da mi odg ne e za ruka prasanjevo no ke prasam nekoj dane znae problem imam so vlaknata na atomakot nesakam da gi depiliram oti povise ke se zgusnat nekoj dr predlog a ako ima tema dr kazete mi kaj da ja najdam fala
     
  14. Bladeue

    Bladeue Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2019
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Се ретчат со депилирање со восок. Не знам* не сакам*
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Извинете шо сум досадна на темава,ама стварно сум у очај.Прекинав да јадам и чоколади и кафе без шеќер пијам, конзумирам овошје, зеленчук, ама глава не можам да дигнам од акниве на грбот. И уште поголем проблем е шо имам ненормално многу флеки по грбот, а нит ги стискам акните нит нишо. Земав пилинг на афродита 400 ден го платив,не помага.Било кој совет ми е добредојден, ке заплачам од мака :(
     
  16. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Да пробаш со сапунот на Еуцерин. Би требало да е околу 200 ден.
     
    На Kjara15 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Имам пробано, немаше некој голем ефект , но можеби затоа што не внимавав на исхраната.
     
  18. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Женски прво ставајте маска на косата и оставете ја да постои ,а за тоа време правете нешто друго во туш. Откако ќе ја исплакнете маската ставете си ја косата во турбан и измијте го телото. Никако ај додека ми стои маскава ќе го измијам телото затоа што како ја плакнете маската ви се лепи за тело и џабе сте користеле шампон. Пробајте,мене така ми се исчисти :) Многу често ја правиме оваа грешка.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  19. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Да беа нормални условите, ќе ти напишев да одиш кај дерматолог.
     
    На Kjara15 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. macor24

    macor24 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.400
    Пол:
    Женски
    А да си порачаш од фб микрон крема 125 мл околу 500 ден е јас ја имам и има ефект ги потсусушува и навечер ќе се намачакаш на чиста кожа дури и на лице можиш ако имаш и таму ги потсушува пробај види може ќе ти помогне
     
    На Kjara15 му/ѝ се допаѓа ова.