Ако животот е игра, кои се правилата?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од awee, 3 февруари 2012.

 1. awee

  awee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2011
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  117
  Животот е најскапоцениот подарок кој сме го добиле некогаш...но некој го мразат својот живот а некој го сакат...некои пак мислат дека животот е игра која треба да се преживее,ако е така што мислите кои се правилата на таа така наречена "" ЖИВОТНА ИГРА""?! :)
   
 2. Kicky

  Kicky Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  74
  Ако животот е игра,кои се правилата?

  Правила не постојат! Животот е игра без правила и прописи!
  Понекогаш џабе ти се сите планови, факти и докази кога ти можеби си исклучок затоа Јади, радувај се, танцувај, бакнувај, уживај, патувај, простувај, сакај, и најважното оствари ги соништата!
  Се што имаш е твојот ум и твоето срце! Искористи ги најдобро што можеш!
   
  На karak, Cloee, srcekrsacka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. t.i.n.k.b.e.l.l

  t.i.n.k.b.e.l.l Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2012
  Пораки:
  253
  Допаѓања:
  92
  Пол:
  Женски
  Ако животот е игра,кои се правилата?

  Животот е игра без правила и прописи!
   
 4. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.571
  Ако животот е игра,кои се правилата?

  ...рекоја овие деца
  [​IMG]
   
  На marijaz, srcekrsacka, anneyy и 2 други им се допаѓа ова.
 5. song

  song Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2012
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  46
  Ако животот е игра,кои се правилата?

  Цела листа правила :D
  *трпение
  *разбирање
  *молчење
  *итрост
  *по малку инает :D
  *мерка за се (граници)
  *љубов
  *хуманост
  *верба во господ!
  *дожд-за да се набилдаме со искуство :D

  и ред други работи ..
   
 6. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  773
  Ако животот е игра,кои се правилата?

  Играј како знаеш и умееш, учи од другите, учи од сопствените и туѓите грешки - дозволено е СЕ само да се успее, само да се преживее...
  Без предавање...
  Изгубена битка не значи и изгубена војна...
  На бојното поле се е дозволено и СЕ Е МОЖНО! ;)
   
 7. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.710
  Ако животот е игра,кои се правилата?

  Нема правила. :) И така секој гледа да успее, не ни е гајле многу за чувствата на другите, се почесто се користи она-целта ги оправдува средствата.
  За мене секогаш важи-Не им го прави на другите она што не сакаш тебе да ти го прават.
   
 8. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  2.300
  Пол:
  Женски
  Ако животот е игра,кои се правилата?

  Животот е игра без правила.Се е дозволено и се може да се случи.Треба да го правиме она што го сакаме и што не исполнува за еден ден да можеме да си кажеме дека сме го иживеале животот среќно без да зажалиме дека нешто сме пропуштиле во него или дека нешто што сме сакале не сме успеале да го реализираме. ;)
   
  На Cloee му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.227
  Ако животот е игра,кои се правилата?

  Од моја гледна точка:

  * Вера во Господ
  * Љубов
  *Смирение

  Со нив се се постигнува. Ако имаш љубов кон Оној кој не си го видел, а знаеш дека постои, ќе имаш љубов кон сите кои ги гледаш со телесните очи. Ќе бидеш добар, смирен, трпелив, ќе знаеш да благодариш и за она што го имаш и за она што го немаш, ќе наоѓаш решение за секоја ситуација.
  Вистински ќе знаеш да го живееш животот.
   
  На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Princess.S

  Princess.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  651
  Игра без правила. Или и да има едно правило би гласело: „Не играј по правилата“.
   
 11. Stoimenovska

  Stoimenovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  2.181
  Без правила, КОЈ КАКО САКА, ТАКА СИ ГО ЖИВЕЕ! :)
   
 12. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
  Не би постоеле правилата, секој сам си ги поставува ама треба и да се придржува до нив.
  Не прави го она што не сакаш тебе да ти го прават.
  Тргај се од злото и прави добро.
  Десетте божји заповеди се животни правила и ако кон нив би се придржувал секој светов ќе ни цветаше.
  е вака ко цвет :f:
   
  На linija, Serafima и IvanaMkd им се допаѓа ова.
 13. IvanaMkd

  IvanaMkd Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2012
  Пораки:
  4.184
  Допаѓања:
  3.050
  Нема правила, само од нас зависи понатака како ќе реагираме на ново настанатите слички, па и колку бргу ќе се адаптираме на нив.
  Кога силно го сакаме животот и тој ќе ни врати во иста мера.
  Доколку не се сакаме себеси и нашиот живот, неможе тоа да го очекуваме од другите.
  Позитивната мисла, трудот, надежта, сами по себе се доволни.
   
 14. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.548
  Не ми се допаѓа насловот на темата.Значи животот во никој случај не е игра и со самото тоа нема правила.Живееме како што сакаме,одлучуваме што сакаме,понекогаш ни се случуваат некои работи иако не сакаме.Ако имаше некои познати правила,сите ќе игравме по нив и ќе имавме совршен живот.Не е во тоа поентата.И тагите,проблемите,дилемите,разочарувањата се дел од животот и без нив нема да биде животот тоа што е.
   
 15. linija

  linija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  19
  Ние сме како риби во еден аквариум, друг одлучува за нас, а правилата.... тие се одамна поставени :tmi:
   
 16. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  9.623
  Допаѓања:
  84.758
  Правила нема.
  Животот е игра каде секогаш има нови правила,каде старите некогаш не важат и каде некогаш нема правила :lol:
   
 17. Steff.Unique

  Steff.Unique Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  270
  Пол:
  Женски
  Животот е најскапоцениот подарок кој сме го добиле некогаш. Но, постојат правила по кои треба да играте. Ако животот го гледаме како еден вид на игра... тогаш ова се правилата кои треба да ги знаете:

  1. Ви подариле тело. Можете да го сакате или да го мразите, но ќе биде ваше целиот живот.
  2. Ќе учите лекции. Запишани сте во неофицијално училиште кое се вика Живот. Секојдневно имате прилика да учите одредена лекција. Може да ви се допаѓаат или да ги сметате за неважни и глупави.
  3. Не постојат грешки, постојат само лекции. Растењето е процес на пробување и грешки – експериментирање. Неуспешните експерименти се исто така дел од процесот, исто како и успешните.
  4. Лекцијата се повторува додека не се научи. Лекцијата ви се нуди во различни облици се додека не ја научите. Само кога ќе ја научите може да преминете на следната.
  5. Учењето никогаш не престанува. Не постои период од животот кој нема своја лекција. Ако сте живи, тоа значи дека се уште постојат лекции кои треба да ги научите.
  6. „Таму“ не е подобро од „овде“. Кога вашето „таму“ ќе постане ваше „овде“, тогаш едноставно ќе ви се појави некое друго „таму“ кое повторно ќе изгледа подобро од „овде“.
  7. Другите луѓе се огледало на вас самите. Не можете да сакате или мразите нешто кај другите личности, а да тоа не е нешто што го сакате или мразите кај себе си.
  8. Исклучиво од вас зависи каков живот ќе водите. Ги поседувате сите способности и особини кои вам ви се потребни. Од вас зависи како ќе ги употребите. Изборот е секогаш ваш.
  9. Решението е во вас. Одговорите на животните прашања лежат во вас. Се што треба да правите е да гледате, слушате и да верувате.
  10. Сето ова ќе го заборавите.
   
  На karak му/ѝ се допаѓа ова.
 18. s.t.e.f.a.n.j.a

  s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  51
  точно така
   
 19. cveke123

  cveke123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  632
  Нема правила, животот може и да се каже дека не е игра! Тоа е патешествие! :|
   
 20. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.969
  Пол:
  Женски
  Според мене животот не е игра.
  А тоа начинот на кој што треба да се живее и работи, е: не прави го некому она што несакаш тебе да ти го прават.